FacebookYoutubeInstagram

Horňácký Lipov ožil ve znamení výročí

Lipov Zprávy 16. 7. 2008
Horňácký Lipov ožil ve znamení výročí

Lipov slavil - Vysvěcení obecních symbolů, znaku hasičů a budovy místní základní školy se dočkali v horňáckém Lipově. Obec tím slavila hned několik výročí připadajících na letošní rok.

Foto: zde

Obec si připomněla 650 let od první písemné zmínky, slavili hasiči, zahrádkáři i soubor Lipovjan

Zřejmě největší oslavy v historii obce mají za sebou obyvatelé Lipova. Při příležitosti 650. výročí první písemné zmínky o obci připravili třídenní slavnost, při níž se dostalo i na další jubilanty. Magnetem oslav bylo vysvěcení místní základní školy, která se zároveň dočkala nového hřiště.

„Oslavy výročí první písemné zmínky o naší obci bereme velmi vážně, a to tím spíše, že v letošním roce slaví své výročí i Lipovjan, zahrádkáři a hasiči. Přichystali jsme proto obsáhlý program, který zahájila výstava obrazů Milana Rašky a ukázka rukodělných prací a výšivek, které vytvářely naše ženy,“ uvedl starosta Lipova Ladislav Franta, který návštěvníky lákal k prohlídce místní základní školy, která v posledních letech prošla natolik výraznou rekonstrukcí, že se dá hovořit až o její úplně proměně.

„Vyměnilo se tady prakticky úplně všechno: rozvody elektřiny a plynu, udělaly se nové omítky, střecha, postavily se dvě nové tělocvičny, vznikly moderní učebny chemie a fyziky a třeba také jazyková učebna, která je chloubou naší školy. Dnes jsme navíc otevřeli i nové hřiště, takže se dá říci, že už zbývá jen výměna některých lavic a nábytku a udělat nové hřiště pro školku a je z toho nádherný areál,“ přiznal ředitel ZŠ a MŠ Jaromíra Hlubíka Jiří Šácha.

    Důvod k oslavám měla nejen škola a obec, ale také například místní hasiči. „Při mši svaté byly vysvěceny nejen obecní symboly, ale také znak našich hasičů, kteří letos slaví své stodvacáté výročí,“ přiznal Franta, který inicioval i vznik pamětní publikace a multimediálního nosiče.

    „Inspirovali jsme se v Kuželově, kde před nedávnem slavili také své kulatiny. Oslovili jsme proto autora knihy o naší obci, který ji zpracoval již v roce 1976, aby ji přepracoval tak, aby zahrnovala i vývoj v posledních třiceti letech. Společně s ostatními se do ní pustil s vervou a tak vznikla publikace nazvaná U nás v Lipově. Zároveň jsme vydali i DVD, na kterém je zachycen život i v audiovizuální podobě,“ doplnil starosta.

Nosným jménem oslav bylo jméno Jaromíra Hubíka, po němž byla před třemi lety škola pojmenována. Obec tím chce připomenout svého odbojáře, který bojoval proti nacistům a poté učil na místní základní škole.

Autor: zde
Inzerce

Vaše názory

Zemědělcům hořela na polích technika

Bánov

Zemědělcům hořela na polích technika

Během minulého týdne opět na Brodsku vydatně hořelo. Ve čtvrtek bylo možné pozorovat černý dým nad Bánovem,...

16. 7. 2008
Strom roku z Prakšic?

Prakšice

Strom roku z Prakšic?

Že za vzácnými exempláři historicky a botanicky vzácných stromů nemusíme vůbec daleko, lze vyčíst z nominační listiny...

16. 7. 2008
Bouřka utopila silnici

Uherský Brod

Bouřka utopila silnici

Vedra minulých dnů často přerušil toužebně očekávaný déšť. Mnohdy však napáchal víc škody než užitku. Přikladem může...

16. 7. 2008
Škola odmítá žáky

Uherský Brod

Škola odmítá žáky

Projekt základní školy, která své žáky kromě klasického vzdělání naučí také žít a chovat se podle křesťanských...

16. 7. 2008
TOPlist