FacebookYoutubeInstagram

Věděli jste, že i otcové jsou na mateřské dovolené?

Slovácko Čtení 19. 10. 2018
Věděli jste, že i otcové jsou na mateřské dovolené?

Mužů na mateřské stále přibývá.

Foto: ilustrační foto
Inzerce

Je to nečekaný trend, nebo se role obrací?

Ačkoliv u nás je na mateřské dovolené jen pár procent otců, ve skandinávských zemích je to zcela běžná věc.

Model otce na mateřské dovolené k nám přišel se Skandinávie, kde není žádnou vzácností. U nás je to však stále ještě považováno za raritu. V cestě otcům stojí často předsudky. Mnoho otců dokonce považuje starání se o dítě za něco nedůstojného, něco, co je ponižuje. Málokdy si uvědomí, že mateřská dovolená pro ně může mít spoustu příjemných benefitů.

Žena je doma a muž zajistí obživu

Že muž zajišťuje obživu, chodí do práce a rodinu zabezpečuje finančně a materiálně, zatímco žena se stará o domácnost, chodí na mateřskou dovolenou a stará se o dítě, to je dlouhé roky zavedený model. Proto se pochopitelně tyto stereotypy ve většině domácností a v hlavě většiny mužů těžko překonávají.

Zato ve Skandinávii se za otce téměř postavil zákon. Podporuje rovnost mužů a žen a umožňuje tak otcům si se svými dětmi vybudovat ten správný a bližší vztah. Pokud muž otcovskou dovolenou, která nejde převést na matku, odmítne, tak mu propadne. Proto můžeme vidět v těchto státech asi devadesát procent mužů na mateřské dovolené.

Pozitivní reakce a dopad na vztah

Pokud vy či váš partner nad otcovskou dovolenou váháte, možná vás překvapí výsledky výzkumů a statistik, které hovoří jasně. Většina tázaných otců na mateřské totiž přiznala, že to, že zůstali s dítětem doma, mělo velmi pozitivní dopad na vztah a manželství. Také odpovídali, že zažili více stresu a adrenalinu než v jejich běžném zaměstnání a setkali se pouze s pozitivními reakcemi lidí, negativních názorů bylo zanedbatelné množství. Podle výzkumů se také muži, kteří byli na rodičovské dovolené, dožívají vyššího věku. Dá se to vysvětlit možná tím, že když jsou s dítětem doma, více se starají i o sebe a své zdraví.

Odradit případné potenciální uchazeče může fakt, že většina otců zatím jako téměř jediný negativní atribut uváděla, že to mělo dopad na rodinné finance a jejich kariéru.

Avšak i v České republice existuje možnost, že otec se svým dítětem může trávit více času. Může využít otcovské dovolené po dobu jednoho týdne, kdy bude vyplacen 70 procenty ze svého platu, tak budou moci být oba rodiče se svým potomkem doma. Za cíl je dáváno také to, že dítě vyrůstá v harmonickém prostředí, kde o něj pečují ve stejném měřítku matka i otec, a poznává tak ženské i mužské role a vzory a harmonii mezi rodiči.

Nesmíme ovšem zapomínat, že mateřský instinkt není jen prázdný pojem, ale že žena se na roli matky připravuje prakticky celý život a biologicky je tomu přizpůsobena. Kromě rozdílné hladiny výdělků v práci mužů a žen je samozřejmě klíčový přístup samostatných mužů.

Číslo týdne
5
Tolik tisíc mužů bylo k roku 2017 na mateřské dovolené.
Ženy na mateřské…

•    Je jich podstatně více než mužů, okolo tří set tisíc

•    V 64 % procentech zastává žena domácí práce a péči o domácnost

•    V matčině biologické podstatě je péče o dítě

Na mateřské jsme se ženou byli oba

Jelikož moje žena pracuje z domu a ještě k tomu má vyšší příjem než já, tak jsme se rozhodli, že na mateřské dovolené s naším mladším přírůstkem, synem, zůstanu já. Doma jsme však byli oba, což bylo super. V porovnání se starší dcerou jsme si mateřskou dovolenou náležitě užívali. Novorozenecké procházky, focení, vysedávání po kavárnách. Avšak ne vždy to byl med, to nikomu netvrdím, občas to byla pořádná fuška. Se ženou jsme se domluvili, že budu na otcovské se vším všudy. Takže jsem se opravdu snažil, i když byly situace a momenty, kdy jsem měl sto chutí jít za ní a na něco se zeptat nebo jsem jí chtěl nechat vyřešit komplikace s dítětem. Nakonec jsem si však řekl, že má práci, tak ji přece nebudu rušit. Stres, nervozita, napětí a strach, které mě ze začátku provázely, se najednou začaly vytrácet. A já si pak poradil téměř se vším.

Ladislav, 36

Autor: nik

Vaše názory

Jóga aneb lék na všechno

Slovácko

Jóga aneb lék na všechno

Cvičení, při kterém se snoubí fyzická i psychická aktivita a kontrola nad vlastním tělem i myslí, je...

17. 10. 2018
Jak zaručeně zastavit chrápání!

Slovácko

Jak zaručeně zastavit chrápání!

Pokud jsou vaše noci bezesné kvůli chrápání partnera, vězte, že nejste sami. Podle statistik chrápáním trpí třikrát...

15. 10. 2018
Pro mou tvorbu je nejvíce inspirující podzim!

Slovácko

Pro mou tvorbu je nejvíce inspirující podzim!

Svatební kytice nemají v dnešní době jednotný styl, jako tomu bylo dříve. Pravidlem se ale stává jejich...

15. 10. 2018
Chcete vypadat mladší? Zkuste těchto pár triků!

Slovácko

Chcete vypadat mladší? Zkuste těchto pár triků!

Bohužel zatím nebyl vynalezen elixír mládí ani se ještě zatím nikomu nepodařilo vrátit se v čase, omládnout...

13. 10. 2018
TOPlist