FacebookYoutubeInstagram

Kateřina Kubínová zemřela. Co bude se Školičkou?

Uherský Brod Zprávy 4. 6. 2019
Kateřina Kubínová zemřela. Co bude se Školičkou?

Kateřina Kubínová měla třináct sourozenců, jejím otcem byla legenda slováckého folkloru, zpěvák, muzikant, lidový básník a tanečník František Šopík.

Foto: archiv
Inzerce

Komorní obřad v rodinném kruhu uzavřel život Kateřiny Kubínové. Významná rotariánka a zanícená propagátorka Moravských Kopanic, které zajistil věhlas a mezinárodní uznání projekt Školička, zemřela ve středu 22. května ve věku 87 let. Rodačka z Vyškovce prožila převážnou část života v Uherském Brodě, kde pracovala jako vedoucí sestra na tamní poliklinice.

Její originální projekt Školička vznikl v roce 2007, kdy přímo ve své chalupě ve Vyškovci otevřela třídu pro prvních deset studentů bezplatné výuky angličtiny, němčiny a informatiky. „Každý týden se tak u nás začaly scházet matky na mateřské dovolené a děti, které kvůli špatným autobusovým spojům nemohly jezdit do kroužků ve městech. Docházeli i nezaměstnaní, kteří tak měli možnost prohlubovat své znalosti, nalézt novou motivaci a přitom nemuseli dojíždět do vzdálených míst,“ vzpomínala později Kateřina Kubínová v rozhovoru pro DOBRÝ DEN.

Projekt Školička se následně proměnil v „putovní akci“, o pořádání dvouletých kurzů se až dosud pravidelně dělily kopaničářské obce. Ohlas měl také za oceánem. Školičku začala propagovat i skupina ekologů a geologů z Toronta, několik jich do Bílých Karpat osobně přijelo na „inspekci“. Avšak jestli projekt, který měl finanční podporu mikroregionu Bojkovsko, zlínského hejtmanství, brodského Rotary clubu a sponzorů, přežije, na to zatím jasná odpověď chybí.

Autorka získala v roce 2008 mezinárodní ocenění Rotary clubu za „šíření porozumění a přátelských vztahů mezi národy světa“. Kateřina Kubínová také opakovaně uspěla v soutěži Žena regionu. V roce 2017 byla i v nominaci osobností na státní vyznamenání. „To byla legrace, když jsem v jedné fázi hlasování předběhla v počtu hlasů také premiéra Babiše,“ žertovala tehdy.

Autor: JAROSLAV CHUDARA

Vaše názory

Policie je bez práce, jednosměrka se ale nelíbí cyklistům

Staré Město

Policie je bez práce, jednosměrka se ale nelíbí cyklistům

Pokutám za špatné parkování odzvonilo, státní policie je už v ulici Za Radnicí ve Starém Městě bez...

3. 6. 2019
Radnice vyvěsila černou vlajku

Uherský Brod

Radnice vyvěsila černou vlajku

Nad Uherským Brodem vlála v sobotu 1. června černá vlajka. „Město se jejím vyvěšením na budově radnice...

3. 6. 2019
Na špičky brodské komunální politiky padlo trestní oznámení!

Uherský Brod

Na špičky brodské komunální politiky padlo trestní oznámení!

Porušení povinnosti při správě cizího majetku. Zneužití pravomoci úřední osoby. Obecné ohrožení. Útisk. Křivá výpověď a nepravdivý...

2. 6. 2019
Nehoda s nejasným pozadím: Cyklista spadl u Huštěnovic do příkopu. Nebyli jste u toho?

Huštěnovice

Nehoda s nejasným pozadím: Cyklista spadl u Huštěnovic do příkopu. Nebyli jste u toho?

Dnes před sedmou hodinou vyjížděli dopravní policisté k Huštěnovicím k nehodě s nejasným pozadím. Co se stalo?...

30. 5. 2019
TOPlist