FacebookYoutubeInstagram

Víno kvůli novele zákona zdražuje, malí vinaři bojují o přežití!

Uherské Hradiště Podnikání 6. 2. 2018
Víno kvůli novele zákona zdražuje, malí vinaři bojují o přežití!

V uherskohradišťské Vinotéce Gajdůšek vsadili na bag-in-boxy.

Foto: sal

Zatímco spotřebitel změnu téměř nepozná, prodejci sudového vína mají od ledna o několik starostí navíc. Novela vinařského zákona totiž všem vinotékám nabízejícím sudové víno nařizuje, jakým způsobem musí víno prodávat. Pro většinu provozoven je nejschůdnější takzvaný bag-in-box.

To je i případ Vinotéky Gajdůšek z Uherského Hradiště. „Jako mnoho dalších vinoték jsme museli především zainvestovat do nové technologie na sudová vína a navýšit cenu o jednorázový obal. Pro nás ale bylo nejhorší vymyslet, kdo nám víno do bag-in-boxu naplní,“ říká Filip Gajdůšek, majitel vinotéky. „Jelikož máme vína od malých moravských vinařů, kteří nevlastní plnicí linky jako velké vinařské podniky, víno si stáčíme sami. Do práce tak často chodíme po večerech, ve volném čase a boxy si plníme na vypůjčené lince.“ „Vinařský zákon nic nepřinesl, naopak to komplikuje život nám i vinařům,“ dodává vedoucí vinotéky Denisa Látová.

Pokud jde o ceny, prodejci podle informací Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zdražili v průměru od deseti do patnácti procent za litr. Tady se ale nesmí zapomínat na fakt, že se do výsledné prodejní ceny musela nutně projevit loňská neúroda.

Vlastní novela je nejen podle Gajdůška šitá na míru velkým vinařským podnikům. V čem konkrétně? „Cíl je jediný, dostat lidi z vinoték do velkých řetězců k nákupu lahvového vína,“ odpovídá Filip Gajdůšek. „Lidově řečeno, firmám utíkají peníze přes sudové víno prodávané ve vinotékách. Možnost jak fungovat dál se sice nabízí, ale za jiné způsoby prodeje hrozí velké pokuty, mnoho administrativy a tak dále. To znamená, že většina menších provozoven už přešla raději na bag-in-boxy s menší administrativní zátěží.“

Naopak pozitivem novely pro Gajdůška je, že si vlastním plněním spolehlivě pohlídá kvalitu vína. Ta bude letos pod zvýšenou kontrolou, což potvrzuje i větší počet kontrolorů SZPI. „Novela zákona totiž mimo jiné stanovila jasnou odpovědnost za vína, která provozovatelé prodávají ve vinotékách, a v tomto smyslu mohou inspektoři účinněji kontrolovat sortiment,“ řekl k tomu mluvčí SZPI Petr Kopřiva.

Před schválením novely se řada provozovatelů a vinařských sdružení obávala masivního zavírání vinoték. Tento černý plán se naštěstí nenaplňuje. Podle SZPI bylo na konci loňského roku registrovaných 5 700 vinoték a od začátku nového roku se tento počet nesnižuje.

Autor: JAROSLAV CHUDARA
Inzerce

Vaše názory

Proč mít sídlo v Brně, když podnikám z Uherského Hradiště?

Brno, Zlínský kraj, Slovácko, Zlínsko

Proč mít sídlo v Brně, když podnikám z Uherského Hradiště?

Nejčastější důvod? Prestiž a klid od úřadů. Nejčastějším důvodem toho, proč si podnikatelé zřizují

5. 2. 2018
Předvedou veřejnosti výrobu tažených ocelových tyčí

Staré Město

Předvedou veřejnosti výrobu tažených ocelových tyčí

Ocelové tažené tyče vysoké kvality pro automobilový průmysl a strojírenství se vyrábí v provozu Tažírna oceli Třineckých...

19. 1. 2018
Imopra rozšiřuje výrobní prostory

Nivnice

Imopra rozšiřuje výrobní prostory

Dceřiná společnost Třineckých železáren Imopra v Nivnici na Uherskobrodsku rozšiřuje výrobu. Zakoupila proto sousední výrobní halu o...

12. 1. 2018
Specializujeme se na střední a rodinná vinařství

Slovácko

Specializujeme se na střední a rodinná vinařství

„Náhoda tomu chtěla, nejsem z vinařské, ale spíš z obchodnické rodiny, a když se naskytla nabídka, tak...

27. 12. 2017
TOPlist