FacebookYoutubeInstagram

Postmoderní květiny v Galerii Baila

Uherské Hradiště Společnost 15. 4. 2016
Postmoderní květiny v Galerii Baila
Foto: Marek Malůšek

Svou práci prezentovala talentovaná malířka

V rodinné Galerii Baila, která již více jak rok vystavuje a prodává designové umělecké artefakty, se konala ve čtvrtek 7. dubna 2016 přelomová výstava. Proč přelomová?

Majitelka galerie Jitka Magdálková k této vernisáži připomíná: „Naše galerie se po ročním působení vyprofilovala (a to nejen z důvodu skromného výstavního zázemí) ve výstavní a prodejní prostor porcelánu, drobné plastiky a šperků naší mladé a ve světě designu již nepřehlédnutelné generace umělců, převážně absolventů českých uměleckých škol. K této exkluzivitě jsme se rozhodli přidat ještě malý bonus a budeme vystavovat i současnou progresivní mladou českou malbu. Autory chceme představovat vždy drobnou autorskou výstavou a plánujeme přibližně měsíční cyklus výstav.“

První výstavu v této nové řadě uspořádala galerie absolventce hradišťské umprumky a současné studentce pražské Akademie výtvarného umění (v ateliéru Michaela Rittsteina a Jiřího Sopka) Kateřině Ondruškové. A není to jistě náhoda. Kateřina je rodačkou ze Starého Města a již od předškolního věku navštěvovala výtvarný obor na místní základní umělecké škole, kde ji po celou dobu deseti let vyučovala právě Jitka Magdálková, která na ZUŠ po mnoho let působí.

Výstavou s názvem HERE BE FLOWERS (zde jsou květiny) se tak dnes v Praze studující malířka tak trochu vrátila domů. A byl to návrat jistě povedený. Její nekompromisní expresivní malby na velkých formátech svou rozhodností a přirozeností velmi překvapily. Hlavně tím, jak dokázala malířka bezprostředně a s noblesou v tak mladém věku (autorka je ročník 1991) zcela suverénně ovládnout svá plátna, navíc s nevídanou a vytříbenou jistotou. Na výstavě jsou pouze nejnovější práce s tématem květin. Ať již si představíte pod tímto motivem cokoliv povědomého, vězte, že zhlédnete-li tuto výstavu, budete přinejmenším udiveni. Na vernisáži výstavy zaznělo několikrát, že v autorce je zažehnut nepopiratelný, výrazný talent a že se od ní jistě dočkáme nepřehlédnutelné umělecké budoucnosti. A to i z důvodu, že její plátna (prakticky ve studentských počátcích) již dnes hovoří jasnou, dospělou řečí zralých umělců. Malířka si také postupně vypracovala svůj autentický jazyk, tedy formální rukopis práce s malířskými prostředky. I to dodává jejím dílům punc svébytnosti a originality.  

Nejpodstatnější na celé povedené akci je ale to, že se vernisáž i celý projekt Galerie Baila potkal s mimořádným zájmem diváků, kteří doslova přeplnili výstavní prostor. Je to dnes jediný ostrov moderního umění v jinak velice tradiční výstavní aktivitě na Slovácku (samozřejmě nesmíme opomenout již kultovní galerijní prostor „mládeže“ v Café Portál). Diváci tak ocenili, že si tohoto počinu váží a že má prezentace nejmladšího moderního umění mimo umělecká centra svůj nezastupitelný význam a také jejich podporu. Každý, kdo chce navštívit pozoruhodný skleník Galerie Baila plný orchideí, masožravých rostlin a podobných lahůdek, má čas do poloviny května.

Autor: Tomáš Ježek

Vaše názory

Mužské pohlaví má nový ráj!

Uherské Hradiště

Mužské pohlaví má nový ráj!

Kdo si hraje, ovládá! Tak se jmenuje nová výstava Slováckého muzea, která rozhodně nadchne všechny hračičky a...

14. 4. 2016
Kulturu přinesla tichá vína

Uherské Hradiště

Kulturu přinesla tichá vína

Pánové v oblecích, dámy v šatech a atmosféra společenského plesu zaplnili v sobotu navečer sál Reduty v...

13. 4. 2016
Premiéra a hned šampion

Blatnice pod sv. Antonínkem

Premiéra a hned šampion

Cech mladých blatnických vinařů zamířil opět po roce mimo svůj obvyklý rajón a jeho členové zorganizovali 5....

12. 4. 2016
Čerpejte inspiraci všude kolem vás a neberte se příliš vážně

Uherské Hradiště

Čerpejte inspiraci všude kolem vás a neberte se příliš vážně

Herec, tanečník a choreograf Marek Zelinka miluje originalitu a sobě vlastní způsob vyjadřování na jevišti. O to...

11. 4. 2016
TOPlist