FacebookYoutubeInstagram

Zdeněk Kup každou výstavu zahajuje humorným happeningem

Staré Město Kultura 17. 5. 2019
Zdeněk Kup každou výstavu zahajuje humorným happeningem

Zdeněk Kup návštěvníky vždy překvapí neobvyklým happeningem.

Foto: knihovna O.N.Ves

Kolekci Jsem v tom! můžete obdivovat v Galerii s Andělem

Jsem v tom! prohlásil výtvarník Zdeněk Kup ze Starého Města, když na úvodním vernisážovém happeningu vytahoval z těhotenského břicha štětce!

Jsem v tom! je totiž název výstavy obrazů Zdeňka Kupa, které si do konce května můžete prohlédnout v Galerii s Andělem. „Vždycky se snažím návštěvníky něčím humorným překvapit, abych z lidí vyhnal myšlenky na vlastní starosti, a snažím se je vtáhnout do příběhů z mých obrazů,“ vysvětluje výtvarník, který se kvůli nepřízni osudu k malování vrátil až po dvaceti letech. „Musel jsem oprášit, co jsem se v mládí naučil, osvěžit si výtvarné styly, rozmalovat se a chytit švunk, který je potřeba, aby to, co má člověk v hlavě, dostal i na plátno,“ říká Zdeněk Kup, bývalý knihkupec a dlouholetý člen Výtvarné skupiny při Klubu kultury, který teprve po odchodu do důchodu začal malovat naplno. Teď do „aťasu“ chodí jako do práce a tráví tam často i víc než 10 hodin. „Moje malování se rozjelo naplno a zachránilo mě tak od vnitřní prázdnoty a pocitu nepotřebnosti,“ dodává autor expresionistických abstraktních obrazů, které jsou malovány a skládány mozaikově na více sololitových podkladů. Obrazy z kolekce Jsem v tom! jsou však posmutnělé. „I když mám spoustu výborných přátel, je mi občas neveselo. Věřím však, že zase jednou bude líp a já se vrátím k teplým barvám. Možná se v obrazech odráží stav mojí duše s tématy, která nás obklopují. Na každém obraze však najdeme člověka a naději,“ dodává s úsměvem autor.

Kromě malování si sám vytváří i řemeslnou práci, která obrazům dodává tvář. Soustředil kolem sebe partu kamarádů KUPOMAL, se kterými si výtvarně sedli. Pavel Havlík rámuje, Zdeněk Šmakala pomáhá s lištami a Venca´s Band účinkuje na vernisážích.

První sérii obrazů vytvořil pro proslulé Giro de pivko, poté vystavoval v Klubu kultury v rámci Plenéru apod. V letošním roce svá starší díla vystavil v knihovně v Ostrožské Nové Vsi a současnější tvorbu si můžete prohlédnout v Galerii s Andělem Interier Group, určitě stojí za zhlédnutí. Na říjen chystá větší výstavu v galerii Vladimíra Hrocha v Klubu kultury. 

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Kříž u potoka bude mít novou posilu

Uherské Hradiště

Kříž u potoka bude mít novou posilu

Ve Slováckém divadle pokračuje „babyboom“! Herečka Klára Vojtková je těhotná a brzy odejde na mateřskou dovolenou. Novou...

17. 5. 2019
Herci pilně cvičí hudební čísla k Chicagu

Uherské Hradiště

Herci pilně cvičí hudební čísla k Chicagu

Že je americký jazzový krimi muzikál Chicago velkou výzvou, o tom nemůže být pochyb. Shodli se na...

17. 5. 2019
Carmen osvěží malé tanečnice

Uherské Hradiště

Carmen osvěží malé tanečnice

Kulturní delikatesy v kině Hvězda vyvrcholí přenosem baletu Carmen Suita Bolšoj těatru. Carmen skrývá romantický příběh plná...

17. 5. 2019
BLESKOVKA!

Slovácko

BLESKOVKA!

Na koncert TŘÍ SESTER v Hluku můžete vyhrát volné lupeny, pokud správně odpovíte na otázku: Jak se...

16. 5. 2019
TOPlist