FacebookYoutubeInstagram

Cyklisty od Baťova kanálu nikdo nevyžene!

Babice, Huštěnovice Zprávy 8. 11. 2018
Cyklisty od Baťova kanálu nikdo nevyžene!
Foto: ilustr. web

Baťův kanál opět obsadila těžká technika, Povodí Moravy rozjelo opravu posledního úseku severní větve vodní cesty mezi plavebními komorami Huštěnovice a Babice. Frekventovanou cyklostezku podél kanálu sedmiměsíční práce nijak neochromí, účet se vyšplhá na 13,3 milionu korun. „Veškeré práce provedeme z levého břehu Baťova kanálu, tudíž nijak nezasáhneme do pravobřežní části hrází s cyklostezkou. Její provoz tak zůstane zachován bez omezení,“ vzkázal cyklistům Václav Gargulák, generální ředitel Povodí Moravy.

Vodohospodáři už v inkriminovaném úseku maximálně snížili hladinu kanálu, aby stavební stroje postupně obnovily parametry plavební dráhy a stabilizovaly břeh i hráze. Stavba je financována ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Povodí Moravy jakožto správce významné vodní cesty však investuje i z vlastní „kapsy“, ostatně už zahájilo přípravu na novou sezonu. „Udržujeme plavební hloubku, odstraňujeme překážky z plavební dráhy, opravujeme břehové opevnění a zajišťujeme značení vodní cesty plavebními znaky,“ prozradil Gargulák. Jelikož většinu oprav, ale i údržbu Baťova kanálu státní podnik provádí mimo sezonu, práce se často komplikují a protahují. Stavaři jsou totiž závislí na klimatických podmínkách.

S opravou úseku mezi Huštěnovicemi a Babicemi však počítají do konce dubna, nové sezona tak není ohrožena. Popularita Baťova kanálu totiž mezi turisty každoročně stoupá, letos dokonce padl rekord, když plavebními komorami v průměru proplulo 3 526 lodí, což je o 416 plavidel více než před rokem.

Autor: ceh

Vaše názory

Za úhynem dravých ryb stojí tři viníci

Babice

Za úhynem dravých ryb stojí tři viníci

Bakterie, amoniakální dusík a počasí mají na svědomí úhyn 230 kilogramů candátů v babických Uhliskách! Takové jsou...

8. 11. 2018
Secesní kašna zase zdobí Zelný trh

Uherské Hradiště

Secesní kašna zase zdobí Zelný trh

Secesní kašna z 19. století už opět zdobí Zelný trh v Uherském Hradišti. Po restaurátorském zásahu akademického...

8. 11. 2018
Movember proti rakovině, špitál obsadili i herci

Uherské Hradiště

Movember proti rakovině, špitál obsadili i herci

Už podruhé se Uherskohradišťská nemocnice přihlásila k mezinárodní osvětové kampani Movember, jejímž cílem je podpora výzkumu a...

7. 11. 2018
V Traplicích mají nového lékaře

Traplice

V Traplicích mají nového lékaře

Ordinace všeobecného praktického lékaře se dnes otevírá pacientům v Traplicích. Jejím provozovatelem je rodinná společnost Všeobecný lékař,...

7. 11. 2018
TOPlist