FacebookYoutubeInstagram

Autista se hrál téměř čtyři roky

Uherské Hradiště Kultura 1. 3. 2019
Autista se hrál téměř čtyři roky

Původní obsazení Autisty.

Foto: Marek MALŮŠEK

Úspěšnou inscenaci Autista - Moje zatracené nervy! se souborem Slováckého divadla nastudoval v roce 2015 na Malé scéně režisér a ředitel divadla Michal Zetel. Hru přímo pro Slovácké divadlo napsala Alžběta Michalová, která se inspirovala příběhem vlastního bratra. Poslední představení proběhne 1. června.

Autistu režíroval Michal Zetel podle skutečných událostí a Josef Kubáník za ztvárnění titulní postavy získal cenu za nejlepší herecký výkon Největší z pierotů. Hru napsala Alžběta Michalová speciálně pro Slovácké divadlo podle skutečných událostí, přesněji řečeno podle svých vlastních zkušeností, které každý den prožívá se svým autistickým bratrem. „Nezažít je, nemohla bych o nich psát. Nejsou to totiž zážitky, které by se daly vymyslet,“ řekla autorka.

„Bylo to zvláštní období, ještě jsem nebyl ředitelem Slováckého divadla, ale už se vědělo, že se jím pár měsíců od premiéry stanu. Ve vzduchu byla spousta očekávání a inscenace o to ostřeji sledovaná. Já jsem si chtěl ale naposledy užít zkoušení jakožto hostující režisér, bez jiných povinností a problémů. Samotná práce s herci po počátečních rozpacích, zda se text bude líbit a bude srozumitelný, byla velmi příjemná, až nebývale. Rodinná atmosféra, byť na konci náročné sezóny, velmi přispěla k pro mne zdárnému výsledku,“ zavzpomínal režisér inscenace Michal Zetel.

„V sezóně, kdy tahle hra byla nasazena, jsem neměla moc hereckých příležitostí, takže má ambiciózní stránka prahla po nějaké herecké práci, kde budu mít možnost sáhnout si až na dřeň. Já mám totiž moc ráda, když na jevišti mohu nechat duši i s hlubokým emočním prožitkem. Tahle role však ve výsledku skýtala ještě víc. Ale nejvíc si vážím asi informací, které jsem během zkoušení získala. A nejen o samotném tématu, jako je autismus, což je neuvěřitelná studnice, ale i o lidském rozměru, jednání či konání zúčastněných, tedy rodinných příslušníků, a za to jsem moc vděčná,“ uvedla herečka Alžběta Mahdalová, která ztvárnila postavu matky hlavního hrdiny.
Anketa DOBRÉHO DNE

Co se vám vybaví při vzpomínce na tuto inscenaci?

Josef Kubáník: Velkou dřinu, následně nečekané nadšené přijetí a vzápětí i velké emoce. Ve spoustě diváků otevřela naše inscenace jejich 13. komnaty. Někteří se rozplakali, jiní zamysleli, další si slíbili, že se budou víc zajímat o lidi kolem sebe. Ale hlavně nikdo (snad) nezůstal nezasažený. A za to jsem vděčný nejvíc.

Tereza Hrabalová: Autista je především pro mě velkým začátkem ve Slováckém divadle, proto bude pro mě vždy nezapomenutelným.

Co vás na Autistovi bavilo a co vám tato zkušenost přinesla?

Josef Kubáník: Díky Autistovi jsem si víc začal všímat dění okolo mě. A když jsem se nedávno seznámil s jedním kolegou mé přítelkyně, a ten mi vyprávěl o tom, že se jako autista cítí mezi lidmi jako mimozemšťan, který přiletěl zkoumat planetu Zemi, jen jsem pokyvoval hlavou, protože jsem mu najednou rozuměl.

Tereza Hrabalová: Na zkoušení mě bavila milá atmosféra a taky to, že jsme byli jen čtyři a měli na všechno hodně času a mohli se dlouze bavit o autismu a o všem, co je s ním spojeno.

Autor: tym

Vaše názory

Moniku Horkou čeká velká herecká příležitost

Uherské Hradiště

Moniku Horkou čeká velká herecká příležitost

Herečku Slováckého divadla Moniku Horkou diváci znají například z titulní role komedie Čarodějnice v kuchyni, ale také...

1. 3. 2019
Hradiště plné hvězd - divadlo opět jedná s Ungeltem

Praha

Hradiště plné hvězd - divadlo opět jedná s Ungeltem

„Říká se dobrý k dobrému, a proto jsme se spojili s divadlem Ungelt, keré nám do Hradiště...

1. 3. 2019
Pálenka doletěla ze Seattlu

Staré Město

Pálenka doletěla ze Seattlu

Košt slivovice ve Starém Městě je dlouhá léta největším na Uherskohradišťsku. Také letošní, devatenáctý ročník, který se...

1. 3. 2019
Na vinylové burze koupíte hudební poklady

Uherské Hradiště

Na vinylové burze koupíte hudební poklady

Dalibor Bednář z klubu Mír se snaží obnovovat zašlou slávu „elpíčkových“ burz pro laickou veřejnost i sběratele....

28. 2. 2019

Související

Uherské Hradiště

Hradiště pokřtí Poslední deník Květy Fialové

"Tohle jsem o Květě Fialové opravdu nevěděla. Její životní přítel Josef Kubáník dal dohromady knihu, ve které...

Uherské Hradiště

Přepište dějiny! Slovácké má dvě nominace na Cenu Thálie

Tak tohle se v historii Slováckého divadla ještě nestalo a nemůže se tím pochlubit žádné jiné regionální...

Uherské Hradiště

Divadlo chystá lahůdku na Malou scénu

Kanadskou hru Tom na farmě z roku 2011 autora Michela Marca Boucharda připravuje ve Slováckém divadle mladá...

Uherské Hradiště

Napětí v divadle - cinkne nominace na Thálie?

Zítřejší, tedy úterní odpoledne bude ve všech českých divadlech hodně napnuté. Herecká asociace totiž úderem 15.00 odtajní...

TOPlist