FacebookYoutubeInstagram

Obec vyděsila žena nakažená virem MERS!

Kostelany nad Moravou Zprávy 2. 7. 2019
Obec vyděsila žena nakažená virem MERS!
Foto: sal

Kostelany nad Moravou byly na nohou! Pacienty v ordinaci vyděsila mladá žena, která se vrátila domů z dovolené v Saúdské Arábii s příznaky nachlazení. Byla unavená a měla horečku 38 stupňů Celsia. Jenže praktický lékař pojal podezření na vysoce nakažlivou nemoc a ihned zalarmoval složky integrovaného záchranného systému.

„U ženy jsme diagnostikovaly virus MERS-CoV. Ale naštěstí nešlo o ostrý výjezd, ale jen o cvičení všech složek, jehož námětem byl právě výskyt vysoce nakažlivé nemoci,“ uklidnila veřejnost Lucie Javoříková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

MERS je znám od roku 2012, patří mezi koronaviry stejně jako třeba virus SARS. Oproti němu má však podstatně větší úmrtnost, ale výrazně pomaleji se šíří. Způsobuje závažná onemocnění plic a ledvin.

Mladá žena přišla k lékaři v době, kdy v ordinaci čekalo dalších deset pacientů-figurantů ze Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické v Uherském Hradišti. Když přišla na řadu, lékař po vyšetření pojal podezření na závažnou nemoc. Členové složek integrovaného záchranného systému po příjezdu oblékli ochranné kombinézy a uzavřeli čekárnu i ordinaci. Ve speciálním hermeticky uzavřeném lehátku, které je napojené pouze na přívod kyslíku, pak nakaženou přepravili do sanitky. Za policejního doprovodu skončila v nemocnici.

Zbylí pacienti prošli důkladnou dekontaminací, která následně čekala i na všechny zasahující hasiče a osoby, které přišly do kontaktu s nakaženou ženou. O úplnou tečku se postarala dezinfekce ordinace. „Cvičením jsme ověřili postup a taktiku při společném zásahu složek integrovaného záchranného systému a krajské hygienické stanice, zjistili rozsah a úroveň spolupráce všech zasahujících a otestovali činnost štábu velitele zásahu,“ prozradila Javoříková.

Autor: ceh

Vaše názory

Staré Město si koupilo autobusovou zastávku. A pošle ji k zemi

Staré Město

Staré Město si koupilo autobusovou zastávku. A pošle ji k zemi

Autobusová zastávka, jakou se „pyšní“ Staré Město, je terčem jízlivého posměchu. Dřevěné torzo bývalého bufetu cestující děsí,...

2. 7. 2019
V Modré ukážou, jak pečovat o životní prostředí

Modrá

V Modré ukážou, jak pečovat o životní prostředí

Aktivity pro životní prostředí jsou neodmyslitelnou součástí Dnů lidí dobré vůle. Jubilejní dvacátý ročník nebude výjimkou a...

2. 7. 2019
Tropy udeřily, v Uherském Hradišti pomáhají se zavlažováním stromů speciální vaky

Uherské Hradiště

Tropy udeřily, v Uherském Hradišti pomáhají se zavlažováním stromů speciální vaky

I když venku panují tropy, čerstvě vysázené stromy v Uherském Hradišti mají vody dostatek. Jejich kmeny totiž...

2. 7. 2019
Děti si vyzkouší den bez mobilu

Korytná

Děti si vyzkouší den bez mobilu

Vlna retro zasáhla i dětské tábory, návrat do pionýrských časů nabídnou dva turnusy Retro táboru v Korytné....

2. 7. 2019
TOPlist