FacebookYoutubeInstagram

Palladium země České se vrací na Velehrad

Velehrad Zajímavosti 2. 7. 2019
Palladium země České se vrací na Velehrad

U příležitosti 1150. výročí úmrtí sv. Cyrila a 1150. výročí nástupu sv. Metoděje na arcibiskupský stolec na Moravě, u příležitosti 200. výročí jmenování nástupce arcibiskupa Metoděje kardinála Rudolfa Jana třetím olomouckým arcibiskupem a 30. výročí svatořečení sv. Anežky České a následného pádu totality a návratu svobody a suverenity naší vlasti bude na Velehradě mimořádně k úctě věřících vystaveno staroboleslavské Palladium země české.

Palladium země české hrálo v těžkých dobách našich dějin významnou roli. Proto je mu tradičně připisována ochranná záštita naší vlasti.

Podle tradice jde o symbolický dar (drobný kovový reliéf s vyobrazením Panny Marie s Ježíškem v náručí), který svatá Ludmila obdržela při křtu se svým manželem knížetem Bořivojem od prvního moravského arcibiskupa svatého Metoděje snad právě na posvátném Velehradě. Později ho předala svému vnukovi, knížeti sv. Václavu.

Palladium je připomínáno v souvislosti s cyrilometodějskou misií jako garant české státnosti, která se opírá o státnost Velké Moravy a křest knížete Bořivoje.

Podobně olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku, tradičně označovaný za nástupce na stolci svatého Metoděje, dále vyšehradský probošt a kancléř království žádají o císařskou hodnost pro Přemysla Otakara II. A takový byl sen už svaté Anežky Přemyslovny, který se ovšem naplnil až v případě Karla IV., syna Elišky Přemyslovny.

Palladium hraje svou nezastupitelnou roli také ve 14. a 15. století. Legendy spolu se starými kronikami hovoří o existující mariánské úctě ve Staré Boleslavi v době Karla IV. Poutníkem do Staré Boleslavi k Palladiu je nazýván také svatý Jan Nepomucký, jehož úcta spojuje toto období s barokní zbožností.

Plech, ze kterého je tento reliéf zhotoven, je tzv. korintská měď, která svědčí ve prospěch možného byzantského původu tohoto artefaktu. Osudem Palladia v době tzv. třicetileté války bylo jeho hanobení, posléze vykoupení i velká úcta císařovny, manželky Leopolda I.

To spojuje všechny tři dynastie – Přemyslovce, Lucemburky i Habsburky se svatým Václavem, ale také se státností odvozovanou z Velké Moravy, která se odvíjí od misie svatých Cyrila a Metoděje. O této skutečnosti svědčí spiritualita barokní doby, vyjadřovaná takzvaným českým nebem.

Palladium sehrálo svojí roli i v těžkých dobách minulého století: ač dobře ukryté, je duchovní oporou v době válek. Po osvobození země z nacistického područí putuje při své pouti Prahou především do katedrály sv. Víta. Max Švabinský tehdy korunuje Madonu korunou svatováclavskou jako symbolem návratu svobody a suverenity.

V roce 1950 musí být originál Palladia znovu ukryt, tentokrát před zlovůlí komunistické moci, aby se v době pražského jara mohlo opět zjevně navrátit do Staré Boleslavi.

Slavnost na Velehradě, kde podle tradice působili svatí Cyril a Metoděj, vyjadřuje naději do budoucna, a to v roce, kdy si připomínáme 30. výročí pádu totality a návratu svobody a suverenity do naší vlasti a připravujeme se na významné výročí smrti národní kněžny sv. Ludmily (v roce 2021).

Autoři textu: Kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český, Mons. Jan Graubner, olomoucký arcibiskup a metropolita Moravy.

Autor: Monika BABINCOVÁ

Vaše názory

Snažte se být originální, radí youtuber Porty

Strážnice

Snažte se být originální, radí youtuber Porty

Youtuberská internetová hvězda Filip Portales alias Porty bavil své fanoušky na Show Grand Time v kině Máj....

1. 7. 2019
Účast ve fotografické soutěži přináší řadu výhod…

Velehrad

Účast ve fotografické soutěži přináší řadu výhod…

Patří focení mezi vaše koníčky? Během Dnů lidí dobré vůle máte jedinečnou příležitost pořídit fotky z míst,...

1. 7. 2019
Poslední deník Květy Fialové jsem psal skoro rok

Uherské Hradiště

Poslední deník Květy Fialové jsem psal skoro rok

V DOBRÉM DNU jsme jako přinesli zprávu o tom, že herec Josef Kubáník dokončuje knihu, která vyjde...

26. 6. 2019
Slavný den pro lachtany

Zlín

Slavný den pro lachtany

V letošním školním roce připadl čestný úkol - slavnostní předání symbolického šeku s výtěžkem 44 tisíc korun...

24. 6. 2019

Související

Velehrad

Byl jsem podivínem v teplácích, směje se Hanzi

Na parkouristu, který se řítí městem, přeskakuje lavičky, zábradlí, zdi a létá nad střechami domů, je fascinující...

Velehrad

Hana Ulrychová: Koncerty jsou pro mě úplně nejvíc!

Sourozenci Petr a Hana Ulrychovi slaví rok plný významných jubileí. Zpěvák, skladatel a textař Petr Ulrych oslavil...

Velehrad

Smraďavka žije!

Řízkománií odstartoval maraton letních diskoték pro mladé tanečníky v Lázních Leopoldov. Každé úterý a čtvrtek budou patřit...

Velehrad

Palladium země české se vrátilo na Velehrad

Apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, hlavní celebrant poutní mše svaté na posvátném Velehradě, plynulou češtinou připomněl ve...

TOPlist