FacebookYoutubeInstagram

Jak pečovat o své nehty?

Slovácko Čtení 8. 4. 2019
Jak pečovat o své nehty?

Existuje mnoho onemocnění nehtů. Až 12 měsíců může růst celý nehet.

Foto: ilustrační foto

V následujícím článku se budeme zabývat nejen nemocemi a nepříjemnostmi, které nás mohou na nehtech potkat, ale také tím, jak o ně správně pečovat.

Nehet tvoří jen velmi malé procento z celkové pokožky těla, ale občas dokáže pěkně potrápit. Například zarůstající nebo zatržený nehet dokáže být něco pěkně nepříjemného.

Jak tedy správně o nehty pečovat?

Nekousat

Rozhodně si nehty v žádném případě, ani při nejhorší krizi, nekousejte. Snažte se tomuto problému předcházet tím, že budete mít vždy po ruce nebo v kabelce vhodný malý pilníček, kterým si nehty pouze jemně zapilujte. Také je vhodné si pravidelně ruce, a tím pádem i nehty, ošetřovat krémy a na umývání nádobí a podobné činnosti nosit ochranné rukavice.

Pokud se vám nehty často třepí, sice je můžete zastřihnout nebo zahladit lakem, ovšem vyhledejte příčinu. Většinou mohou nehty indikovat nemoc, což není vhodné leckdy podceňovat. Mezi obvyklé projevy nemocí totiž patří i skvrny na nehtech, lámavost, třepení, nepřirozená barva, rýhy i výstupky. Jako častá příčina se jeví intoxikace organismu, avitaminóza, často anorexie.

Pokud nás trápí některé z nemoci nehtů, měli bychom naši stravu obohatit o olivový a sezamový olej, ořechy, ryby a slunečnicová semínka. Dále o potraviny obsahující dostatek železa a vitaminů B a C. Ruce o nás totiž říkají mnoho, prozradí věk majitele. Mezi nejčastější změny na našich nehtech patří lámavost a štěpení nehtů. Lámavost neznamená to, že se nám občas ulomí nehet, pokud o něco zadrhneme prstem nebo narazíme. Nehet se nám může zlomit, i když je třeba zdravý. Lámavost označuje nemoc, kdy nejpravděpodobnější příčinou je přehlcení organismu multivitaminy, například ve formě doplňků, případně dlouhodobým popíjením jednoho typu minerálky. Někdy bývá průvodním jevem anorexie. Při zvýšené lámavosti nehtů je nutné nejen ruce, ale i celou nehtovou ploténku dobře promazávat. Při větším poškození jsou vhodné olejové zábaly nebo koupele prstů v oleji.

Třepení nehtů se objevuje zejména podélně nebo po straně nehtu, bývá doprovázeno záděry na kůžičce kolem nehtu. Je to projev avitaminózy, kdy se organismu nedostává nějaký vitamin. Vhodným řešením je doplnění naší stravy o důležité vitaminy a minerály, jako jsou zinek, vápník, hořčík a křemík, vitamin B. Dále je dobré omezit pití kávy, alkoholu a konzumaci cukru a bílé mouky.  Další nemoc - rýhy na nehtech - může být způsobena nadměrným používání saponátů, jež naše ruce vysušují. Pomůže lepší ochrana rukou například používáním rukavic a kvalitních ochranných krémů na ruce.

Změněná barva nehtů

Například ze zdravé růžové v namodralou - značí nedostatek železa v organismu. Hnědé zbarvení nehtů může znamenat zhoubný nádor kůže - melanom. Žlutá barva nehtu zase lupénku či jiné infekční onemocnění, jako je žloutenka. Bledé nehty mohou být při chudokrevnosti.

Příčiny zarostlých nehtů

Zarůstající nehty trápí značné procento lidí v Česku. Někteří se snaží potíže vyřešit svépomocí rizikovým zastřiháváním, jiní pak vyhledají dokonce i chirurga. Zarostlé nehty představují velmi nepříjemnou a bolestivou komplikaci, která se navíc zpravidla vyskytuje opakovaně. Příliš široký nehet tlačí na kožní valy po stranách, čímž vzniká nepříjemný otlak a dochází k povrchovému poranění. Následně může dojít též ke vzniku nebezpečné infekce. Postižené místo může být zarudlé, bolestivé a mokvavé. Nejčastější příčinou zarostlých nehtů na nohou je jejich nesprávné stříhání dokulata místo správného zastřižení rovně. Dalším rizikovým faktorem je nošení nevhodné obuvi, která je málo vzdušná a utlačuje prsty ze stran. Poslední příčinou pak bývají genetické dispozice. Léčba zarostlých nehtů má několik podob. Mnoho lidí se snaží ulevit si od bolesti naprosto nevhodným způsobem, a to vystřižením části nehtu, riskují tak infekci.

Péče o ruce a nehty

•    Je vhodné používat hydratační krémy

•    Při mytí nádobí používat ochranné rukavice

•    Nehty pouze jemně pilovat

•    Při třepících se nehtech je vhodné vyhledat příčinu

Autor: nik

Vaše názory

Je na čase začít s jarním detoxem!

Slovácko

Je na čase začít s jarním detoxem!

První jarní den už je za námi, což znamená, že už oficiálně začalo jaro. Kromě chystání našeho...

4. 4. 2019
Co jste nevěděli o britské královské rodině?

Slovácko

Co jste nevěděli o britské královské rodině?

Znáte nejznámější panovnický rod, který vládne ve Velké Británii? Získala si tato rodina i vaše sympatie? Pokud...

3. 4. 2019
Uherské Hradiště si dnes připomene Světový den porozumění autismu!

Slovácko

Uherské Hradiště si dnes připomene Světový den porozumění autismu!

Každý rok ZŠ a MŠ Uherské Hradiště, Šafaříkova, škola pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, pořádá pro...

2. 4. 2019
Jak čistit elektroniku?

Slovácko

Jak čistit elektroniku?

Pokud vás také trápí prach a jiné nečistoty, který stále ulpívají na elektronice, je na čase začít...

28. 3. 2019
TOPlist