FacebookYoutubeInstagram

Michal Dvouletý: Musíme uchránit nemocnici před nebezpečnou fúzí

Uherské Hradiště Podnikání 2. 10. 2018
Michal Dvouletý: Musíme uchránit nemocnici před nebezpečnou fúzí

Přestože Uherskohradišťská nemocnice je zřizovaná Zlínským krajem a o jejím osudu se bude rozhodovat v Baťově mrakodrapu, musí se hradišťská radnice hlasitě postavit na její obranu. Je o tom přesvědčen krajský zastupitel Michal Dvouletý, který společně se senátorem Ivo Valentou již dva roky bije v krajském zastupitelstvu na poplach a snaží se zabránit tomu, aby došlo kvůli nepromyšleným experimentům ke zhoršení kvality a dostupnosti zdravotní péče v našem městě.

Nejvážnější obavy budí snaha hejtmana Jiřího Čunka o sloučení všech čtyř okresních nemocnic do obřího zdravotního molochu. „Fúze krajských nemocnic by byla pouze tunelem Uherskohradišťské nemocnice. Její úspory, které mají sloužit na dokončení tolik potřebných investic, by se totiž proměnily v peněženku, ze které by se zaplatily dluhy zlínské nemocnice anebo zbrusu nová nemocniční budova, která má podle hejtmana vyrůst v Malenovicích nedaleko obchodního centra,“ řekl Michal Dvouletý.

Dokončení modernizace uvolní areál pro bydlení

„Roky potu a píle lékařů, zdravotních sester a dalších zaměstnanců Uherskohradišťské nemocnice by tak skončily vniveč a nepomohly by zvýšit kvalitu zdravotní péče v našem městě. A tomu musíme přeci zabránit,“ dodal rezolutně Dvouletý.

„Zaprvé musíme bránit dostupnost a kvalitu zdravotní péče v našem městě. A zadruhé přeci chceme, aby Uherskohradišťská nemocnice dokončila svou modernizaci, na jejímž konci je uvolnění velké části dosavadního areálu nemocnice, který by mohl sloužit k moderní bytové výstavbě. Ta by mohla disponovat nejen kvalitní občanskou vybaveností, dostatečnou parkovací kapacitou i dobrým dopravním napojením právě na nedaleký obchvat u Kunovic, ale také by zde mohlo město koncepčně řešit problematiku startovacích bytů pro mladé rodiny nebo dostupného bydlení pro seniory,“ dodal Dvouletý.

Klíčový problém je nedostatek personálu

Obdobně kritický k zamýšlenému slučování nemocnic je také Stanislav Zemek, lékař oddělení ARO Uherskohradišťské nemocnice i rychlé záchranné služby. „Prosazovat fúzi nemocnic a opírat se o argument, že díky tomu nemocnice vydělají na úhradové vyhlášce víc peněz, pokládám za špatný vtip. Podle mého soudu by se měla nejdříve stabilizovat situace v Krajské nemocnici Tomáše Bati a pak hledat cesty, jak zefektivnit spolupráci nemocnic,“ řekl Zemek s tím, že daleko urgentnější problém je v nedostatku personálu.

„Největší problém je v nedostatku kvalitních a zkušených sester. Již teď je jich velký nedostatek a mnohé nemocnice to musí řešit zavíráním akutních lůžek a někdy rovnou celých oddělení. Navíc zbylý personál je zatížen velkým množstvím přesčasů, které však nejsou v případě sester dobře zaplaceny. Bez zvýšení ohodnocení sester a také změny systému jejich vzdělání se to prostě neobejde,“ poukazuje na těžiště problémů Stanislav Zemek.  

Autor: PR

Vaše názory

O přímé spojení mezi Slováckem a Prahou roste zájem, FlixBus hlásí nárůst cestujících o 40 procent

Slovácko

O přímé spojení mezi Slováckem a Prahou roste zájem, FlixBus hlásí nárůst cestujících o 40 procent

Mezi Slováckem a Prahou roste počet cestujících, vyplývá to z dat autobusového dopravce FlixBus, který na této...

1. 10. 2018
Slovácká metropole má navíc!

Uherské Hradiště

Slovácká metropole má navíc!

Na život v Hradišti si stěžuje jen málokdo. Podle lídra kandidátky Michala Dvouletého to však neznamená, že...

27. 9. 2018
Libor Lukáš: Nic proti křečkům, ale lidé mají přednost

Zlínský kraj

Libor Lukáš: Nic proti křečkům, ale lidé mají přednost

Rychle a pohodlně do práce, na úřady, k lékaři? Bezpečné silnice bez kolon? Čistý vzduch ve městech?...

27. 9. 2018
Jarošovský pivovar má světovou etiketu!

Uherské Hradiště

Jarošovský pivovar má světovou etiketu!

Etikety na lahvích Jarošovského piva dobývají svět! Česká agentura Little Greta, která je podepsána pod jejich designem,...

11. 9. 2018
TOPlist