FacebookYoutubeInstagram

Obec bude mít černou pálenici

Vlčnov Zajímavosti 3. 2. 2009
Obec bude mít černou pálenici
Foto: fab

Ne, zástupci obce se nechtějí dopustit trestného činu, to jen ve Vlčnově finišují s přípravou prvního muzea historie pálení. Obec si k tomuto záměru pořídila původní dům se stodolou, kde expozice vznikne. Zajímavé exponáty pak zajistí pracovníci Slováckého muzea.

„V nejbližší době chceme zahájit stavební práce. My zajistíme prostory a Slovácké muzeum zase odbornou a koncepční stránku věci,“ sdělil Jan Pijáček, starosta Vlčnova. Stará stodola, která se může těšit na stavební úpravy v hodnotě sedmi milionů korun, bude pokladnicí těch nejzajímavějších artefaktů potřebných pro pálení, skladování, ale i pití. Nezapomene se na dobové publikace, fotografie a dokumenty. „Na tomto místě se zájemci seznámí s uceleným souborem informací o vzniku alkoholu, a to jak z oficiálního pohledu, tak hlavně z toho neoficiálního,“ upozornil starosta. Mimo samotnou expozici by radnice v prostorách ráda viděla i prodejní část.

„Pokud by byl zájem, jednotliví výrobci z celého regionu by se tímto způsobem mohli prezentovat,“ řekl Pijáček. Myšlenka muzea nepočítá jen s turisty. Značně zajímavá by mohla být prohlídka pro studenty potravinářských či chemických škol, nebo i pro studenty škol hotelových. Pro všechny budou totiž připraveny i krátké přednášky či audiovizuální prohlídka. Na přípravě prohlídky se dokonce budou i studenti účastnit. Nejmenší destilační přístroj totiž přislíbili vyrobit posluchači zlínské technologické fakulty. „Mezi jedny z nejzajímavějších ukázek řadím rozhovory a střípky ze zážitků či zkušeností samotných černých páleničářů. A to hlavně v kontextu pohledu z druhé strany barikády, tedy z pohledu policie,“ upozornil na zajímavou konfrontaci Pijáček.

Na projektu spolupracuje také mikroregion Východní Slovácko a pomoc přislíbil i Zlínský kraj „Jsem rád, že toto muzeum bude nakonec ve Vlčnově. Mohlo být totiž kdekoliv,“ podotknul starosta Vlčnova.

Autor: fab

Vaše názory

Poplatky v nemocnicích v kostce

Slovácko

Poplatky v nemocnicích v kostce

Pacient v ordinaci 1) Při vstupu do nemocnice musí každý pacient i nadále k pokladně s regulačními...

27. 1. 2009
Ordinace v nemocnicích bez poplatků

Slovácko

Ordinace v nemocnicích bez poplatků

Dobrá zpráva pro ty, kdo již nechtějí platit třicetikorunový regulační poplatek před vstupem do ordinace lékaře v...

27. 1. 2009
Musíme být opatrní, zní z Ostrohu

Uherský Ostroh

Musíme být opatrní, zní z Ostrohu

Hranici sedmdesáti milionů korun mohl pro letošní rok atakovat rozpočet Uherského Ostrohu. Ve skutečnosti je však zatím...

23. 1. 2009
Obce se obávají nižších příjmů

Slovácko

Obce se obávají nižších příjmů

Zamrznou letos již dlouho dopředu naplánované opravy, anebo bude možné v nich nerušeně pokračovat? To je otázka,...

23. 1. 2009
TOPlist