FacebookYoutubeInstagram

Ekologická daň plní vrakoviště

Staré Město Zprávy 27. 1. 2009
Ekologická daň plní vrakoviště

Z auta vrak - Jeden vůz se promění v hromadu kovového materiálu zhruba za hodinu.

Foto: sal

Drticí linka Kovosteelu jede na plné obrátky, denně zlikviduje zhruba dvanáct aut, převážně škodovek

Autovrakoviště ve Starém Městě praská ve švech! Lidé se hromadně zbavují starých aut. Ekologická daň, která platí od ledna, totiž zvedla jejich cenu o deset tisíc korun a proměnila je v neprodejná. Autovrakoviště tak likviduje dvakrát tolik vozidel než obvykle. Drticí linka jede na plné otáčky.

Placení ekologické daně při prodeji a následném přepisu vozidla se stalo doslova bičem na stará auta. „Lidé hlavně koncem roku podlehli mánii likvidování aut s nižší prodejní cenou, což se samozřejmě odrazilo v počtu sešrotovaných vozidel,“ potvrdil René Dvouletý, mistr autovrakoviště společnosti Kovosteel. Za poslední dva měsíce se podle něj počet téměř zdvojnásobil. „Navýšení jsme očekávali. Jelikož ale takové množství aut nebylo v našich silách průběžně zpracovávat, připravili jsme náhradní prostory pro jejich uskladnění,“ podotkl Dvouletý.

Největší nápor mají ve Starém Městě už asi za sebou, situace se postupně vrací do zajetých kolejí. Drticí linka si však určitě neodpočine. „Očekávám, že aut bude stále dostatek, neboť spousta dosluhujících vozů stále ještě jezdí a kvůli ekologické dani se stávají neprodejnými,“ dodává mistr autovrakoviště. Linka na zpracování aut je aktuálně maximálně využita. Spousta aut z minulého roku totiž stále ještě čeká na sešrotování.

„Denně likvidujeme kolem dvanácti aut. Zhruba osmdesát procent z nich tvoří staré škodovky, poslední dobou se k nim výrazným tempem přidávají favority. Zbývající část představují zahraniční vozy různých značek, hlavně pak z osmdesátých let,“ prozradil Dvouletý.

Na poslední jízdu se svou „stopětkou“ se do Kovosteelu vydal i Josef K. z Bílovic. Jiné řešení prý neviděl. „Vždyť auto nemá ani hodnotu ekologické daně, kterou bych musel zaplatit, takže je neprodejné. A oprava se už nevyplatí,“ vysvětlil muž z Bílovic, který s ekologickou daní nesouhlasí. „Hlavně mladým lidem to zkomplikuje život. Auto potřebují, ale často na nové nemají. K dojíždění do zaměstnání nebo k vlaku by jim stačilo i staré,“ je přesvědčený.

Za hodinu se jeho vozidlo proměnilo zhruba v 720 kilogramů kovového materiálu. „Za sešrotování se neplatí, služba je zdarma,“ doplnil Dvouletý. 

Autor: ceh

Vaše názory

Kunovičtí získali zpět popelnici

Slovácko

Kunovičtí získali zpět popelnici

Tři keramické popelnice ukořistili zástupci obcí a měst Uherskohradišťska ve třetím ročníku soutěže Zlínského kraje o největší...

27. 1. 2009
Obec koupila hospodu, lidé se už vyspí

Topolná

Obec koupila hospodu, lidé se už vyspí

Ročnímu trápení obyvatel Topolné, bydlících na horním konci, definitivně odzvonilo! Konečně se v klidu vyspí, hluk už...

27. 1. 2009
AVX propouštění tají!

Uherské Hradiště

AVX propouštění tají!

Strašák propouštění obchází uherskohradišťskou společnost AVX Czech Republic. Kolik lidí se ocitne na dlažbě a kdy, je...

27. 1. 2009
Stamilionové hodnoty v ohrožení?

Uherské Hradiště

Stamilionové hodnoty v ohrožení?

Kostel sv. Františka Xaverského, nejvýznamnější kulturní památka Uherského Hradiště, se asi stane turistickou atrakcí! Chrám však podle...

27. 1. 2009
TOPlist