FacebookYoutubeInstagram

Dobrý základ receptem na dlouhověkost

Uherské Hradiště Zprávy 11. 8. 2014
Dobrý základ receptem na dlouhověkost
Foto: sal
Inzerce

Za posledních patnáct let se zrak zubní lékařce Drahomíře Melichárkové z Uherského Hradiště zhoršil natolik, že prakticky nic nevidí. Přesto jí její zdravotní stav dovolil, aby v kruhu své rodiny oslavila životní jubileum sto let. Když se v roce 1914, několik dní před vypuknutím první světové války, narodila do rodiny Anny a Antonína Salaquardových, měla už doma sedm sourozenců - Miladu, Oldřicha, Jarmilu, Libuši, Jaroslava, Zdeňka, Vladimíra, na svět ještě v roce 1917 přišel i poslední Rostislav. „Naše rodina pocházela ze Zdounek, rok před mým narozením se ale přestěhovali do Uherského Hradiště. Rodiče chtěli svým dětem zajistit kvalitní vzdělání v českém gymnáziu. A jelikož tatínek pracoval jako respicient finanční stráže a měl na starosti kontrolu živnostníků, mohl tak s celou rodinou přesídlit právě do Uherského Hradiště,“ vzpomíná stoletá oslavenkyně a velká patriotka Uherského Hradiště.

Po absolvování gymnázia a maturitě v roce 1933 nastoupila na studium medicíny na Masarykově univerzitě v Brně. „Když jsem končila studium, byl už v Čechách Hitler a schylovalo se k další válce, promovala jsem začátkem července 1939. Poté jsem šla do Prahy na Státní ústav zubního lékařství,“ dodává. Ke konci války se vdala za akademického malíře Jaroslava Melichárka, se kterým společně rádi cestovali.

Během války a krátce po ní pracovala jako zubařka v Baťových závodech ve Zlíně a od roku 1949 stála u založení zubní ambulance v Uherském Hradišti, kde pracovala jako vedoucí zubního oddělení až do roku 1977. „Díky péči rodiny a pečovatelkám se snažím užívat každého dne, kterého se dožiji. Kdyby měl každý člověk takovou péči jako já, tak nás stoletých bude daleko víc,“ směje se. Dny tráví Drahomíra Melichárková poslechem namluvených knížek nebo rádia. Patří i k nejstarším čtenářům knihovny. Její přehled, co se kde děje, je až obdivuhodný. „Pocházím ještě z předválečného materiálu, tak asi mám dobrý základ,“ vysvětluje recept na dlouhověkost.

Autor: sal

Vaše názory

Luhačovice chtějí na seznam UNESCO

Luhačovice

Luhačovice chtějí na seznam UNESCO

Dlouhé tři roky bude trvat proces, na jehož konci se může lázeňské město Luhačovice zařadit na seznam...

11. 8. 2014
Obec ani policie majitele pozemku nezastaví, opět jej zablokuje!

Mistřice

Obec ani policie majitele pozemku nezastaví, opět jej zablokuje!

Pohár trpělivosti přetekl! Policie rázně zasáhla do sporu o pozemek, po kterém vede autobusová točna v Javorovci....

9. 8. 2014
Osm milionů do školních zahrad

Uherské Hradiště

Osm milionů do školních zahrad

Zahrady čtyř mateřských škol v Uherském Hradišti se přiblíží přírodě. O prázdninách je ozdobí bahniště, broukoviště nebo...

8. 8. 2014
V Blatnici lepí na lahve etikety s Braillovým písmem, ročně jich vyrobí na 250 tisíc

Blatnice pod sv. Antonínkem

V Blatnici lepí na lahve etikety s Braillovým písmem, ročně jich vyrobí na 250 tisíc

Frankovka a Frankovka rosé. Pak Chardonnay, Merlot, Modrý Portugal, Muškát moravský, Müller Thurgau, Rulandské bílé, Rulandské modré...

8. 8. 2014
TOPlist