FacebookYoutubeInstagram

V Bílovicích vystavili starodávný kroj, vyšívali, žehlili a vázali šátky

Bílovice Zajímavosti 22. 4. 2019
V Bílovicích vystavili starodávný kroj, vyšívali, žehlili a vázali šátky

RARITA: Úvodnica pocházela z roku 1850

Kroje patří k velkému bohatství lidové tvořivosti a charakterizují nejen určitou národopisnou oblast, ale přímo i konkrétní obec.

Krása lidových krojů okouzlila spoustu výtvarných umělců. K těm nejvýznamnějším, kteří tvořili přímo v Bílovicích, patřil Josef Mánes. Kdo by neznal jeho překrásné kolorované kresby Veruny Čudové z Bílovic a Jana Postavy z Březolup? Právě v nich zachytil lidový kroj používaný v 19. století. Přestože prošel změnami, stal se inspirací současného tanečního kroje národopisného souboru Včelaran.

„Je chvályhodné, že si stále více lidí uvědomuje, jak významné dědictví nám generace našich předků v krojích přenechala, a je jen na nás, abychom i my v tomto odkazu pokračovali,“ prozradila Alžběta Hubáčková, jedna z pořadatelek.

Pro zachování lidových tradic uspořádali v Bílovicích netradiční nedělní odpoledne pod názvem Ukázka krojů, vyšívání, žehlení spodnic a vázání šátků. Návštěvníci si v zasedací místnost Obecního úřadu v Bílovicích mohli prohlédnout expozici bílovického ženského a mužského kroje, jednotlivých částí převážně ženského kroje, jako jsou kordulky, ornáty, šorce, jupky, šátky, kompletní dívčí kroj, vyšívání a překrásnou úvodnicu, která pochází z roku 1850.

Všechny zručné ženy zvláště pak čekaly na ukázku žehlení spodnic a skládání rukávců, kterou předvedla Petra Kotačková z Mistřic. Přijela i Zdenka Lapčíková z Topolné proslavená ve vázání šátků - turčáků. Technicky i časově náročnou práci ve svých exponátech krojového vyšívání představila Věra Majerová z Bílovic. O závěrečnou ukázku se postarala Ludmila Kašparovská z Bílovic, která předvedla na modelce postup oblékání ženského bílovického kroje.

Po celou dobu všichni zúčastnění mohli ochutnat krajové speciality, jako jsou patenty, škvarkové pagáčky, báleše, chléb a pomazánky, vše domácí výroby.

Čtěte více
Autor: VZ
Inzerce

Vaše názory

Za Johna Lennona získala zlatý pohár!

Kroměříž

Za Johna Lennona získala zlatý pohár!

Již poosmé se v březnu sjeli do Kroměříže mladí gastronomové z tuzemska i zahraničí, aby se zúčastnili...

8. 4. 2019
Dan Nekonečný: Vychutnávejte každý den, jako by byl poslední

Boršice

Dan Nekonečný: Vychutnávejte každý den, jako by byl poslední

Před patnácti lety vystoupil v areálu vinárny Sovín v Boršicích muž, jehož image a charisma jsou stejně...

1. 4. 2019
V Academic School vyučují cizí jazyky rodilí mluvčí

Uherské Hradiště

V Academic School vyučují cizí jazyky rodilí mluvčí

Příští týden, ve čtvrtek 4. dubna, se od 14.30 do 17.30 uskuteční v Academic School Uherské Hradiště...

25. 3. 2019
Vyšel jarní Malovaný kraj

Slovácko

Vyšel jarní Malovaný kraj

Na titulní straně obálky tohoto národopisného a vlastivědného časopisu Slovácka je jarní motiv z Vyškovce na Kopanicích....

24. 3. 2019
TOPlist