FacebookYoutubeInstagram

Rozhodčí už není součástí hry

Slovácko Fotbal 12. 7. 2019
Rozhodčí už není součástí hry

Fotbalová pravidla se mění, DOBRÝ DEN přináší ty největší a nejhlavnější změny

Tak jako každý rok k 1. červenci dochází ke korekturám pravidel fotbalu a jiných fotbalových norem i letos. Letošní změny pravidel jsou poměrně obsáhlé a zejména v úvodu soutěží bude docházet k nesrovnalostem.

Jednou z nejviditelnějších změn bude procedura střídání, kdy hráč, který odstupuje z hrací plochy, ji musí opustit na nejbližším místě ohraničující čáry hrací plochy. „Odpadne tak záměrné zdržování, kdy se z taktických důvodů hráč přesunul co nejdále od laviček a pomalu opouštěl hrací plochu. Existují výjimky, zejména zdravotní a bezpečnostní, kdy by měl hráč opustit hřiště pod kotlem soupeřových fanoušků. Pokud hráč odmítne opustit hrací plochu, hra neprodleně pokračuje. V okresních soutěžích dojde ke změně opakovaného střídání v OS mužů, kdy opakované střídání bude do 80. minuty, po 80. minutě mohou vystřídat maximálně dva hráči,“ objasňuje novinky v pravidlech fotbalu Zbyněk Vlčnovský, sekretář komise rozhodčích okresního fotbalového svazu a delegát Fotbalové asociace řídící komise pro Moravu.

Další změnou je disciplinární opatření vůči funkcionářům mužstva, kteří se nechovají odpovědným způsobem na lavičce. Rozhodčí je buď napomene žlutou kartou, nebo přímo vyloučí červenou kartou. Pokud nebude provinilec identifikován, obdrží trest přítomný vedoucí mužstva. „Rozhodčí v okresních soutěžích budou přísněji kontrolovat osoby na lavičce, vždy jen ty uvedené v zápise o utkání a budou dbát na jejich jasnou identifikaci,“ doplňuje Vlčnovský.

Změna se bude týkat i zahájení a navazování hry, kdy se vrací k dřívějšímu způsobu a tým, který vyhraje los, se rozhodne, na kterou branku bude v první půli útočit, anebo jestli provede výkop utkání.

Končí praxe zaužívaná při míči rozhodčího, kdy soupeř jakoby sportovně odkopne míč až na druhou stranu hrací plochy. Nově bude míčem rozhodčího hrát vždy jeden z hráčů z mužstva, které hrálo míčem naposledy. Všichni ostatní hráči obou týmů musejí zůstat alespoň 4 metry od míče, než je míč ve hře. „Míč je ve hře, když se dotkne země. Pokud se míč rozhodčího bude zahrávat v pokutovém území, je míč rozhodčího proveden pro brankáře bránícího mužstva, bez ohledu na to, kdo měl míč naposledy v držení,“ dodává Vlčnovský.

Pokud zůstaneme u rozhodčího, ten již nebude v některých případech součástí hry. Pokud se míč odrazí od rozhodčího a je dosaženo branky, ta nebude platit. Mužstvo zakládá slibnou útočnou akci nebo se změní mužstvo, které má v držení míč. Ve všech těchto případech je navázána hra míčem rozhodčího.

Nově se bude posuzovat i hra rukou útočícího hráče. Pokud útočící hráč získá výhodu, poté co se míč dotkl jeho ruky, nebo paže a pak skóruje, nebo si vytvoří brankovou příležitost, je tento způsob hry považován jako nedovolený a rozhodčí hru naváže volným přímým kopem ve prospěch soupeře. To platí i v případě, že brankář skóruje do soupeřovy brány výhozem z ruky.

Pokud bránící strana postaví při rozehrání přímého volného kopu zeď s počtem tří a více hráčů, nesmí útočící strana zeď takzvaně nastavovat a hráči soupeře musejí stát minimálně jeden metr od takto postavené zdi.

Při rozehrání pokutového kopu musí být brankář bránícího mužstva obrácen tváří k hráči, který ho zahrává, aniž by se dotknul břevna, brankových tyčí nebo sítě. Když je míč kopnut musí se brankář bránícího mužstva částí jedné nohy dotýkat brankové čáry, nebo na úrovni brankové čáry.

Poslední zásadní změna je při kopu od brány, kdy nově je míč ve hře, jestliže je kopnut a zjevně se pohne, nemusí už opustit pokutové území, spoluhráč může míč převzít v pokutovém území. Pořád ale platí, že protihráči musí v době kopu od brány zůstat mimo pokutové území alespoň 9,15 metru než je míč ve hře. Toto ustanovení platí i pro rozehrání přímého i nepřímého kopu uvnitř pokutového území.

„V nových pravidlech jsou i další změny, spíše kosmetického charakteru. Komise rozhodčích OFS se rozhodla, že v rámci letního semináře rozhodčích, který se bude konat 10. srpna, budou mít možnost přijít i zástupci klubů. Vše jim bude oznámeno na losovacím aktivu 19. 7. v Kunovicích,“ uzavírá sekretář komise rozhodčí OFS Uh. Hradiště.

Autor: sal
Inzerce

Vaše názory

Osiřelého trenérského žezla ČSK se ujímá Miroslav Ondrůšek

Uherský Brod

Osiřelého trenérského žezla ČSK se ujímá Miroslav Ondrůšek

Fotbalisté ČSK Uherský Brod už znají jméno nového trenéra! Na osiřelou lavičku po odchodu kouče Martina Ondy...

11. 7. 2019
Slovácku mám co vracet

Uherské Hradiště

Slovácku mám co vracet

To nejlepší nakonec. Tak by se dal charakterizovat návrat šestatřicetiletého Milana Petržely do klubu, ze kterého nakoukl...

10. 7. 2019
Petržela po třinácti letech opět na Slovácku

Uherské Hradiště

Petržela po třinácti letech opět na Slovácku

Opona dalšího ligového ročníku se zvedne už tento víkend. Slovácko jde do něj s ambicemi nestrachovat se...

9. 7. 2019
Strání si zahraje MOL Cup

Strání

Strání si zahraje MOL Cup

Fotbalisté FC Strání, desátý tým uplynulého ročníku divize, si zahraje předkolo pohárové soutěže MOL Cup, přes který...

9. 7. 2019
TOPlist