FacebookYoutubeInstagram

Pravda o Boticcelliho Infernu

Uherské Hradiště Kultura 26. 2. 2017
Pravda o Boticcelliho Infernu
Foto: ilustrační foto
Inzerce

Chtěli byste znát skutečnou pravdu o příběhu obrazu Inferno, tedy mapy Dantova pekla? Samotné peklo, neboli vizi podsvětí, znázorňuje Boticcelli na obraze devíti kruhy. Výseč vytvořená z kruhů je tvořena v každém kruhu smrtelnými hříchy a v devátém nejnižším se dostává do samého středu země, kde se nachází i sám Lucifer. Aby sama vize podsvětí, jak ji popsal Dante a následně vyobrazil Botticelli, nebyla tak jednoduchá, tak osmý příkop je následně rozdělen do 10 žlebů neboli jam, kam byli umístěni podvodníci s různými proviněními. Samotná Mapa pekla, která zobrazuje utrpení zatracených duší v různých stupních pekla, představuje originál velký 30 x 40 centimetrů. Ten byl přímo ve vatikánských archivech nasnímán špičkovým digitálním skenerem, tak aby byly odkryty i takové detaily, které nemohou být rozeznány lidským okem.

Italsko-německý dokumentární film, jenž je součástí projektu „Great Art Cinema“, natočil v roce 2016 režisér Ralph Loop. Film analyzuje jedno z nejzáhadnějších děl Sandra Botticelliho, Mapu pekla, jež byla původně částí ilustrovaného manuskriptu Dantovy Božské komedie a po staletí byla uzavřena ve vatikánských archivech. Dokument, který v úterý 28. února promítne kino Hvězda v Uherském Hradišti přenese diváky do jiného světa: na cestu do podzemí, skrze devět stupňů pekla. Je fascinujícím a zevrubným průzkumem rozhodnutým ukázat překvapivě temnou stránku slavného renesančního umělce, jenž proslul jinak velmi klidnými a idylickými malbami jako Zrození Venuše nebo La Primavera.

Autor: IVA

Vaše názory

Slovácké divadlo a jeho komedie 1+2=6

Uherské Hradiště

Slovácké divadlo a jeho komedie 1+2=6

Uherskohradišťské Slovácké divadlo navštěvuje stále více a více spokojených diváků. Co je na slovácké scéně tak lákavé?...

25. 2. 2017
Brzy vyjde Měsíc nad řekou

Uherské Hradiště

Brzy vyjde Měsíc nad řekou

Už jen poslední dva týdny mají herci v čele s režisérkou Annou Petrželkovou na přípravu jednoho z...

24. 2. 2017
Citron a Axxis v Březolupech!

Březolupy

Citron a Axxis v Březolupech!

Axxis v Březolupech, tak o tom se mnohým ani nesnilo! Pravda je však taková, že 29. dubna...

24. 2. 2017
Chantal Poullain zazpívá šansony!

Zlín

Chantal Poullain zazpívá šansony!

Chantal Poullain se dnes ve Zlíně na Malé scéně od 19.00 představí se svými šansony. Kromě herectví...

23. 2. 2017
TOPlist