FacebookYoutubeInstagram

NEDUHY STÁŘÍ - Když už oči neslouží

Slovácko Čtení 3. 7. 2019
NEDUHY STÁŘÍ - Když už oči neslouží
Foto: Bára ŽÁKOVÁ

Seriál DOBRÉHO DNE

Pokročilý věk je často provázen celou řadou neduhů. Některé z nich můžeme ovlivnit, nebo se jim dokonce zcela vyhnout, s některými se ale zkrátka bojuje špatně. Společně si v průběhu letních prázdnin ty nejčastější probereme a podíváme se na ně očima odborníků - tedy lékařů Uherskohradišťské nemocnice. Řeč bude o zraku i sluchu, cukrovce, vysokém tlaku, pohybových nebo také psychických problémech… Mluvit budeme o průběhu a příznacích, ale především o prevenci a možnostech, jak s nepříjemnými diagnózami bojovat.

Začínáme u potíží spojených se zrakem, které bývají navázány právě na vyšší věk. „Ze své praxe bych jako nejčastější problémy starších lidí mohla vypíchnout asi čtyři diagnózy. Jde o šedý a zelený zákal, věkem podmíněnou makulární degeneraci a také syndrom suchého oka,“ popisuje primářka Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Magdaléna Dospělová.

Co která diagnóza znamená?
Šedý zákal provází především postupně se zhoršující zamlžené vidění, které by se dalo popsat jako pohled přes špinavé sklo. V pokročilé fázi pacient prakticky vidí už jen na úrovni světlocitu, tedy je schopen rozeznat světlo a tmu. Tento problém navíc nejde vyřešit brýlemi, jedinou cestou jak pomoci je operace. „Dřívější operační metody byly mnohem méně šetrné, takže se doporučovalo nechat šedý zákal tzv. uzrát. To už ale dnes rozhodně neplatí. Naopak, čím přijde člověk na operaci dříve, tím lépe. Operační technika je v současnosti opravdu ohleduplná. V podstatě jde o malinký, asi dvoumilimetrový řez, kterým se za pomoci ultrazvuku poškozená čočka rozdrtí a nahradí novou. Je to otázka čtvrthodinky. Ve většině případů pacient už na druhý den vidí mnohem lépe,“ vysvětluje primářka Dospělová.
Zelený zákal je odborně označován jako glaukom a říká se mu také „tichý zloděj zraku“. Zákeřnost této oční diagnózy totiž spočívá v tom, že je nejdříve zcela nenápadná a nebolí. „Zelený zákal většinou začíná drobnými výpadky vidění mimo centrum, pokročilá stadia provázejí rozsáhlé výpadky zorného pole, až do ostrůvkovitého a trubicovitého vidění. Tyto problémy jsou způsobeny postupným poškozováním zrakového nervu, jehož nejčastější příčinou je vysoký nitrooční tlak. Zrakový nerv tak postupně odumírá a při rozsáhlém poškození jej už nelze nijak obnovit,“ objasňuje podstatu problému primářka.

Věkem podmíněná makulární degenerace je onemocnění, které nejčastěji postihuje lidi starší šedesáti let a v našich podmínkách se řadí k nejčastějším příčinám praktické slepoty. Jedná se o degenerativní onemocnění sítnice oka v místě makuly (nejostřejšího vidění). Mezi první příznaky nemoci se řadí zamlžený pohled, rozostřené vidění, zprohýbané nebo rozvlněné linie a chybějící písmena. Velmi rychle po propuknutí choroby pacienti nemohou číst a nerozpoznávají známé tváře.  „U nás v ambulanci je možné provést specializované vyšetření, a to na přístroji OCT (optická koherentní tomografie). Jde o podrobné vyšetření jednotlivých vrstev sítnice, které je nebolestivé, trvá pár minut a pacienta nijak nezatěžuje. Bohužel ale není hrazeno pojišťovnou, řádově jde ale o několik set korun a některé pojišťovny na něj přispívají. Další možností diagnostiky je pak tzv. fluorescenční angiografie, kdy je pacientovi žilně podána kontrastní látka a následně pak provádíme fotodokumentaci sítnice za pomoci specializované kamery,“ doplňuje Magdaléna Dospělová. V počátečních stadiích se doporučuje užívat vitaminové preparáty s luteinem a zeaxantinem, které umí zpomalit rozvoj nemoci. Při závažnějších formách je třeba aplikovat přímo do oka speciální injekce s tzv. anti-VEGF preparátem, který ale neumí pomoci úplně všem pacientům. Jeho aplikace navíc může probíhat jen v nemocnicích s centrovou léčbou, což je v našem případě KNTB ve Zlíně.

Syndrom suchého oka je na rozdíl od předchozích onemocnění spíše nepříjemností, která ale může výrazně snižovat kvalitu života. Provází jej pálení, řezání, pocit cizího tělíska v oku a někdy dokonce (paradoxně) slzení. Problém způsobuje narušení slzného filmu na povrchu oka. S přibývajícím věkem se totiž snižuje produkce slz a mění se i jejich složení, vliv mají také hormonální změny, některá onemocnění nebo některé léky.

