FacebookYoutubeInstagram

Pomůžete mamince a pěti dětem v nouzi?

Slovácko Čtení 23. 12. 2019
Pomůžete mamince a pěti dětem v nouzi?

Maminka Zuzka s Eliškou, Aničkou, Evičkou, Kubíkem a Vojtíškem...

Foto: BM

Udělejte dobrý vánoční skutek...

Vánoce by neměly být o frontách v nákupních střediscích a skupování spotřebního zboží a luxusních potravin, které nepotřebujeme, ale o pospolitosti a setkání rodiny, sdílení společného času ...

Adventní čas spoustu lidé přiměje k zamyšlení se nad životem a svými skutky a mnohé též k dobročinnosti. V obdobá Vánoc se snažíme pomáhat hladovějícím dětem v zahraničí, pomáháme bezejmenným organizacím, ale nevšímáme si toho, že i u nás, v zemi "blahobytu" jsou potřební sousedé v nelehkých životních situacích.

Letošním konkrétním tipem na pomoc potřebným na Slovácku, je příběh maminky Zuzky, která se i s pěti dětmi, Eliškou (11), Aničkou (8), Evičkou (7), Kubíkem (5) a Vojtíškem (2), ocitla v nelehké životní situaci. 

Po životních peripetiích, kdy nesebrala odvahu trvale odejít od násilnického manžela, se přece jen rozhodla svou situaci řešit trvale a i s dětmi se postavit osudu.

Za posledních pět let se nedobrovolně mnohokrát stěhovali. Dvakrát přišli o všechny hmotné věci. „Otec dětí se brzy po narození první dcery začal projevovat násilnicky, ale zůstávala jsem s ním ze strachu o děti, sebe i  budoucnost. Utíkala jsem k rodičům, podala a díky jeho slibům zase stáhla trestní obvinění z týrání,“ popisuje smutně maminka Zuzka, která v roce 2015 poprvé odešla ze společné domácnosti s přesvědčením, že život bez partnera bude menší peklo než život s ním.

Po marném boji, téměř bez prostředků, se po 2 letech vrací, aby mohla po nemalých komplikacích porodit nejmladšího syna. „Tři měsíce po porodu byla situace už neúnosná,“ říká Zuzka. Vyvrcholila tím, že otec dětí vyměnil zámky v bytě, když byla s dětmi u lékaře, a tak opět zůstala s dětmi na ulici.

„Byla jsem předvědčená a odhodlaná, že to zvládneme. Ale musím říct, že rodič samoživitel v byrokratickém státě bez pomoci není schopen zajistit stabilní bydlení pro své děti. Soudy a OSPOD často rozhodují, aniž by se ptaly na názor přímo dětí,“ povzdechla si drobná, milá a trpělivá maminka, která své děti kvůli častému stěhování vyučuje doma. Přes všechny útrapy byste při osobním setkání nezaznamenali náznak smutku, beznaděje, … Děti jsou zdravé, veselé a dokáží všechny situace řešit v klidu. Panuje u nich pohoda, láska a klid, protože rodina je neustále spolu.

Bydlí v Bílých Karpatech, ale bydlení je odlehlé, drahé a smlouva končí v březnu 2020. Díky pomoci Nadačního fondu Karla Janečka a transparentnímu účtu se snaží sehnat domov pro všechny. „Byt by pro nás nebyl ideální už kvůli pěti dětem, proto toužíme po malé chaloupce,“ vysvětluje maminka Zuzka.

Nečekají pouze na dary - pomáhají na obci, vyrábějí výborné raw cukroví, snaží se být prospěšní pro okolí, ač nemají sami téměř nic materiálního. Většina věcí, oblečení a hraček je od dárců, kteří rodině dlouhodobě a nezištně pomáhají.

Rodina už mnoho let touží po skromném vlastním bezpečném bydlení, kde můžou být spolu a zároveň pomáhat ostatním, protože vždycky je naděje, vždycky je cesta.

Čtěte více
Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Připravujeme děti pro život

Ostrožská Nová Ves

Připravujeme děti pro život

Základní škola v Ostrožské Nové Vsi má bohatou historii, počátky jsou datovány rokem 1772, přesto když vejdete...

16. 12. 2019
Ozdoby na vánoční stromeček, které potěší

Slovácko

Ozdoby na vánoční stromeček, které potěší

Blíží se svátky vánoční, a tak jako další inspiraci přinášíme ozdoby na vánoční stromeček vytištěné opět metodou...

16. 12. 2019
Adventní chvíle jedině s adventním speciálem

Jarošov

Adventní chvíle jedině s adventním speciálem

V Jarošovském pivovaru uvařili další speciál Jarošovská Adventní 14%. Jedná se o spodně kvašený světlý ležák s...

9. 12. 2019
Svatý Martin přiveze speciál do Jarošovského pivovaru

Slovácko

Svatý Martin přiveze speciál do Jarošovského pivovaru

V Jarošovském pivovaru započali novou tradici, která se váže ke svatému Martinovi. Každý rok chtějí z čerstvě...

24. 10. 2019
TOPlist