FacebookYoutubeInstagram

Faux pas na plese? Pravidla, která možná neznáte

Slovácko Čtení 26. 1. 2018
Faux pas na plese? Pravidla, která možná neznáte
Foto: ilustrační foto

Plesová sezóna je v plném proudu. Ženy a dívky stráví mnohdy hodiny nejen před zrcadlem, ale i vybíráním a nakupováním plesových šatů, bot a nejrůznějších doplňků, kterými hodlají na plesech a bálech oslnit. Mnohdy ale nemusíme zaujmout jenom našimi šaty nebo skvělým účesem, i když dress code je pevně daný, ale i naším chováním. Jak se na plese chovat?

Ples je prestižní a formální událost. Ženy jej prožívají v krásných róbách, muži zase v oblecích s kravatami nebo motýlky. A právě takové záležitosti mají svá nepsaná pravidla, podle kterých bychom se měli řídit, abychom nezpůsobili faux pas.

Jak se tedy chovat?

Na plese zužitkujeme všechny zásady etikety i slušného chování. Ty nejdůležitější jsou spojené především s tancem. První tanec je vhodné věnovat našemu partnerovi nebo partnerce, to je jasné pravidlo, kterým bychom se měli řídit. I samotné vyzvání ženy k tanci má své jasné normy, i když jsou u málokterých mužů k vidění. Pokud muž vstává od stolu s úmyslem poprosit ženu o tanec, měl by si především zapnout sako. Nejprve je však slušné jejího partnera, který sedí vedle ní, požádat o svolení. Pokud žena muže nezná, měl by se představit. Povinností muže, jehož partnerku požádá někdo o tanec, je vzápětí požádat o tanec tanečníkovu partnerku. Po tanci muž poděkuje své tanečnici za společnost a doprovodí ji zpět k jejímu stolu. Nepřípustné u takových událostí a akcí však je tančit, dokud není oficiálně ples zahájen. Muž by měl u akcí podobného typu platit za gentlemana, tedy pomoct dámě z kabátu a poté do kabátu, otevřít jí dveře, podržet kabelku, bude-li potřeba.

Čas příchodu a odchodu

Někdy je problémem již samotný příchod - přijít na čas, nebo ne. Plesy, závěrečné a podobné velké taneční zábavy většinou začínají předtančením, to už by všichni hosté neměli chybět. Pokud ale začíná ples v osm, nemusíme přijít na minutu přesně. Ale co možná málokdo tuší, je, kdy nastal čas vhodný k odchodu z plesu. Ten bychom měli opustit, pokud odešly dvě třetiny účastníků. Nemělo by to být před půlnocí, ale ani po druhé hodině ranní. Málokdo se však tímto pravidlem v dnešní době řídí, hosté odcházejí někdy až za svítání.

I na plese se seznamujeme s novými lidmi

Na ples se chodí hlavně kvůli tanci a zábavě, ale také za poznáním a seznamováním se s novými lidmi. I to však má svůj řád. Jako první by se měl představovat muž dámě. Pokud se vzájemně představují dvě ženy, nebo dva muži, jako první se představuje mladší osoba nebo osoba s nižším společenským postavením.

Pozor na alkohol!

Ovšem největší problém a největší příležitost k faus pax číhá právě v přemíře alkoholu. Ten bychom měli prokládat neperlivou vodou nebo jiným nealkoholickým nápojem a konzumovat ho s mírou. Hrozí pád, zranění, polití šatů, ale také velká ostuda. A to nechce asi nikdo z nás. Vyrážejte na plesy, užijte si zábavu a tanec a vyhněte se všem nástrahám, které číhají i v situacích, kde to nejméně čekáme!

Co nechat doma, než vyrazíme na ples?

•    Hodinky - ty se na ples nehodí, na jiné příležitosti ano

•    Koktejlky a krátké šaty

•    Pestrobarevné oblečení - šaty, košile

•    Boty na příliš velkém podpatku - pokud si nejste jistá, raději si vezměte lodičky s menším podpatkem

•    Baleríny - ty by také měly raději zůstat doma

•    Košili s krátkým rukávem pod sako - do obleku by se měla nosit košile s dlouhým rukávem, aby byla vidět manžeta rukávu košile

Bublina

Plesy umožňují i vzájemné setkávání lidí, kteří by se jinak nesetkali.

Číslo týdne

70

Tolik procent mužů nosí k obleku na ples kravatu.

Osudnými se mi staly dlouhé šaty

Šaty dělají člověka a já se na plese cítím jako dáma a moc si to užívám. Proto se snažím pravidla etikety ctít alespoň v délce a přiměřenosti šatů, výběru střevíčků a spodního prádla. Jednou se mi to ale stalo osudným. Již před několika lety jsem se vypravila na hasičský bál, společně s přáteli. Vzala jsem si krásné dlouhé šaty, ve kterých jsem, troufám si tvrdit, vypadala jako víla. Byly lehké, takové éterické. K nim jsem si vzala boty na proklatě velkém podpatku. S chůzí na nich jsem totiž nikdy problém neměla. Jenže kombinace s dlouhými šaty, kapkou vína a klouzavým povrchem v sále byla záludná. Šaty jsem si přišlápla a byla na zemi. Naštěstí to nebylo uprostřed sálu, ale když jsem si šla koupit malé občerstvení, a také jsem měla štěstí v tom, že mně jeden pohotový a velmi milý mladík pomohl na nohy. Na druhou stranu to viděli moji přátelé, kteří se tím náramně baví v podstatě doteď, když si na to vzpomenou. Já sama se tomu také směju, vždyť člověk, který se neumí zasmát sám sobě, je bručoun.

Andrea, 28

Autor: nik

Vaše názory

Boj proti nachlazení

Slovácko

Boj proti nachlazení

Napařujte se Je jedno, jestli si zajdete do páry v aquacentru, nebo se doma zavřete do koupelny...

25. 1. 2018
Budou moct naše děti chodit na Facebook jen s dovolením rodičů?

Slovácko

Budou moct naše děti chodit na Facebook jen s dovolením rodičů?

Na Slovensku se od května na všechny sociální sítě nebudou moct přihlásit děti do šestnácti let. Souhlas...

23. 1. 2018
Čočka se sázeným vejcem a uzeným masem

Slovácko

Čočka se sázeným vejcem a uzeným masem

Suroviny: • hrnek čočky • 2 cibule • olej • ocet • máslo • sůl a pepř...

21. 1. 2018
Mozzarella v parmské šunce

Slovácko

Mozzarella v parmské šunce

Suroviny: • 100 g mozzarelly • parmská šunka • olivový olej • zelený...

20. 1. 2018
TOPlist