FacebookYoutubeInstagram

Obnova Velkých schodů netáhla. Firmy se přihlásily až na druhý pokus

Uherský Brod Zprávy 5. 1. 2016
Obnova Velkých schodů netáhla. Firmy se přihlásily až na druhý pokus
Foto: ara
Inzerce

Překvapivým nezdarem skončila první oficiální brodská poptávka po firmách, které by městu zajistily opravu jednoho z jeho nepřehlédnutelných architektonických prvků. O rekonstrukci takzvaných Velkých schodů, jež tvoří zhruba 200 metrů dlouhou spojnici mezi historickou částí a vlakovým nádražím, neměl nikdo zájem. Zabrala až druhá výzva, do níž se přihlásilo sedm společností a která dokázala snížit náklady na 6,5 milionu korun. Původní odhad totiž kalkuloval s částkou o půl milionu vyšší. „Loni jsme vypsali výběrové řízení na zhotovitele, ale nikdo se nepřihlásil,“ překvapilo starostu Patrika Kunčara. „Nakonec se ale všechno obrátilo k lepšímu. Schody se tak už letos dočkají opravy a podoby, kterou měly v první polovině minulého století,“ upřesnil starosta.

Opravě, která by měla začít na jaře a skončit do konce léta, nakonec přece jen pomůže dotace z Programu švýcarsko-české spolupráce. Město, které ušetřilo z projektu druhé etapy dopravního terminálu zhruba 30 milionů korun, požádalo švýcarskou stranu už dřív o využití úspor také na opravu schodů. „V prosinci nakonec přišla prostřednictvím ministerstva financí dobrá zpráva, že švýcarská strana tento záměr odsouhlasila,“ oddechl si Patrik Kunčar.

Velké schody se naposled opravovaly v 90. letech, avšak tehdy se prováděly jen dílčí práce. Dnes je situace na několika místech zoufalá. „Beton je zvětralý, armatura zkorodovaná, obkladové žulové desky odpadávají,“ popisuje brodský starosta. A mluvčí města Elen Sladká pokračuje: „Architektonické a výtvarné řešení rekonstrukce je vedeno snahou uvést schodiště do původního stavu z minulého století. Schodiště bude tentokrát z masivních žulových stupňů. Oprava a rekonstrukce se dotkne také sousedící kamenné zídky, obnova čeká i masivní zábradlí prvního dolního ramene.“ Rekonstrukce pamatuje také na bezpečí chodců. Riziko uklouznutí má snížit hrubší povrch schodiště.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Dvě smlouvy s armádou, 476 milionů na účet

Uherský Brod

Dvě smlouvy s armádou, 476 milionů na účet

Česká zbrojovka Uherský Brod uzavřela na závěr loňského roku dvě významné smlouvy s ministerstvem obrany. Armádě dodá...

5. 1. 2016
Úvěr způsobil schodek i přebytek

Kunovice, Staré Město

Úvěr způsobil schodek i přebytek

Jestliže Staré Město letos čeká hospodaření se schodkem 34,6 milionu korun, který pokryje bankovní úvěr, nedaleké Kunovice...

5. 1. 2016
O financování se postará prodej cenných papírů

Uherské Hradiště

O financování se postará prodej cenných papírů

Už je to tradice. Uherské Hradiště i v roce 2016 čeká hospodaření se schodkovým rozpočtem, který počítá...

4. 1. 2016
První byl Jonáš

Uherské Hradiště

První byl Jonáš

První miminko narozené v roce 2016 si v Uherskohradišťské nemocnici dalo na čas. Narodilo se až 2....

4. 1. 2016
TOPlist