V ideálním případě léčba těchto potíží spočívá v odstranění primární příčiny, což ale mnohdy není možné. Ke slovu se tak dostávají umělé slzy, oční gely apod.

Proti nepříjemným diagnózám lze bojovat!
Stejně jako u řady jiných nemocí se i tady vyplatí prevence, a to jak z hlediska životního stylu, tak také včasné kontroly u specialisty. Řada zdravotních komplikací, včetně těch očních, má přímou souvislost s genetickou zátěží. Pokud se tedy některý z popsaných problémů vyskytuje v rodině, je jistě dobré už v relativně mladém věku zjišťovat, jestli se nemoc neprojevuje i u nás.
U šedého zákalu a věkem podmíněné makulární degenerace je na místě dbát na zdravý životní styl, nekouřit, vyhnout se alkoholu a chránit zrak před škodlivým UV zářením kvalitními slunečními brýlemi. „U pacientů po čtyřicítce pak doporučujeme také pravidelné preventivní prohlídky, a to jednou za dva tři roky. Pokud je ale rodinná anamnéza nepříznivá, pak i častěji. Lidé nad pětašedesát let by pak měli chodit jednou ročně,“ doporučuje primářka Dospělová.

U zeleného zákalu žádná speciální prevence bohužel neexistuje, jedinou možností, jak onemocnění zachytit včas, je proto pravidelná kontrola nitroočního tlaku. Proti syndromu suchého oka odborníci doporučují omezit nebo zcela vynechat kouření, dlouhodobý pobyt před obrazovkou počítače a  televizoru a také pobyt v nadměrně klimatizované místnosti.

„Už od malička slýcháme, že nejzdravější na oči je mrkev, což je pravda jen částečně. Obsahuje vitamín A, který se podílí na výživě sítnice. Stejný vitamin ale obsahují třeba také játra, rybí tuk, mléčné výrobky, vaječný žloutek, špenát nebo třeba zelí. Stravu je navíc dobré obohatit i o mořské ryby kvůli prospěšným nenasyceným mastným kyselinám. Doporučujeme zařadit i listovou zeleninu, borůvky, rajčata, česnek nebo ořechy, které zase ve velké míře obsahují lutein a zeaxantin,“ uzavírá rady ohledně prevence primářka Očního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Magdaléna Dospělová.

Autor: Bára ŽÁKOVÁ

Vaše názory

Jak si správně mýt vlasy?

Slovácko

Jak si správně mýt vlasy?

Čistota je půl zdraví. Mýt si vlasy je přirozené. Někdo však v dnešní době, kdy má přemíru...

1. 7. 2019
Teambuildingem můžete zachránit kolektiv malé i větší firmy

Velké Karlovice

Teambuildingem můžete zachránit kolektiv malé i větší firmy

Potřebujete stmelit kolektiv? Máte v práci nové kolegy? Vládne v kolektivu ponorková nemoc? S kolegy to skřípe...

27. 6. 2019
Stezka Valaška nabízí skleněnou vyhlídku

Slovácko

Stezka Valaška nabízí skleněnou vyhlídku

Skvělý zážitek si můžete vychutnat na Stezce Valašska, která nabízí jak stezku v korunách stromů, tak pohled...

25. 6. 2019
Ředitelka školky i na mateřské sleduje vzdělávací trendy

Boršice u Blatnice

Ředitelka školky i na mateřské sleduje vzdělávací trendy

Nedávné studie přinesly výsledky průzkumů, které zjistily, že se do vedení škol lidé nehrnou. V šestiletém funkčním...

17. 6. 2019

Související

Uherské Hradiště

Fotbalisté 1.FC Slovácko podpořili Movember

Šest hráčů prvoligového týmu 1.FC Slovácko včetně kapitána Vlastimila Daníčka podpořilo Movember v Uherskohradišťské nemocnici. Fotbalisté podstoupili...

Uherské Hradiště

NEDUHY STÁŘÍ - Choulostivé potíže s inkontinencí

Tématem močové inkontinence pokračuje letní seriál DOBRÉHO DNE věnovaný neduhům souvisejícím s pokročilým věkem. Tyto choulostivé zdravotní...

Slovácko

NEDUHY STÁŘÍ - Když síly a lidé kolem odcházejí

Nabízíme vám další pokračování letního seriálu, zaměřeného na neduhy stáří. Ani tentokrát nebudou chybět názory odborníků Uherskohradišťské...

Slovácko

NEDUHY STÁŘÍ - Ta moje hlava...

Nabízíme vám pokračování letního seriálu, který se očima lékařů Uherskohradišťské nemocnice zaměřuje na neduhy pokročilejšího věku. Stárnoucí...

TOPlist