FacebookYoutubeInstagram

Poslední deník Květy Fialové, díl třetí

Slovácko Zajímavosti 19. 7. 2019
Poslední deník Květy Fialové, díl třetí
Inzerce

Exkluzivní ukázka z knihy

DOBRÝ DEN už potřetí přináší exkluzivní ukázku z knihy herce Josefa Kubáníka Poslední deník Květy Fialové, ve které líčí slavnou herečku tak, jak ji znali jen její nejbližší, a ukazuje ji nejenom jako éterickou bytost, ale i jako velmi silnou bojovnici, se kterou se život nemazlil. Vše se svolením dcery paní Fialové vyjde 1. září, tedy v den, kdy by slavná herečka oslavila 90. narozeniny.

JK: Kdysi jsi mi mi říkala, žes na Slovensku jako malá holčička viděla Masaryka.

KF: Jo, to si pamatuju. Bylo mi asi šest, veliká slavnost, Masaryka přivezli, něco tam řek, asi dvě věty a všichni šíleli. Přišlo mi to úžasný, že vidím Masaryka, o kterým se doma pořád mluvilo. Já jsem byla dítě, tak jsem jen věděla, že je to něco výjimečnýho, ale nerozuměla jsem tomu.

JK: Tatínek si ho vážil?

KF: No jistě, tatínek byl ruskej legionář, voják a plukovník letectva, takže věděl, vo co šlo. Vždyť bojoval za Československo.

JK: Tys Masarykovi dokonce napsala i dopis, že?

KF: Jo. On se mi totiž líbil. Měl ty vousy, jak říkám, že měl oblečenej obličej. Ale nevodpověděl mi. A pak jsem jednou napsala i Hitlerovi.

JK: Proboha.

KF: Vždycky jsem dělala věci, který jsem dělat chtěla. Ze všech stran jsem slyšela, jak má Hitler rád lidi, tak jsem se ho v dopise zeptala, jestli má rád i české děti. A představ si, že ten mi vodpověděl.

JK: On těžko!

KF: On to jistě nepsal, ale přišla mi fotka a u ní asi někým z jeho kanceláře napsáno, že Führer je potěšen mými řádky a děkuje a že mi vzkazuje, že má české děti rád. Tenhle vrah!

JK: To musel mít tatínek radost.

KF: Tatínek myslel, že zahyne - najednou dopis z Říše vod Hitlera. Dal mi facku, pro něj, ruskýho legionáře, to bylo samozřejmě strašně ponižující, když jeho dcera napíše takovýmu zločinci.

JK: Už jsi říkala, že tatínkovi s maminkou to úplně neklapalo. Co se stalo?

KF: Nešlo to, často se hádali, maminka pak plakala, bylo to blbý a trvalo to dlouho, tak se rozhodli pro rozluku.

JK: Byli u soudu?

KF: Jo. Musely jsme tam obě i s Blankou, což je pro děti hrozný. Když se mě soudce ptal, s kým bych chtěla zůstat, vodpověděla jsem, že s tatínkem. Věděla jsem totiž, že maminka to pochopí a že je jí jasný, že to říkám proto, že se tatínka bojím, protože kdyby se dozvěděl, že chci bejt s maminkou, zlobil by se na mě. Chápeš to? Takový věci dělá s člověkem strach.

JK: Jak to dopadlo?

KF: Soud rozhodl, že já zůstanu s maminkou a Blanka, která byla na tatínka více podobná a neměla z něj ani takovej strach a možná jej i chápala, bude s ním.

JK: Kam jste s maminkou šly?

KF: Do Prahy, tam jsem začala chodit do školy a už jsem si myslela, že to tak zůstane. Mně se líbilo být jen s maminkou, tatínek mi vůbec nechyběl. Jednou se před školou tatínek objevil a tvrdil mi, že mě vezme na Slovensko a budeme zase všichni spolu a že maminka tam už jela napřed.

JK: Maminka ti to neřekla?

KF: Celý to byla lež. Tatínek mě prostě unesl. Maminka mě tři dny hledala, volala na policii, byla zoufalá. Nakonec to dopadlo tak, že se na Slovensko vrátila a žili jsme zase ve čtyřech.

JK: Vztahy mezi rodiči se zlepšily? Bylo to k něčemu?

KF: To víš, že nebylo, děly se pořád hrozný věci. Jednou byla maminka z nějaký situace úplně na dně a poštvala na tatínka ty její dogy.

JK: To je jako z hororu.

KF: S Blankou jsme pak chvíli byly v klášteře v Dobšiné a pak i v evangelickým penzionátu v Modré. Nevzpomínám na to ráda.

Jak to dnes vidí Josef Kubáník?

Dětství a mládí Květy Fialové byl jeden velký průšvih za druhým. Dominantní tatínek, který se po válce bohužel zapletl do věcí, o kterých Květa nikdy nemluvila a prozradí je až v knize, znásilnění sovětskými vojáky, složitý vztah se sestrou, pobyt v klášteře, první lásky, které skončily v márnici na hřbitově. Myslím, že málokdo by tak obrovské problémy zvládnul bez toho, aniž by se na něm podepsaly. Květa to všechno ustála a dodnes ji za to všichni z jejího nejbližšího okolí obdivujeme.

Autor:

Vaše názory

Nové suvenýry v Městském informačním centru

Uherské Hradiště

Nové suvenýry v Městském informačním centru

Pro letošní sezonu připravilo Městské informační centrum ve spolupráci se svým provozovatelem, Regionem Slovácko, sdružením pro rozvoj...

17. 7. 2019
Dnes Slováckem projíždějí, od prosince ho budou křižovat

Slovácko

Dnes Slováckem projíždějí, od prosince ho budou křižovat

Na vlakovém nádraží ve Starém Městě, Uh. Hradišti, Uh. Brodě a Luhačovicích se ve středu představila společnost...

15. 7. 2019
Poslední deník Květy Fialové, díl druhý

Slovácko

Poslední deník Květy Fialové, díl druhý

Jaká byla Květa Fialová? Co o sobě nikdy neprozradila? Jak ji znali jen její nejbližší? O tom...

9. 7. 2019
Poslední deník Květy Fialové, díl první

Slovácko

Poslední deník Květy Fialové, díl první

Poslední deník Květy Fialové - tak se jmenuje kniha herce Josefa Kubáníka, která se v den nedožitých...

3. 7. 2019

Související

Slovácko

Poslední deník Květy Fialové, díl osmý

Dnes DOBRÝ DEN přináší předposlední díl letního seriálu, díky kterému můžeme nahlédnout do připravované knihy Poslední deník...

Slovácko

Poslední deník Květy Fialové, díl sedmý

Posedmé přináší DOBRÝ DEN exkluzivní ukázku z knihy Poslední deník Květy Fialové. Napsal ji hereččin blízký přítel...

Slovácko

Poslední deník Květy Fialové, díl šestý

Už pětkrát přinesl DOBRÝ DEN ukázku z knihy Poslední deník Květy Fialové, ve které herec Josef Kubáník...

Slovácko

Poslední deník Květy Fialové, díl pátý

Už jen pouhý měsíc zbývá do 1. září, tedy chvíle, kdy se v českých knihkupectvích objeví kniha...

TOPlist