FacebookYoutubeInstagram

Gajdoši oslaví dvacetiny na Kopaničárských slavnostech

Starý Hrozenkov Kultura 16. 7. 2008
Gajdoši oslaví dvacetiny na Kopaničárských slavnostech
Inzerce

Gajdoši letos oslaví 20. výročí vzniku. U této příležitosti byl natočen zbrusu nový CD nosič s názvem Ej moselo by něbyc, který bude pokřtěn a představen veřejnosti v pátek 11. července v kulturním domě ve Starém Hrozenkově v celovečerním gajdošském pořadu, jenž bude probíhat od 20.00.

Posluchači se mají na co těšit. Na nosiči zazní známé i méně známé písně z národopisného regionu Moravské Kopanice v podání Gajdošů z Kopanic a rodinné hudecké muziky Škubalových. Na nosiči se také představí jako sóloví zpěváci hosté Jiří Holásek a Vít Blaho.

Při křtu tohoto CD nosiče se v připravovaném gajdošském pořadu, který se uskuteční v rámci Kopaničárských slavností představí také hosté gajdošská muzika Ruky Na Dudy, Polhoranka, GM Hrbáčů, Lindsay Dacvidson a Katarzyna Žurek, Jura Holásek, Bernard Garaj ml. a další.

Rodinnou muzika Gajdoši z Kopanic tvoří manželé Bohumil s Lýdií a syn Jiří Gabrhelovi ze Starého Hrozenkova.

Jejich vztah k místním tradicím není náhodný ani uměle vypěstovaný. Jejich předkové žili od nepaměti v tomto kraji, kdysi zapomenutém bohem i lidmi.

Byli členy souborů Kopaničárek a Kopaničár a na počátku 90. let se poprvé představili veřejnosti na Kopaničárských slavnostech jako rodinná gajdošská muzika. Vzbudili pozornost - vždyť gajdy umlkly na Kopanicích před mnoha desetiletími.

Během svého působení překročili kopanický horizont a vydali se reprezentovat svůj kraj na Slovensko, do Polska... Znají je návštěvníci festivalů v Oravské Polhore, odkud si Jiří několikrát přivezl cennou trofej ze soutěže mladých gajdošů, v Milovce, Žywcu, kde získali čestné uznání za autentickou interpretaci, v Poznani,v Polajewu, v Zakopaném, ale i na Slovácku - ve Strážnici, v Břeclavi, Vlčnově a pak v Českých Strakonicích a Praze. Hráli a zpívali v různých krajích na mnoha folklorních setkáních zpěváků a muzikantů, na besedách o Kopanicích v kulturních domech, v muzeích či knihovnách v mnoha obcích a městech.

Autor: kul

Vaše názory

Kopaničárské slavnosti Starý Hrozenkov

Kopaničárské slavnosti Starý Hrozenkov

Pátek 11. července 18.00 Setkání u Lípy bratrství Kulturní dům 20.00 Setkání gajdošů - více na str....

16. 7. 2008
BUCHLOVICE: Celý rynk v kroji

Buchlovice

BUCHLOVICE: Celý rynk v kroji

Pětapadesáté setkání stárků a hodařů u příležitosti obnovení Martinských hodů v Buchlovicích se koná v sobotu 12....

16. 7. 2008
Jazz podeváté

Uherské Hradiště

Jazz podeváté

Ve dnech 17. až 19. července si pro fanoušky jazzu zdejší sekce připravila již 9. ročník CZ...

16. 7. 2008
Léto s Olympikem

Buchlovice

Léto s Olympikem

Legendární kapela v čele s Petrem Jandou přijede v pátek do Buchlovic s písničkami, které všichni znají...

16. 7. 2008
TOPlist