FacebookYoutubeInstagram

Velkolepá ohňová show podtrhne živelnost Carmina Burana

Uherské Hradiště Kultura 17. 5. 2018
Velkolepá ohňová show podtrhne živelnost Carmina Burana

Pevecký sbor Svatopluk spolupracuje na mnoha zajímavých projektech.

Foto: Archiv Sboru Svatopluk

Filip Macek taktovkou ovládne takřka dvě stovky hudebníků

Ve velkolepou koncertní show se promění srdce města Masarykovo náměstí, kde takřka dvě stovky účinkujících oslaví 100. výročí vzniku československého státu. Velkolepý koncert Carmina Burana Carla Orffa divákům nabídne strhující kantátu na motivy středověkých písní a básní. Atmosféru té doby podtrhne ohňová show skupiny historického šermu Memento mori z Uh. Ostrohu.  

„Po velkém úspěchu provedení kantáty Carmina Burana v roce 2008 nám bylo navrženo koncert zopakovat ve velkém obsazení špičkových zpěváků, hudebníků a mohutných sborů, jež doprovodí laserová show a pyrotechnické efekty,“ prozrazuje dirigent Filip Macek, který na díle pracoval půl roku. „Oslovil jsem špičkové umělce, hudební tělesa a pěvecké sbory, se kterými často spolupracuji, protože vím, že dílo ovládají a dokáží se sehrát na jednom soustředění. Při takovém uměleckém kolosu je téměř nemožné setkat se na více termínech,“ upozorňuje dirigent a pedagog Stojanova gymnázia Velehrad.

Kantátu německý skladatel Carl Orff složil na motivy stejnojmenného souboru středověkých náboženských, satirických, milostných, pijáckých a jiných básní a písní. Ze středověkého rukopisu, objeveného roku 1934, vybral Orff pouze některé z více než 200 původních textů písní, které zhudebnil. Vzhledem k tomu, že je dílo psáno v latině, staroněmčině, starofrancouzštině a italštině, překlad písní publiku básnicky přiblíží Igor Stránský, emeritní ředitel Slováckého divadla.

V neděli 20. května ve 20.45 vystoupí Komorní orchestr Czech Virtuosi, Pěvecký sbor Svatopluk, Pěvecký sbor Antonína Tučapského Vyškov, Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad a sólisté Ivana Zámečníková (soprán), Michal Pavel Vojta (tenor), Jakub Tolaš (bas) pod dirigentskou taktovkou Filipa Macka. V případě nepřízně počasí se koncert nekoná! Což by byla velká škoda…

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

Muzejní noc nabídne Tyjátr je když..., ale i koncert Street69

Uherské Hradiště

Muzejní noc nabídne Tyjátr je když..., ale i koncert Street69

Tajemná Muzejní noc nabídne pestrobarevný program jak ve Slováckém muzeu, v parku, Knihovně BBB, tak v Galerii...

17. 5. 2018
Slovenská svatba se odehraje v atriu muzea

Slovenská svatba se odehraje v atriu muzea

O slovenských svatbách, které trvaly tři dny a tři noci, se povídá ledacos. Jednu z nich můžete...

16. 5. 2018
Oldšaváci budou tančit a zpívat pod hvězdami

Uherský Brod

Oldšaváci budou tančit a zpívat pod hvězdami

Folklorní soubor Oldšava už potřetí připravil pro své přátele Zpívání pod hvězdami. Bude se zpívat, tančit, během...

16. 5. 2018
Fotky Slováckého divadla obdivují v Praze

Praha

Fotky Slováckého divadla obdivují v Praze

Fotograf Slováckého divadla Marek Malůšek vystavuje od minulého týdne v Obecním domě v Praze. Jeho fotografie pořízené...

16. 5. 2018
TOPlist