FacebookYoutubeInstagram

Ordinace v nemocnicích bez poplatků

Slovácko Zajímavosti 27. 1. 2009

Dobrá zpráva pro ty, kdo již nechtějí platit třicetikorunový regulační poplatek před vstupem do ordinace lékaře v krajských nemocnicích Zlínského kraje.

Třicátý první leden je totiž oficiálně posledním dnem, kdy tam musí každý pacient ještě platit. Od února už bude záviset čistě na jeho rozhodnutí, zda nechá za sebe zaplatit kraj, či zda si vše uhradí sám. V sousedním Jihomoravském kraji, kam spadá Veselsko a Horňácko, ovšem ještě žádná definitiva není. Hejtman Michal Hašek totiž rozhodne o poplatcích až poté, co senát projedná tuto problematiku tento týden.

„To, co jsme voličům slíbili, to nyní i dodržíme. Od prvního února bude u všech automatů na regulační poplatky krajských nemocnic viset oznámení o tom, že pacient má nyní možnost přijmout finanční dar od Zlínského kraje ve výši třicet korun, kterým uhradí svou návštěvu v tomto zdravotnickém zařízení,“ sdělila DOBRÉMU DNI Hana Příleská, radní Zlínského kraje zodpovědná za zdravotnictví, podle které se dar vztahuje nejen na ambulantní zdravotní péči, ale také na vyšetření u zubního lékaře.

„Kdo však chce i nadále hradit regulační poplatek ze svých prostředků, samozřejmě může. Rozhodně to není žádné nařízení, ale pouze možnost,“ upozornila Příleská.

Zlínský kraj zároveň nabízí svým obyvatelům i možnost využít dar, který pokryje náklady související s ústavní péčí v nemocnici. Zde jsou ovšem již určitá omezení.

„Šedesátikorunový poplatek může uhradit kraj každému pojištěnci ve věku do osmnácti let a také nad sedmdesát let,“ upřesnila krajská radní.

Co však budou pacienti platit i nadále, jsou pohotovostní služby a výdej léků v lékárnách. „Otázku hrazení poplatků za recepty jsme na zastupitelstvu vůbec neřešili. V tomto směru se proto nic nemění, každý musí za recept v nemocnici zaplatit stejně jako v každé jiné lékárně,“ vysvětlila Příleská.

Kraj zároveň zdůrazňuje i to, že roční limit na úhradu výše zmíněných poplatků je z hlediska zdravotní pojišťovny pět tisíc korun za rok. Jestliže tedy bude pacient využívat finančních darů prostřednictvím kraje na úhradu své zdravotní péče a poskytnutá částka přesáhne pět tisíc korun za rok, vrací zdravotní pojišťovna vzniklý přeplatek, který musí pacient vrátit do pokladny Zlínského kraje.

Zatímco v nemocnicích v Uherském Hradišti, Kroměříži, Vsetíně a ve Zlíně tedy již pacienti nebudou muset poplatky hradit, v Jihomoravském kraji o tom není ještě definitivně rozhodnuto. „Hejtman svolal kvůli této problematice zasedání hejtmanů, kde možné řešení již nastínil. Chce však vyčkat na rozhodnutí senátorů, které by mělo určit to, které poplatky uhradit lze, a které ne,“ vysvětlil Jiří Klement, vedoucí oddělení informací a styku s veřejností odboru kanceláře jihomoravského hejtmana.

Autor: zde
Inzerce

Vaše názory

Musíme být opatrní, zní z Ostrohu

Uherský Ostroh

Musíme být opatrní, zní z Ostrohu

Hranici sedmdesáti milionů korun mohl pro letošní rok atakovat rozpočet Uherského Ostrohu. Ve skutečnosti je však zatím...

23. 1. 2009
Obce se obávají nižších příjmů

Slovácko

Obce se obávají nižších příjmů

Zamrznou letos již dlouho dopředu naplánované opravy, anebo bude možné v nich nerušeně pokračovat? To je otázka,...

23. 1. 2009
Za starý papír ani haléř!

Slovácko

Za starý papír ani haléř!

Hospodářská krize zasahuje do stále většího okruhu odvětví. Nově se projevila i ve výkupnách sběrných surovin, kde...

23. 1. 2009
Školáci sbírali brýle pro Afriku

Traplice

Školáci sbírali brýle pro Afriku

Školáci z Traplic zaslouží obdiv. Jejich týdenní sbírka brýlí pro Afriku totiž vynesla 228 kusů funkčních dioptrických...

22. 1. 2009
TOPlist