FacebookYoutubeInstagram

Senát podpořil lidové písničky, schválil folklorní novelu autorského zákona

Praha, Slovácko Zprávy 7. 1. 2016
Senát podpořil lidové písničky, schválil folklorní novelu autorského zákona

Senátor Ivo Valenta splnil slib a na schůzi senátu si oblékl krojovou košili. Bylo to ve chvíli, kdy Senát definitívně schválil folklorní novelu autorského zákona.

Senátní novela přináší také ulehčení pro pořadatele koncertů a dalších akcí

Další důležitý krok má za sebou novela autorského zákona, která má osvobodit folkloristy od autorských poplatků i zbytečné administrativy. Senát dnes totiž schválil hlasy 55 senátorů návrh senátora Ivo Valenty, který je prvním krokem k revizi pravidel pro kolektivní ochránce autorských práv.

„Začal jsem u nás doma na Slovácku a snažil jsem se vyřešit paradoxní situace, kdy muzikanti či jednotlivé folklorní soubory často hradily autorské poplatky i za písničky, které autorskému zákonu nepodléhají. Byť mohlo jít o symbolické částky, odmítám, aby na folkloru někdo takto parazitoval a navíc zatěžoval folkloristy zcela zbytečnou administrativou,“ popsal senátor Ivo Valenta důvody, které jej vedly k předložení novely autorského zákona.

„Rád bych poděkoval všem senátorům, kteří tento zákon podpořili. Podpořili tím především folklor a tradiční lidovou kulturu, která je nejen rodinným stříbrem našeho národa, ale i naší společnou hrází proti migrantům a s nimi přicházejícími vlivy jiných kultur. Domnívám se, že právě v dnešní době je velmi důležité využít všech nástrojů, jak podpořit ty, kteří se věnují uchovávání lidových tradic a jejich předávání dalším generacím. Právě tyto aktivity jsou totiž jedním z pilířů, jak nepodlehnout falešným multikulturním ideám a ukotvit také v našich dětech kulturní kořeny našeho národa,“ dodal Ivo Valenta.

Dnes schválená novela však přináší také další novinku. „Po dohodě s legislativci jsme rozšířili předkládanou novelu o takovou právní úpravu, která by všem dodavatelům hudební produkce umožnila před akcí oznámit kolektivnímu správci pouze prostou informaci o konání akce. Kompletní seznam všech písní s názvy děl a autorů by dodavatelé poskytli provozovateli až po akci, nejpozději do 15 dnů. Považuji to za vstřícný krok vůči všem dodavatelům, ale i provozovatelům živých hudebních produkcí, kteří dnes předem složitě vypisují celé názvy a autory písní a přitom po akci ještě musejí stejně dodatečně hlásit např. přídavky. Tato změna reflektuje implementaci evropské směrnice a inspirovala se věcným záměrem návrhu zákona, který připravuje ministerstvo kultury, takže není ani v rozporu s představami resortu kultury,“ přidal další novinku Ivo Valenta, který se však chystá na hlubší revizi autorského zákona.

„Mimo jiné i vlastní projednávání „folklorní novely“ autorského zákona v Senátu, včetně mnohých reakcí, které tato iniciativa vyvolala, mne upevnilo v přesvědčení, že problematika kolektivní ochrany autorských práv je protkána mnohými neřešenými problémy, a že bude dobré vytřepat tyto kostlivce ze skříně a pořádně se podívat na to, jak je s autorskými právy v České republice nakládáno. Zadal jsem proto hloubkovou analýzu a ve spolupráci s mými kolegy a dalšími odborníky jsem připraven se této problematice intenzivně věnovat,“ nechal nahlédnout do dalších plánů Ivo Valenta.

Senátem dnes přijatá novela autorského zákona teď míří do Poslanecké sněmovny. „Budu burcovat poslance, aby tuto novelu nenechali u ledu a co nejdříve se jí začali zabývat. Doufám, že mi v tom pomohou i sami folkloristé. Byl bych totiž rád, aby zákon začal platit nejpozději s prvním lednem příštího roku,“ řekl Ivo Valenta.

Legislativní cesta senátního návrhu zákona je ještě hodně zdlouhavá. Po poslancích se budou zákonem znovu zabývat senátoři a nakonec zákon musí k podpisu prezidenta republiky.

Čtěte více
Autor: dva
Inzerce

Vaše názory

„Zastavme odliv mladých a přivítejme nové!“

Nivnice

„Zastavme odliv mladých a přivítejme nové!“

Celkem 3 350 obyvatel, z toho 1 507 starších 60 let. Nivnice stárne a mladší ročníky z...

7. 1. 2016
Brodské holobyty chtějí srovnat se zemí

Uherský Brod

Brodské holobyty chtějí srovnat se zemí

Nejméně deset sociálně slabých, kteří žili dílem v ubytovně v Havřicích a dílem v holobytech na Vazové,...

7. 1. 2016
Nové logo připomíná gymnastickou stuhu

Uherské Hradiště

Nové logo připomíná gymnastickou stuhu

Uherské Hradiště odtajnilo podobu nového loga! Od starého se příliš neliší, stále jej představuje srdce, které připomíná...

6. 1. 2016
Duchovní a relaxační areál stál pět milionů

Podolí

Duchovní a relaxační areál stál pět milionů

Duchovní a relaxační areál v Podolí otevřel „brány“ veřejnosti, vyrostl v okolí kaple svatého Ducha a přilehlé...

6. 1. 2016

Související

Uherské Hradiště

Nadace SYNOT - dva miliony pro školství Zlínského kraje!

Oblast školství a zájmové činnosti ve Zlínském kraji získala díky Nadaci SYNOT ve čtvrtek téměř dva miliony...

Zlínský kraj

Krajský výbor jednohlasně: Navyšte dotace pro kulturu na dvojnásobek!

Kultura ve Zlínském kraji potřebuje více peněz. Proto krajský Výbor pro nevládní organizace a neziskový sektor jednohlasně...

Zlínský kraj

Nadace navyšuje kulturní grant o další milion

Především na podporu rozvoje lidové kultury a dalších kulturních a folklorních projektů Zlínského kraje je zaměřen kulturní...

Slovácko

Hned dva nadační granty jsou v plném proudu!

Nadace Synot ještě do konce roku rozdělí mezi neziskový sektor Slovácka celkem 4 miliony korun! A to...

TOPlist