FacebookYoutubeInstagram

NEDUHY STÁŘÍ - Choulostivé potíže s inkontinencí

Uherské Hradiště Čtení 14. 8. 2019
NEDUHY STÁŘÍ - Choulostivé potíže s inkontinencí
Foto: Egon HAVRLANT
Inzerce

seriál DOBRÉHO DNE

Tématem močové inkontinence pokračuje letní seriál DOBRÉHO DNE věnovaný neduhům souvisejícím s pokročilým věkem. Tyto choulostivé zdravotní potíže se týkají mužů i žen, přičemž četnost onemocnění stoupá s věkem.

Častěji postihuje ženy
Inkontinence moči je charakterizována jako porucha funkce močového měchýře nebo svěrače močového měchýře nebo i kombinace obou poruch, přičemž velmi nepříjemným projevem je mimovolný únik moči, který onemocnění provází. „Jedná se o relativně častý a velmi obtěžující stav. Močová inkontinence se může projevit například náhlými úniky moči během kašle, smíchu, pohybu a podobně. Člověk ji může vnímat také jako nucení na močení, které je tak silné, že není možné včas dojít na toaletu,“ popisuje obvyklé projevy močové inkontinence Marek Heča, primář Urologického oddělení Uherskohradišťské nemocnice.

Podle zkušeností odborníků toto onemocnění častěji postihuje ženskou populaci, a to v souvislosti s hormonálními změnami během menopauzy, které ovlivňují složení pojiva podpůrných tkání. „Laicky řečeno klesá elasticita tkání, které mají být elastické, a snižuje se pevnost svalů včetně těch, které slouží k udržení moči. Na vznik inkontinence moči má taktéž vliv genetická zátěž,“ podotýká primář.

Rozdíl mezi muži a ženami při vzniku inkontinence je dán anatomií dolních močových cest, důležitou roli zde hraje délka močové trubice a hlavně vztah s okolními orgány. U mužů pak inkontinence moči úzce souvisí s prostatou a hlavně s operačními výkony na ní. „Obecně se onemocnění dělí na více typů. Stresová inkontinence moči se projevuje při zvýšeném nitrobřišním tlaku, který vzniká třeba při kašli, kýchání, smíchu, zvedání těžkého břemene. Pro urgentní inkontinenci je typické urputné nutkání na močení, které nejde oddálit a následkem je pomočení. Celkem častým typem je kombinace stresové a urgentní inkontinence, tedy takzvaná smíšená inkontinence moči. Zvláštním typem je pak inkontinence odborně označovaná jako paradoxní ischurie, kdy dochází k pomočení s přeplnění močového měchýře. Je častější u mužů a je typická u zablokování močení při zvětšené prostatě,“ vypočítává Marek Heča.

Muži návštěvu odborníka oddalují
Potíže s udržením moči a pomočováním v dospělosti jsou samozřejmě vždy velmi choulostivou záležitostí. Podle odborníků se tak často stává, že pacienti nemají odvahu se svěřit se svými problémy praktickému lékaři, natož přijít ke specialistovi, jakým je třeba urolog nebo gynekolog. „V tomto směru jsou zodpovědnější ženy. Muži oddalují svou první návštěvu urologa do pozdějšího věku nebo ponechávají stav zajít až za únosnou mez, kdy jsou dohnáni na urologii svou partnerkou nebo kritickým stavem. Máme dokonce zkušenosti, že i pak jsou v ambulanci u lékaře schopni své problémy bagatelizovat nebo je zatajovat,“ popisuje primář urologie. Vzhledem k tomu, že u mužů často souvisí uvedené problémy s prostatou, bývá onemocnění odhaleno při prvním vyšetření na urologii. „Toto preventivní vyšetření se doporučuje poprvé absolvovat kolem padesáti let věku, a u rizikových pacientů, u nichž se onemocněné prostaty vyskytlo v rodině, už po čtyřicítce,“ dodává Marek Heča.

Ženy jsou v tomto ohledu ke svému zdraví mnohem více zodpovědnější, navíc absolvují pravidelné gynekologické prohlídky už od dívčího věku. Právě u žen vznik inkontinence moči souvisí samozřejmě i s dalšími důvody. Jako nejčastější se podle odborníků uvádí těhotenství a porod u ženy, kdy může dojít k poškození závěsného aparátu pánevních orgánů. U obou pohlaví jsou pak rizikovými faktory obesita a chronický kašel. „Předcházet inkontinenci moči je možné zdravým životním stylem. Důležitý je dostatečný pohyb a přiměřená tělesná váha, která nesklouzává k nadváze natož obezitě. Vhodné je samozřejmě nekouřit a dodržovat životosprávu,“ říká k prevenci primář urologie.

