FacebookYoutubeInstagram

Jana Křižková: Spolky nejsou firmy. Nechte je na pokoji

Slovácko Zprávy 18. 5. 2017
Jana Křižková: Spolky nejsou firmy. Nechte je na pokoji

Jana Křižková, starostka Komně

Myslivecké spolky, sbory dobrovolných hasičů, sportovní kluby či folklorní sdružení mají aktuálně jedno společné téma – jak navzdory EET dál zachovat rozsah své činnosti, kterou vykonávají ve prospěch svých měst a obcí. Ministerstvo financí sice pod tlakem ustoupilo a zvýšilo limit ročního obratu, od něhož se povinnost elektronické evidence tržeb odvíjí, spolkům to ale klid stále nepřináší. „Například metodika, která vše řeší, má téměř 100 stran. Spolky nejsou firmy, nemají daňové poradce, právníky a ani prostor prokousávat se byrokratickými předpisy,“ říká starostka Jana Křižková ze Strany soukromníků České republiky.

Je tedy vůbec zvýšení limitu ročního obratu, z částky 175 000 na 300 000 korun dobrou zprávou?

Jistě, Je. Už jen to, že ministerstvo k úpravám přistoupilo, je důkazem toho, že má smysl se aktivně ozývat, snažit se věci napravovat. Zvýšení limitu je totiž nepochybně krokem, který ministerstvo udělalo na základě soustředěného tlaku opozičních politiků, organizací i spolků. Nicméně sám o sobě jiný limit zase tak moc neřeší a spolkům mnoho na klidu nepřidá. Pomyslný meč v podobě nutnosti evidence visí pořád. Spolky nemají jistotu, že to, co dělají, je v pořádku, že je za pár měsíců nebude někdo potahovat či dokonce trestat.

Jaké je tedy podle vás adekvátní řešení?

Tak to je jediné – úplně spolky zbavit povinnosti evidovat. Jakékoliv jiné úpravy typu navyšování limitů a podobně, to jsou jen hrátky s čísly. Řeči o tom, že by spolky mohly prodejem uzenin na akcích či pořádáním zábav konkurovat firmám, je naprosto scestný. Spolky nic z toho nedělají pro to, aby podnikaly, ale aby si vydělaly na svou činnost, z které pak mají následně prospěch všichni. Dobrovolní hasiči si díky tomu zakoupí lepší vybavení, kluby uspořádají více sportovních akcí, folkloristé budou častěji vystupovat. A všichni bez rozdílu pak díky tomu mohou zkvalitnit práci s dětmi a mládeži. O tom je „podnikání“ spolků. Vůbec mi není jasné, proč se stát snaží tyto aktivity regulovat či v případě zavedení elektronické evidence tržeb dokonce výrazně omezovat. Skoro se zdá, že chce jen potrestat ty aktivní, kteří se o něco snaží.

S EET se ale nepotýkají jen spolky…

Jasně. To je druhá strana téže mince. Je nám jasné, že úplné zrušení EET je během na delší trať. My se snažíme prosadit, aby se povinnost elektronické evidence tržeb nevztahovala na živnostníky s obratem do jednoho milionu korun. Pro ty je každý zbytečný náklad navíc skoro až likvidační. A když to kvůli tomu zabalí provozovatel smíšeného zboží či hospodský na malé vesnici, je to prostě špatně. Služba zanikne a nic ji nenahradí. I kdyby EET skutečně měla nějaké reálné dopady do rozpočtu, čemuž osobně nevěřím, pak toto je příliš vysoká daň. Pokud stát klade stejné požadavky na firmy a spolky a nerozlišuje mezi živnostníkem a nadnárodním řetězcem, pak tu není pro občany.

Autor: dva

Vaše názory

Staré Město skupuje ornou půdu. Proč?

Staré Město

Staré Město skupuje ornou půdu. Proč?

Vlastníte zemědělský pozemek ve Starém Městě a nemáte s ním žádné plány? Tak zbystřete! Radnice aktuálně nabízí...

18. 5. 2017
Do kašny se už dostanou jen potápěči

Uherské Hradiště

Do kašny se už dostanou jen potápěči

Osvětlení kašny ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti už vandalové nezničí, město navíc výrazně ušetří za údržbu....

18. 5. 2017
Hledají se kandidáti na Cenu města

Uherský Brod

Hledají se kandidáti na Cenu města

Tři ocenění se vejdou do jedné Ceny města Uherský Brod v oblasti kultury, která se bude letos...

18. 5. 2017
Strážníci si posvítí na cyklisty, ohrožují chodce!

Uherské Hradiště

Strážníci si posvítí na cyklisty, ohrožují chodce!

Cyklisté v Uherském Hradišti ohrožují chodce a nedodržují pravidla, křivka přestupků s příchodem jara opět strmě stoupá....

18. 5. 2017

Související

Zlínský kraj

Michal Dvouletý: Čunkova nemocnice neprošla, je třeba se vrátit k Baťovi!

Od začátku říkám, že si hejtman Jiří Čunek vymyslel krásnou, ale zcela nereálnou pohádku o nové nemocnici...

Zlínský kraj

Topolánek se tvrdě zastal živnostníků

Zlínský kraj

Budíček! Volali mladí politici na krajské úředníky

Druhé nejnižší mzdy v zemi, nemocnice topící se v dluzích, přes 700 kilometrů silnic v havarijním stavu,...

Zlínský kraj

Svobodní se Soukromníky se chystají před finanční úřady

Každý, kdo si podání daňového přiznání nechal na poslední chvíli, může ve čtvrtek 31. března před většinou...

TOPlist