FacebookYoutubeInstagram

Kácení pokračuje, před školkou už je bezpečno

Kunovice Zprávy 8. 5. 2019
Kácení pokračuje, před školkou už je bezpečno

Před kunovickou mateřinkou je naráz spousta prostoru.

Foto: sal
Inzerce

Kácení stromů v Kunovicích nebere konce, po „řádění“ u břehu řeky Olšavy, které souvisí s protipovodňovou ochranou města, zmizely z povrchu zemského i stromy před mateřskou školou, na sídlišti V Humnech nebo u sportovní haly. O povolání „dřevorubců“ radnice rozhodla z bezpečnostních důvodů.

„Hlavně u školky to teď bez zeleně vypadá šíleně, stromy a keře nahradil beton… I když město nejspíš počítá s náhradní výsadbou, než stromy dorostou do výšky původních dřevin, tak uplynou léta,“ komentoval změny jeden z obyvatel.

Kácení před mateřskou školou v ulici Mládežnická si podle radnice vynutilo hned několik důvodů. „Lípu a borovici jsme pokáceli kvůli rekonstrukci chodníků, které před školkou i v jejím okolí odstraní bariéry a zajistí bezpečné přecházení pro chodce i osoby tělesně postižené. Zároveň před mateřinkou vznikne nové parkoviště,“ informoval Pavel Vardan, starosta Kunovic. Osud zbylých tří stromů podepsala jejich nebezpečnost. „Jeden měl od loňského budování čerpací stanice odpadních vod poškozený kořenový systém a dva byly ve velmi špatném zdravotním stavu. Stromy trpěly výrazným defektním větvením, některé větve se už zlomily. U ořechu a kaštanu se navíc potvrdily probíhající hnilobné procesy,“ dodal starosta, podle kterého ale prostor před školkou bez zeleně nezůstane. Ještě letos vysadí nové stromy a keře.

Radnice odstranila i rizikové stromy na sídliště V Humnech, v ulici Pánská, Kamenná nebo u sportovní haly. Jejich ortel podtrhl dendrologický posudek. „I když rozhodnutí o pokácení stromu, který plní nenahraditelnou funkci, biologickou nebo estetickou, není jednoduché, za prioritní vždy považujeme zachování bezpečnosti. Zejména, když je kolem něj zvýšený pohyb osob, nebo dokonce dětí,“ prohlásila Monika Pančochová z odboru správy majetku a životního prostředí kunovické radnice, podle které není rizikem jen přestárlý strom ve špatné kondici. Pády stromů v centrech měst ostatně měly už nejednou tragické následky. „Odhalit problém u mohutného, zeleného a na první pohled prosperujícího stromu přitom není jednoduché. A jen pouhým okem bez tahových zkoušek jej nezjistí ani odborník, zvlášť když chřadne kořenový systém,“ zdůraznila Pančochová.

Autor: ceh

Vaše názory

Exstarosta odmítá vrátit 200 tisíc. Skončí za mřížemi?

Podolí

Exstarosta odmítá vrátit 200 tisíc. Skončí za mřížemi?

Až dva roky za mřížemi hrozí Miroslavu Křižkovi, bývalému starostovi Podolí, který u Okresního soudu v Uherském...

8. 5. 2019
Při cestě na Slovensko pozor! V Květné strhnou a postaví nový most

Strání

Při cestě na Slovensko pozor! V Květné strhnou a postaví nový most

Na mezinárodní silnici I/54, která protíná Strání-Květnou, se rozjíždí nová stavba. V místní části Květná zahajují dělníci...

8. 5. 2019
Jak starostka proměnila vandala v kajícníka

Nezdenice

Jak starostka proměnila vandala v kajícníka

„Já už to víckrát neudělám. A škodu si odpracuju.“ Taková je omluva jednoho z nezdenických mládenců, který...

7. 5. 2019
Revoluce v dopravě se nekoná, firmy i cestující v nejistotě

Slovácko

Revoluce v dopravě se nekoná, firmy i cestující v nejistotě

Neděle 15. prosince nakonec bude obyčejným dnem. Start dopravní revoluce v podobě lepší návaznosti autobusových linek na...

7. 5. 2019
TOPlist