FacebookYoutubeInstagram

Na Národní pouť si našlo cestu i slunce

Velehrad Společnost 8. 7. 2014
Na Národní pouť si našlo cestu i slunce
Foto: sal
Inzerce

Oslavy příchodů slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu vyvrcholily Národní poutí na Velehradě. Oproti loňskému roku, kdy se připomínalo 1150 výročí této události, proběhly ty letošní oslavy v komornějším duchu. I přesto dorazilo do Velehradu za dva dny více jak padesát tisíc návštěvníků. Hlavním celebrantem Národní poutě byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner, kazatelem pak kardinál Dominik Duka.

Páteční Dny lidí dobré vůle se letos nesly v duchu Mezinárodního roku rodiny. Jejich vrcholem pak byl koncert Lidí dobré vůle a vystoupení legendárního zpěváka Václava Neckáře, který sklidil největší aplaus a který se po skončení přímého televizního přenosu na pódium vrátil. Mezi vystupující patřili i bohoslovci ze Zambie, kteří doprovodili svůj zpěv na typicky africké hudební nástroje. Z domácích umělců se kromě Václava Neckáře představil Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou, zlínská filharmonie či trojice mladých zpěvaček Ewa Farna, Markéta Konvičková a Elis Mrázová. Večerem provázeli Filip Tomsa a Barbora Černošková.

Během odpoledne probíhaly již tradiční akce jako Ruční přepisování Bible, Aktivity pro životní prostředí, Velehrad dětem, výstavy a vernisáže ve Stojanově gymnáziu, fotografické soutěže, Mezinárodní setkání vozíčkářů, Soutěž ve fotbalových dovednostech či pingpongový turnaj, organizátoři zpestřili patnáctý ročník i novinkami, např. projektem Mladí fandí rodině nebo prezentací útulku, který přivezl na Dny lidí dobré vůle i živé pejsky. Zájemnci měli jedinečnou příležitost prohlédnout si unikátní bibliofilskou edici s originální grafikou vytištěnou z původní Reynekovy matrice Bible Reynek, která vyšla v limitovaném nákladu 250 výtisků.

Výtěžek z dárcovských SMS zpráv a jiných finančních darů se vyšplhal na 1 758 851 korun českých a rovným dílem si je rozdělí tři neziskové organizace. Pro rok 2014 byly vybrány: Popálky, o. p. s., DEBRA ČR a Nadační fond ADIUVARE. Jedním z přispěvatelů byl i podnikatel a zakladatel Nadace Synot Ivo Valenta, který Kontu lidí dobré vůle věnoval 100 000 korun.

V sobotu přivítal Velehrad poutníky zamračenou oblohou a ranním deštěm. Během Národní poutě ale déšť zůstal před branami Velehradu a poutníky zkropil až po jejím skončení. V promluvě připomněl kardinál Duka nejen loňské oslavy cyrilometodějského výročí, ale také to, že dědictví víry by mělo být chráněno jako národní památka. „Víra, jako živý dar živého Boha, je stálou formou života, který roste, naplňuje se a opírá se o nové impulzy, nové poznatky a nové reflexe.“ Na závěr svého kázání použil slova písně Bože, cos ráčil. „Víře vždy věrní budou Moravané. Dědictví otců zachovej nám, Pane,“ uzavřel promluvu Duka.

Poutníky pozdravil prostřednictvím ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta i prezident Miloš Zeman. Na závěr promluvil a věřící pozdravil i biskup Patrick Zurek z diecéze Amarillo v Texasu, delegát Konference biskupů USA a potomek českých emigrantů, který za svou češtinu sklidil obdivuhodný potlesk. 

Autor: sal

Vaše názory

Založil Brodfest novou tradici?

Uherský Brod

Založil Brodfest novou tradici?

První ročník rockového večera nesl název Brodfest. V areálu za sokolovnou zahrály regionální kapely Frozefire ze Suché...

8. 7. 2014
Bakaláři míří do světa

Uherské Hradiště

Bakaláři míří do světa

Poslední červnový den se stal významným pro sto padesát pět studentů Fakulty logistiky a krizového řízení UTB...

6. 7. 2014
Holomňa překvapila svou vedoucí

Prakšice

Holomňa překvapila svou vedoucí

Folklorní soubor Holomňa si k pátým narozeninám nadělil nové cédéčko s názvem Písničky z Prakšic a Pašovic....

5. 7. 2014
No Name nechtěli pustit z pódia

Buchlovice

No Name nechtěli pustit z pódia

Jedna z nejoblíbenějších slovenských kapel se po dvou měsících vrátila na Slovácko. Tentokrát potěšila návštěvníky Buchlovského hudebního...

5. 7. 2014

Související

Velehrad

Byl jsem podivínem v teplácích, směje se Hanzi

Na parkouristu, který se řítí městem, přeskakuje lavičky, zábradlí, zdi a létá nad střechami domů, je fascinující...

Velehrad

Hana Ulrychová: Koncerty jsou pro mě úplně nejvíc!

Sourozenci Petr a Hana Ulrychovi slaví rok plný významných jubileí. Zpěvák, skladatel a textař Petr Ulrych oslavil...

Velehrad

Smraďavka žije!

Řízkománií odstartoval maraton letních diskoték pro mladé tanečníky v Lázních Leopoldov. Každé úterý a čtvrtek budou patřit...

Velehrad

Palladium země české se vrátilo na Velehrad

Apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, hlavní celebrant poutní mše svaté na posvátném Velehradě, plynulou češtinou připomněl ve...

TOPlist