FacebookYoutubeInstagram

Diváky rozchechtali Martin s Jurú

Buchlovice Společnost 4. 4. 2016
Diváky rozchechtali Martin s Jurú
Foto: pas
Inzerce

Čtvrtstoletí oslavilo Folklorní studio s grácií...

Od buchlovického souboru se očekával vesnický folklor, premiérový pořad Slovácká odyssea k pětadvacátému výročí souboru však zvládli s grácií. Za to vděčí vedoucí Petře Kropáčové, která po letech dala dohromady partu lidí, jíž jde o společnou věc a oživení i udržení folkloru v městečku. 

Výborně zvolení představitelé buchlovických floutků Martin (Martin Maděra) a Jura (primáš Vítězslav Preclík) svým typickým slováckým humorem rozesmáli publikum. Zajímavými kousky diváky přenesli do nejrůznějších koutů na Slovácku. Lumpárny natropili jak doma v Buchlovicích, tak na své cestě v Bílovicích, Hluku, Dolním Němčí, Blatnici, Blatničce, Strážnici, Strání,... a dalších dědinách a městech našeho regionu, než se po dlouhé cestě plné útrap a vtipných kousků zase vrátili domů. A Martin přímo do chomoutu, ke své milé Kateřině (Štěpánka Hoferková). Překvapením bylo i grafické zpracování jejich cesty, promítané na velkoplošném plátně. A zajímavý "novinový" program.

Vedoucí souboru Petra Kropáčová premiéru připravila převážně z vlastních choreografií. Po jedné přispěli i Martin Baláž, Monika Frantová a David Pavlíček. Zajímavé bylo zpracování vojanských bílovských, slepeckého čísla mužského sboru, ukradení hluckého krále, dolněmčanský fackovací, pouť na Sv. Antonínku, přebírání řemeslníků, které si Kačenka vybírala za muže, svatební čepení po buchlovsku a další. Do pořadu byli zakomponováni i krojovaní zástupci spřátelených souborů z regionu, krojované byly i šatnářky, ale i zvukař a někteří návštěvníci, kteří v sále vytvořili domácí atmosféru. Skvělovou náladu podtrhlo i uvolněné vystoupení mužského sboru, který si vystoupení opravdu užil. Něžnou polohu dodal zpěv dívčího sborku. O budoucnost souboru tedy nemusí být obavy. Na premiéře byl zřetelný nástup nových členů z Děcek z Buchlovic, kteří budou pokračovateli současné generace. Dopilují taneční zpěvy i výraz a zařadí se tak mezi špičku folklorních reprezentantů Slovácka.

Petře Kropáčové muselo dát hodně práce ukočírovat šedesátku účinkujících členů FS a hostů, čítajících taneční složku, mužský a ženský sbor a CM Rubáš. Odměnou jí a všem účinkujícím byl obrovský potlesk na závěr...

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Konečně se naučil dělat víno

Uherské Hradiště - Sady

Konečně se naučil dělat víno

Kdo si chtěl sobotní odpoledne zpříjemnit třeba ochutnávkou dobrého vína, jistě zamířil do kulturního domu v Sadech....

4. 4. 2016
Pochod okolo Hlubočku se stal již tradicí

Hluk

Pochod okolo Hlubočku se stal již tradicí

Jeho 13. ročník přilákal do Míkovic na 300 turistů všech věkových kategorií. Ranní registrace probíhala v hospodě...

3. 4. 2016
Největší zájem byl o Kopanice

Uherský Brod

Největší zájem byl o Kopanice

Seminář lidových tanců v Uh. Brodě se mimořádně vyvedl. Byl o něj největší zájem za všech pět...

3. 4. 2016
Mňoukající zámek

Bojkovice

Mňoukající zámek

Zámek Nový Světlov v Bojkovicích se o velikonočním víkendu změnil v kočičí pevnost. Zdejší reprezentativní prostory se...

2. 4. 2016
TOPlist