Pomáhají léky i operace
Lékaři na Urologickém oddělení Uherskohradišťské nemocnice provádí diagnostiku a léčbu obou hlavních typů inkontinence moči. „Převažují ženské pacientky. Obecně a zjednodušeně řečeno urgentní typ inkontinence léčíme medikamenty, stresovou inkontinenci pomocí operačních technik, z nichž v současné době převažují miniinvazivní operace. Jednou z nich je metoda TOT (Transobturator Tape), což je chirurgické zavádění speciální pásky pod močovou trubici drobnými otvory v okolí močové trubice. Operace je elegantní, s dobrou rekonvalescencí a krátkou hospitalizací. Většinou ji provádíme v celkové anestezii. Ročně jsou na našem oddělení provedeny desítky těchto operací. V rámci ambulantní léčby inkontinence se věnujeme několika stovkám klientů za rok,“ vypočítává Marek Heča.

Muži se po operacích na prostatě mohou dostat do situace, kdy je inkontinence moči výrazná a neustupující. „Řešením pak bývá implantace takzvaného umělého svěrače, což je zařízení, které umožňuje uzavírání močové trubice a její otvírání pomocí systému hadiček a rezervoárů tekutiny. Tyto typy operací jsou velmi specifické a provádí se na specializovaných pracovištích ve fakultních nemocnicích,“ dodává primář.

Kvalitu života zlepší i pomůcky
Jako i u jiných onemocnění je podle odborníků nutné provést důkladnou diagnostiku, zjistit hlavní problém a ten následně řešit. Často tak důvod inkontinence moči pomine a stav nemocného se natolik zlepší, že není nutná další léčba. „V léčbě urgentní inkontinence moči se nám daří pomocí nových medikamentů potíže pacientů s velkým úspěchem eliminovat do té míry, že jsou schopni žít bez velkých omezení. Samozřejmě je někdy složitější nalézt optimální lék pro konkrétního pacienta a léčba nemusí být vždy stoprocentně úspěšná. Ovšem i tam, kde je léčba pomocí medikamentů nebo operačními technikami méně úspěšná, můžeme pomoci. Na trhu je dnes široká paleta moderních inkontinentních pomůcek, které jsou z velké části hrazené zdravotními pojišťovnami. Jsme tak schopni i klientům, u nichž léčba nepřináší výraznější zlepšení, nabídnout řešení, které pomůže zvýšit kvalitu jejich života,“ doplňuje primář Marek Heča.

Čtěte více
Autor: Egon HAVRLANT

Vaše názory

Regionální speciality na Slovácku

Slovácko

Regionální speciality na Slovácku

„Ráda piju, ráda jím…“ Tak se to zpívá v jedné lidové písničce a na Slovácku to platí...

12. 8. 2019
Minerální prameny a studánky Bílých Karpat

Slovácko

Minerální prameny a studánky Bílých Karpat

Minerální voda neboli minerálka je označení pro vodu z minerálního prostředí, tedy vodu z podzemí. Minerálky nalezneme...

6. 8. 2019
Rozhledny Bílých Karpat

Slovácko

Rozhledny Bílých Karpat

Bílé Karpaty Rozmanitost a unikátnost Bílých Karpat spočívá v souznění člověka s přírodou. Je jen málo takových...

1. 8. 2019
Tichý zabiják. S hypertenzí se ale dá úspěšně bojovat

Uherské Hradiště

Tichý zabiják. S hypertenzí se ale dá úspěšně bojovat

Letní seriál DOBRÉHO DNE věnovaný neduhům souvisejícím s pokročilým věkem pokračuje dalším dílem. Ten je věnován hypertenzi...

30. 7. 2019

Související

Uherské Hradiště

Zopakuju masakr z Ostravy! vyhrožoval. Policie nemá důkazy

Uherskohradišťskou nemocnici zachvátila panika a strach, návštěvy i pacienty hlídali policisté se samopaly. O manévry se postaral...

Uherské Hradiště

Výtěžek koncertu podpoří Rok ženy

Předvánoční čas si už bez Benefičního adventního koncertu Uherskohradišťské nemocnice nedokáže řada lidí ze Slovácka představit. Charitativní...

Uherské Hradiště

Fotbalisté 1.FC Slovácko podpořili Movember

Šest hráčů prvoligového týmu 1.FC Slovácko včetně kapitána Vlastimila Daníčka podpořilo Movember v Uherskohradišťské nemocnici. Fotbalisté podstoupili...

Slovácko

NEDUHY STÁŘÍ - Když síly a lidé kolem odcházejí

Nabízíme vám další pokračování letního seriálu, zaměřeného na neduhy stáří. Ani tentokrát nebudou chybět názory odborníků Uherskohradišťské...

TOPlist