FacebookYoutubeInstagram

Na svatého Martina napijme se vína...

Uherské Hradiště Kultura 9. 11. 2018
Na svatého Martina napijme se vína...

Martin na bílém koni přijíždí už dvanáct let.

Foto: DDK

Se skleničkou v ruce můžete slavit jedinečný den

Ano, i tak můžete prožít svátek sv. Martina. Pouze v tento den můžete na Masarykově náměstí potkat svatého Martina na bílém koni a zároveň poprvé ochutnat svatomartinská vína. 

„Všechna letošní vína odrůd Müller Thurgau, Muškát moravský a Veltlínské červené rané vykazovaly vysokou kvalitu. Byly příjemně ovocné, s tóny po broskvích, banánech, s decentní kyselinkou. Vína působí vyzráleji, s mnohdy medovým podtónem oproti minulým ročníkům. Růžová vína byla nádherně ovocná, s tóny po třešních a švestkách. Červená vína měla intenzivní barvu, jemnou tříslovinu a mladou svěžest,“ hodnotí degustovaná vína Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra. "Podle předběžných odhadů letos zamíří na trh přes 2 200 000 láhví svatomartinských vín, jejichž kvalita by měla být díky letošnímu teplému a slunečnému počasí velmi vysoká," dodává.

Na dvanáctém ročníku bude od 10.45 připraven kulturní program, ve kterém si připomenete téměř 1700 let starou legendu o plášti, kdy Martin, osloven s prosbou o almužnu polooděným žebrákem rozetnul svůj plášť na dvě poloviny a jednu žebrákovi hodil.
V doprovodném programu zazáří Národopisný soubor Gymnázia Uherské Hradiště, písně o víně zazpívá Mužský sbor Kudlovice, součástí programu bude také slavnostní obřad žehnání svatomartinského vína.
Od 11.30 mohou pak návštěvníci ve velkokapacitním stanu za doprovodu cimbálové Kunovjané degustovat svatomartinská vína ze 17 vinařství z vinařské oblasti Slovácko, připraveno bude přes 50 vzorků vín se známkou svatomartinské. Nebudou chybět ani oblíbené husí speciality, připravena bude pečená martinská husa, polévka kaldoun, guláš z husích drůbků, plněná prsa s ořechovou nádivkou, husí pečená paštika nebo sádlo s husími játry. Vstupné 150 Kč zahrnuje sklenici na víno s logem Svatomartinské, 5 poukázek na víno, 1 poukázku na chléb se škvarkovou pomazánkou a katalog svatomartinských vín 2018.

Autor: IVA

Vaše názory

Změní vám beseda život?

Uherský Brod

Změní vám beseda život?

Návod na levné cestování vám prozradí Hana Machalová, expertka na nízkonákladové cestování, která boří mýty o tom,...

9. 11. 2018
Na Horňácko se sjedou lidoví baviči

Louka

Na Horňácko se sjedou lidoví baviči

Desáté setkání lidových bavičů s názvem Humor - korení života aneb vzpomínka na legendárního vypravěče Vaška Mlýnka...

9. 11. 2018
Legendy moravského folklóru pokračují v rodech

Uherský Brod

Legendy moravského folklóru pokračují v rodech

Tam, kde je v rodinách zaseta láska k lidové písničce a tradicím, tam se také předává z...

9. 11. 2018
Vitacit se plnou parou vrací

Uherské Hradiště

Vitacit se plnou parou vrací

Legendární Vitacit jste v sedmdesátých letech pili ve sladké limonádě, do pytlíku s ním si namáčeli a...

9. 11. 2018
TOPlist