FacebookYoutubeInstagram

30 let od revoluce - výstava s publikací

Uherské Hradiště Kultura 11. 11. 2019
30 let od revoluce - výstava s publikací

Záběry z akce Vánoce s fórem, která se uskutečnila 20. prosince od 18.00 před Sdruženým klubem pracujících, dnešním Klubem kultury.

Foto: Ladislav Chvalkovský

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti ve spolupráci s městem Uherské Hradiště připravilo výstavu Sametová revoluce v Uherském Hradišti, jejíž vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu ve velkém sále hlavní budovy Slováckého muzea. Je určena nejen těm, kteří listopadové a prosincové události roku 1989 sami prožili, ale především těm, kteří je mohou znát pouze z vyprávění svých rodičů a prarodičů.
„Výstava prostřednictvím časové osy nejprve připomene první protirežimní vystoupení v roce 1988 - svíčkovou demonstraci v Bratislavě nebo vůbec první povolenou demonstraci na Škroupově náměstí v Praze a postupně všechny významné události roku 1989 - od Palachova týdne v lednu přes zveřejnění petice Několik vět v červnu, zásah na Národní třídě 17. listopadu až po zvolení Václava Havla prezidentem Československé republiky 29. prosince,“ představil Pavel Portl, historik Slováckého muzea, svou autorskou výstavu.
Kromě připomenutí základních faktů o revoluci v republice a toho, jaké události jí předcházely, se Portl hlavně zaměřuje na dění v Uherském Hradišti. „Ve videozáznamech budou vzpomínat pamětníci a tehdejší protagonisté listopadových a prosincových událostí - například mluvčí uherskohradišťského Občanského fóra Igor Stránský a Jan Gogola, programový šéf klubu UHáčko ve Starém Městě Michal Stránský a také Ladislav Šupka, první polistopadový starosta Uherského Hradiště. Jejich vzpomínky doplní fotografie Jakuba Jekla a Ladislava Chvalkovského, kteří svými objektivy zdokumentovali průběh generální stávky na Masarykově náměstí 27. listopadu nebo akci Vánoce s fórem, uskutečněnou 20. prosince,“ doplňuje Portl, přičemž přiznává, že jejich snímky jsou nejen jedinečným dokumentem dění, ale i tehdejší atmosféry radosti a naděje, která vyzařuje z obličejů lidí demonstrujících za svobodu.    

Epilog výstavy bude věnován prvním svobodným polistopadovým volbám, což byl jeden ze dvou hlavních požadavků demonstrantů, spolu s vypuštěním ústavního článku o vedoucí úloze komunistické strany ve společnosti. Parlamentní volby se konaly v červnu 1990, avšak pozornost bude soustředěna především na komunální volby v listopadu a jejich výsledek v Uherském Hradišti.

Současně s výstavou vydá město Uherské Hradiště publikaci o sametové revoluci. Připravil ji taktéž historik Slováckého muzea Pavel Portl ve spolupráci s pamětníky a protagonisty listopadových událostí. Vedle textů bude více než stostránková kniha obsahovat především dobové fotografie, z nichž většina dosud nebyla publikována, a také dokumenty, letáky s hesly, plakáty, vtipy z fondu Slováckého muzea, které v té době pracovníci muzea doslova sbírali na ulicích. Veřejnosti bude představena dnes, v pondělí 11. listopadu v 17.00, v uherskohradišťské Redutě.

Čtěte více
Autor: pri

Vaše názory

Na muzikál Chicago přijel dvorní režisér Jiřiny Bohdalové

Uherské Hradiště

Na muzikál Chicago přijel dvorní režisér Jiřiny Bohdalové

O Zdeňku Zelenkovi se mluví jako o dvorním režisérovi Jiřiny Bohdalové. Spolupracovali spolu mnohokrát - například na...

11. 11. 2019
Hvězda pojala 17. listopad tematicky...

Uherské Hradiště

Hvězda pojala 17. listopad tematicky...

Ve dnec

11. 11. 2019
Dymytry to rozbalí na Masters od Rock Cafe

Zlín

Dymytry to rozbalí na Masters od Rock Cafe

Nejlepší česká psy-core banda Dymytry vám představí nové pecky z horkého alba Revolter. V posledních letech se...

11. 11. 2019
Svatý Martin přijede na klisně Hermíně

Uherské Hradiště

Svatý Martin přijede na klisně Hermíně

Jedenkrát za rok, pouze v pondělí 11. 11., můžete potkat svatého Martina na bílém koni a zároveň...

8. 11. 2019

Související

Praha

Příběhy bezpráví věnovaného 30. výročí pádu železné opony

V pražském kině Lucerna se uskutečnilo slavnostní zahájení 15. ročníku dějepisného projektu Příběhy bezpráví věnovaného 30. výročí...

Kunovice

Sametový listopad v Kunovicích

Stejně jako na jiných místech, připomínají si každoročně i v Kunovicích listopadové události roku 1989. Ani letos...

Uherský Brod

Dny sametové revoluce - Praha, Uherský Brod

K 30. výročí sametové revoluce otvírá Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě výstavu Dny sametové revoluce...

Uherské Hradiště

Lvíček v klopě oživí touhu po svobodě

V neděli to bude přesně 30 let od vypuknutí tzv. sametové revoluce. I když se převrat na...

TOPlist