FacebookYoutubeInstagram

Secesní kašna zase zdobí Zelný trh

Uherské Hradiště Zprávy 8. 11. 2018
Secesní kašna zase zdobí Zelný trh
Foto: Jan Pášma

Secesní kašna z 19. století už opět zdobí Zelný trh v Uherském Hradišti. Po restaurátorském zásahu akademického sochaře Jindřicha Martináka se po třech měsících vrátila na opuštěný sokl, radnice za její obnovu zaplatila více než sto tisíc korun.

„Kašna se naposledy opravovala před pětadvaceti lety, zub času se na jejím stavu výrazně podepsal. Už postrádala některé drobné části, spoje byly poškozené, nátěry degradované a v podstavci se objevily trhliny,“ vypočítal hlavní neduhy Stanislav Blaha, starosta Uherského Hradiště. Opravená kašna s lucernou poslouží lidem i jako pítko. „Technologii zapojíme v nejbližších dnech, abychom otestovali funkčnost. Ale ve vodní prvek se kašna nastálo promění až po zimě,“ podotkl Blaha.

I když litinová kašna nemá punc kulturní památky, je hodnotnou secesní architekturou. Je z druhé poloviny 19. století, kdy byla vyrobena v blanenských slévárnách jako sériový výrobek. Léta stávala na Palackého náměstí. Když ji po vybudování autobusového nádraží při couvání rozbil na tři kusy jeden z řidičů, jako by se propadla do země. „Kašna se objevila až po revoluci na skládce. V roce 1993 prošla rekonstrukcí a následně byla nainstalována uprostřed zrekonstruovaného Zelného trhu,“ připomněl Jan Pášma, mluvčí uherskohradišťské radnice.

Autor: ceh

Vaše názory

Za úhynem dravých ryb stojí tři viníci

Babice

Za úhynem dravých ryb stojí tři viníci

Bakterie, amoniakální dusík a počasí mají na svědomí úhyn 230 kilogramů candátů v babických Uhliskách! Takové jsou...

8. 11. 2018
Movember proti rakovině, špitál obsadili i herci

Uherské Hradiště

Movember proti rakovině, špitál obsadili i herci

Už podruhé se Uherskohradišťská nemocnice přihlásila k mezinárodní osvětové kampani Movember, jejímž cílem je podpora výzkumu a...

7. 11. 2018
V Traplicích mají nového lékaře

Traplice

V Traplicích mají nového lékaře

Ordinace všeobecného praktického lékaře se dnes otevírá pacientům v Traplicích. Jejím provozovatelem je rodinná společnost Všeobecný lékař,...

7. 11. 2018
Změna v Ostrohu. Vyšachovaní lidovci jsou znovu ve hře o starostu!

Uherský Ostroh

Změna v Ostrohu. Vyšachovaní lidovci jsou znovu ve hře o starostu!

Jako by se vrátil čas o měsíc zpátky, do volebního víkendu 5. a 6. října. V Uherském...

6. 11. 2018
TOPlist