FacebookYoutubeInstagram

Změna v Ostrohu. Vyšachovaní lidovci jsou znovu ve hře o starostu!

Uherský Ostroh Zprávy 6. 11. 2018
Změna v Ostrohu. Vyšachovaní lidovci jsou znovu ve hře o starostu!

Jako by se vrátil čas o měsíc zpátky, do volebního víkendu 5. a 6. října. V Uherském Ostrohu vítězí po čtyřech letech znovu KDU-ČSL. Tentokrát získává 5 mandátů a nárok na místo starosty v podobě lídra kandidátky Jiřiny Galuškové. Druhé místo a 4 mandáty slaví SNK O.S.T.R.O.H. s lídrem Vlastimilem Petříkem, současným místostarostou a dalším z kandidátů na nového starostu. Po třech mandátech má Naše město, což je sdružení ODS a nezávislých kandidátů, a Ostrožský Impuls 2010. Nováčkem na místní politické scéně je hnutí ANO se dvěma mandáty, stejný počet křesel má i ČSSD. Tento výsledek znamená, že jeho lídr sociálních demokratů Hana Příleská už neobhájí místo starostky. Po jednom křesle pak mají Nový směr s podporou Soukromníků a komunisté.

Dnes, po měsíci vyjednávání, má nejmenší město na Slovácku největší problém ze všech. Čtvrteční ustavující zastupitelstvo nedokázalo dotáhnout ke konci dohodu o podobě nové koalice ve složení SNK O.S.T.R.O.H., Naše, Ostrožský Impuls, ČSSD a Nový směr. K volbě vedení města vůbec nedošlo, zastupitelé se mají znovu sejít do čtrnácti dnů. „Podle všeho se znovu sejdeme nejdříve v úterý 13. a nejpozději ve čtvrtek 15. listopadu,“ konstatovala odstupující starostka Hana Příleská.

Proč? Tři dny před ustavující schůzí situaci zauzlil dokument, který předložil kandidát na starostu Vlastimil Petřík. „Chtěl jsem, aby všichni lídři koaličních stran a hnutí písemně potvrdili to, co slibovali voličům před volbami. Tedy aby se podepsali pod to, že se u nás nebude dlouhodobě těžit štěrk, což je hrozba a téma, které tady lidé řeší možná ze všeho nejvíc,“ prohlásil před pondělní schůzkou se svými partnery Vlastimil Petřík.

Ke společnému podpisu nakonec nedošlo kvůli návrhu Našeho města na úpravu textu. „Nechtěli jsme víc než jen zobecnění textu. Požadovali jsme, aby se zákaz těžby a ochrana spodních vod vztáhly pouze na katastr Uherského Ostrohu. Snažili jsme se být vstřícní, ale dopadlo to jinak,“ prohlásil lídr Našeho města Vlastimil Vaněk. A odmítl, že by to bylo jeho sdružení, které zavinilo zatím stále patovou situaci. „To je nesmysl. Nebudu to dál komentovat. V pozadí jsou úplně jiné věci,“ prohlásil. O co jde, to už neřekl.

„Dnes jsme tedy znovu na začátku, jako po volbách. Ve hře je znovu spousta variant na podobu budoucí koalice, v níž mohou být i vítězní lidovci,“ pokrčila rameny Hana Příleská.

Jedinou jistotou v Ostrohu je nyní fakt, že dosavadní koalice v podobě SNK O.S.T.R.O.H., ČSSD a KDU-ČSL fungovat nebude. „I když by mohla, protože by měla v zastupitelstvu většinu 11:10,“ prohlásila už dřív Jiřina Galušková z KDU-ČSL. Spolupráci s ní však veřejně odmítla Hana Příleská, jednička ČSSD.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Zlechov v nejistotě, hlasy sčítala matka kandidáta vítězné strany!

Zlechov

Zlechov v nejistotě, hlasy sčítala matka kandidáta vítězné strany!

Zlechovu hrozí opakované volby! Krajský soud v Brně se totiž nově zabývá stížností Pavla Klučky, lídra SNK...

6. 11. 2018
Nová brodská vláda nastupuje. Starosta zůstane jednatelem nemocnice

Uherský Brod

Nová brodská vláda nastupuje. Starosta zůstane jednatelem nemocnice

Jmenování nejmladšího starosty Uherského Brodu, kterým se stane teprve šestatřicetiletý Ferdinand Kubáník z KDU-ČSL. Volba nové městské...

5. 11. 2018
Opozice nepodpoří Frolce, sedí na dvou židlích jako starosta

Uherské Hradiště

Opozice nepodpoří Frolce, sedí na dvou židlích jako starosta

Koaliční partneři v Uherském Hradišti bijí na poplach, na dnešní ustavující zastupitelstvo musí dorazit všech čtrnáct zastupitelů,...

5. 11. 2018
Tucet rošád se starosty! V pondělí se ještě čeká na změny v Hradčovicích, Hostětíně, Pitíně a Veletinách

Slovácko

Tucet rošád se starosty! V pondělí se ještě čeká na změny v Hradčovicích, Hostětíně, Pitíně a Veletinách

Hned dvanáct obcí na Uherskohradišťsku hlásí nového „šéfa“. Komunální volby totiž pořádně zamíchaly s kartami. Asi vůbec...

4. 11. 2018
TOPlist