FacebookYoutubeInstagram

Předvánoční čas už je tady!

Slovácko Čtení 3. 12. 2018
Předvánoční čas už je tady!

Adventní věnce se objevuje na stolech od 19. století.

Foto: ilustrační foto

Jelikož jsme se přesunuli do měsíce prosince, tak si jistě každá domácnost zapálila na svém adventním věnci první svíčku. Ta značí, že do Vánoc je poměrně dost času. Advent však není jen o přípravách na Vánoce.

Advent je vlastně skvělé období, každý rok se na něj velmi těším, i když pro mnohé je to balík stresu, únavy a vyčerpání, který v měsíci prosinci dostáváme každý grátis. Je to doba očekávání. Jedná se totiž o čas příprav na vánoční svátky.  Jde o poslední čtyři týdny před Štědrým dnem. V adventu se vyráží na předvánoční trhy, lidé nakupují dárky a hospodyňky pečou cukroví.

Advent začíná čtvrtou neděli před Štědrým večerem, letos jsme jej tedy započali včera, 2. prosince. Trvá v rozmezí dvacet dva až dvacet osm dní. Může připadnout na jakoukoli neděli mezi dvacátým sedmým listopadem a třetím prosincem. Často si mnoho lidí není jistých, zda mají mít na štědrovečerní tabuli také zapálené adventní svícny, zda je Štědrý den advent, nebo už ne. Někdy se stává, že poslední adventní neděle je Štědrý den, pokud však připadne na jiný den, například jako letos, už věnec na stole nemá co dělat. Slovo advent je odvozeno z latinského adventus, což v překladu znamená příchod. Je to doba, která je spojována již tradičně s očekáváním příchodu Spasitele. V tomto období se lidé v dřívějších dobách postili a rozjímali. Zakázány byly veškeré zábavy, tanec a zpěv.

Symbol adventu

Nejdůležitějším symbolem adventu je už zmíněný adventní věnec. Je to vlastně i symbol vítězství a královské důstojnosti. Dokonce i v Bibli se mluví o věnci jako o projevu úcty, radosti a vítězství. Dnes si však málo lidí uvědomuje, jaký je jeho skutečný význam, a stal se spíše dekorací na našich stolech. Kromě klasických zelených kruhových věnců z chvojí se vyrábí i netradiční tvary z různých - například dřevěných či keramických - materiálů. Nejdůležitější jsou čtyři svíčky, které jsou na každém věnci. První adventní neděli se obvykle tyto symboly světí v kostelech.

Svátky v období adventu

V průběhu adventního času mají svátek někteří svatí, řeč je o sv. Ondřeji, jehož svátek připadá na 30. listopadu, sv. Lucii, sv. Mikuláši a sv. Barboře. Svátek svaté Barbory slavíme 4. prosince. V předvečer tohoto svátku obvykle chodívaly ženy a dívky zahalené v bílém se závojem nebo rouškou přes obličej. Zlobivé děti  „odměňovaly“ metlou. Barborky jsou známé jako třešňové větvičky, které v českých zemích řežeme tohoto dne a necháváme je v teple do Vánoc vykvést. Které dívce vykvete, ta se do roka údajně vdá. Dále se slaví 6. prosince Mikuláš, který však chodí v předvečer svého svátku. Pátého prosince se všechny zlobivé děti obvykle třesou už od rána. 13. prosince mají svátek všechny Lucie. Tento den by se podle pověr nemělo prát.

Věděli jste, že…

•    každá neděle má své lidové označení

•    první neděle je železná

•    dále bronzová, stříbrná a zlatá

•    třetí neděle je charakteristická postní barvou fialovou

•    ostatní jsou v barvě radosti, tedy růžové

•    o adventu se v kostelích zpívají roráty

Číslo týdne
22 - letošní advent trvá 22. dní
O adventu se nekonaly zábavy

Dříve se slavil advent zcela jinak než teď. Všechno bylo tak nějak tišší, pomalejší, lidé se více soustředili na Vánoce. Dnes je všechno uspěchané a každou adventní neděli jsou obchoďáky naplněné k prasknutí. Lidé se stále za něčím ženou a vůbec si podle mě neuvědomují pravou podstatu příchodu Vánoc a adventu. Ženy musejí mít napečených deset druhů cukroví, i když vědí, že by bohatě stačily jen tři. U nás to tak doma vždycky bylo, každou neděli adventní jsme brzo ráno chodili do kostela na roráty. Samozřejmě jsme uklízeli a pekli, ale všechno ve větší pohodě než dneska. Více jsme dodržovali tradice a svátky. Na svatou Barborku, na můj svátek, jsme si šli uřezat třešňovou větvičku a s holkama se předháněly, které dřív rozkvete. Na stole jsme měli skromnější a ne přezdobený adventní věnec, který se tomu dnešnímu moc nepodobal. Celý advent jsme kromě nadělování dárků a Mikuláše neměly sladkosti ani jiné pochutiny. Na ty jsme se těšily na Vánoce. Také se o adventu nekonaly zábavy, ani jiné, jako dneska firemní večírky.

Barbora, 73

Předvánoční recepty

Sněhové pusinky

• 150 g moučkového cukru

• 2 ks bílků

Z bílků vyšlehejte sníh, poté přidejte moučkový cukr a dále šlehejte. Když máte bílek tuhý, tvarujte pytlíkem se širokou zdobičkou na plech pusinky. Pusinky pečte na 150 °C 15 minut a poté ztlumte asi na 50 °C a ještě asi 10 minut sušte. Sněhové pusinky lze podávat i namočené v čokoládě. Do  hmoty je i možné zamíchat ke konci kokos.

Svařák

•    ½ pomeranče

•    2 mandarinky

•    ½ citronu

•    75 g třtinového cukru

•    3 hřebíčky

•    ½ tyčinky skořice

•    1 bobkový list

•    1 vanilkový lusk

•    muškátový oříšek, badyán

•    750 ml červeného vína

•    směs sušeného ovoce

Z pomerančů, mandarinek a citronu nejdříve vykrájíme dužinu. Do pánve vsypeme cukr a necháme jej rozpustit. Přidáme koření, přilejeme víno a svaříme. Přilejeme ohřáté zbylé víno. Můžeme dochutit hřebíčkem, skořicí nebo sušenými plody.

Autor: nik

Vaše názory

Ořechy a jejich pomoc našemu tělu

Slovácko

Ořechy a jejich pomoc našemu tělu

Když se řekne oříšky, vždycky si vybavím pohádku Mrazík. Nevím proč, ale vždycky jsem si myslela, že...

30. 11. 2018
Jaká barva vám bude podle typologie slušet?

Slovácko

Jaká barva vám bude podle typologie slušet?

Mnoho žen si myslí, že vědí, která barva jim sluší, ale přesto často sahají vedle. Víte i...

28. 11. 2018
Které kousky vám na podzim nemají chybět v šatníku?

Slovácko

Které kousky vám na podzim nemají chybět v šatníku?

Venku to tak možná nevypadá, ale stále je astronomický podzim. Ovšem oblékáme se samozřejmě podle teploty, abychom...

26. 11. 2018
Děti jsou v průměru stále menší

Slovácko

Děti jsou v průměru stále menší

Po celé Evropě se rodí čím dál více menších dětí, než je zdravá porodní váha. Jaká je...

23. 11. 2018
TOPlist