FacebookYoutubeInstagram

Na kraji to opět vře kvůli nové nemocnici. Opozice se ostře pustila do hejtmana!

Zlínský kraj Zprávy 10. 6. 2019
Na kraji to opět vře kvůli nové nemocnici. Opozice se ostře pustila do hejtmana!

Hejtman Jiří Čunek, který dlouhodobě prosazuje stavbu nové krajské nemocnice, odmítá všechna expertní stanoviska předkládaná opozicí v čele se senátorem a krajským zastupitelem Ivo Valentou. Opoziční zastupitelé naopak preferují obnovu současné Baťovy nemocnice.

Foto: vizualizace - archiv

V zastupitelstvu Zlínského kraje to bude opět skřípat. Již příští pondělí se má totiž rozhodnout o tom, jestli se hejtmanství pustí do výstavby nové nemocnice v Malenovicích. Plány hejtmana Jiřího Čunka minulý týden zkřížila krajská opozice, která všem zastupitelům rozeslala expertní posouzení několika předních českých odborníků. Ti na rozdíl od studií, které si objednalo vedení kraje, varují před experimentem s novou nemocnicí. A to nejen kvůli vágním ekonomickým kalkulacím, ale také kvůli dopadům na další nemocnice v kraji. Hejtman Čunek to ale odmítá.

„Je třeba zastavit špatný a účelově připravovaný projekt nové nemocnice v Malenovicích, skoncovat s jednostrannou manipulací veřejnosti a vrátit se k modernizaci Baťovy nemocnice v jejím stávajícím areálu. Hejtman Čunek nás dlouhé měsíce tahal za nos, ale teď má na stole nezávislá expertní stanoviska, která boří jeho dosavadní snahu vykreslit výstavbu nové nemocnice jako jediné možné řešení,“ uvedl slovácký senátor a krajský zastupitel Ivo Valenta.

„Hejtman nedodržel slovo, obešel zdravotní výbor zastupitelstva a zadal si oponentní posudek opět podle sebe a tak, aby vytvořil dojem, že jeho pohádka o nové nemocnici má podporu i odborníků. Opak je však pravdou a expertízy, které jsme dali k dispozici všem zastupitelům, to dokládají,“ uvedl krajský zastupitel Michal Dvouletý, předseda Soukromníků ve Zlínském kraji.

A opírá se přitom o zvučná jména, např. předního ekonoma Jiřího Schwarze, dlouholetého ředitele Fakultní nemocnice v Olomouci Václava Rýznara nebo stavebního znalce Zdeňka Havla. Ti tvrdí, že modernizace KNTB je pro Zlínský kraj levnější a bezpečnější variantou, jak docílit razantního zlepšení podmínek pro pacienty i zdravotníky. Shodli se také na tom, že investiční záměr výstavby nové nemocnice v Malenovicích představuje natolik závažná rizika, že doporučují rekonstrukci a modernizaci KNTB v současném areálu podle generelu z období po roce 2008.

Opoziční zastupitelé proto minulý týden zveřejnili výzvu, ve které žádají hejtmana Čunka, aby okamžitě ukončil přípravu projektu nové nemocnice, začal pracovat na modernizaci KNTB v současném areálu a zároveň zastavil „účelovou manipulaci s veřejným míněním“.

„Nedopusťte zhoršení dostupnosti zdravotní péče, nepřipusťte finanční kolaps rozpočtu Zlínského kraje a společně zabraňme škodám velkého rozsahu, ke kterým by došlo v důsledku nedomyšlené, rizikové a nákladné investice do nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích,“ vyzývají hejtmana ve společné výzvě Soukromníci a Svobodní a nabádají, aby se k ní přidali i další zastupitelé, odborníci a veřejnost.

Hejtman Jiří Čunek však kritiku odmítá a tvrdí, že nová nemocnice v Malenovicích je jediným správným řešením. Splnili jsme všechny požadavky, které zastupitelé požadovali pro své rozhodnutí 17. června. Pevně věřím, že na základě těchto dokladů bude projekt schválen. Je to pro náš kraj jediné rozumné řešení,“ řekl hejtman. 

Autor: ŠON

Vaše názory

Policisté číhali u stezky na opilé cyklisty. Nadýchal jen jeden

Ostrožská Nová Ves

Policisté číhali u stezky na opilé cyklisty. Nadýchal jen jeden

Cyklisté na Uherskohradišťsku alkoholu neholdují. Aspoň podle výsledků policejní kontroly na cyklostezce u lázní v Ostrožské Nové...

10. 6. 2019
Senátor Valenta: Máme nezávislé expertízy, Čunkovu nemocnici je třeba zastavit!

Uherské Hradiště

Senátor Valenta: Máme nezávislé expertízy, Čunkovu nemocnici je třeba zastavit!

Senátor Ivo Valenta dlouhodobě varuje před neuváženými kroky v krajském zdravotnictví. Byl to on, kdo již před...

10. 6. 2019
Ekonom Schwarz: Financování nemocnice v Malenovicích stojí na vágních předpokladech a pomíjí jakákoliv rizika

Praha

Ekonom Schwarz: Financování nemocnice v Malenovicích stojí na vágních předpokladech a pomíjí jakákoliv rizika

Byl děkanem Národohospodářské fakulty VŠE Praha nebo členem Národní ekonomické rady vlády. Doc. Jiří Schwarz dnes vede...

10. 6. 2019
Těžká havárie busu na lince z Brna do Hradiště. Řidič vrazil do stromu

Zlínský kraj

Těžká havárie busu na lince z Brna do Hradiště. Řidič vrazil do stromu

Krátce po čtvrtečním poledni havaroval ve Střílkách linkový autobus na trati z Brna do Uherského Hradiště. Po...

6. 6. 2019
TOPlist