FacebookYoutubeInstagram

Proč chlapci "šlahají" dívky a ty je za to obdarovávají výslužkou?

Slovácko Čtení 20. 4. 2019
Proč chlapci šlahají dívky a ty je za to obdarovávají výslužkou?

V pondělí vyrazí na obchůzku i vlčnovský král David Chaloupka s legrúty ročníku 2001. První vyšlahá maminku!

Foto: rodiný archiv

Původ velikonočních zvyků!

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem a slaví se po celém světě. Velikonoce otevírají bránu jara, s jejich slavením je spojena řada nejrůznějších tradic a také symbolů jako beránek, vajíčko nebo pomlázka. Kde však je jejich původ a s čím mají tyto tradice spojitost?

Důležitější než Vánoce

Mnoho lidí se domnívá, že nejdůležitějším obdobím v roce jsou Vánoce, svátky klidu a míru, kdy se narodil Ježíšek. Pro křesťana je však daleko důležitějším svátkem Boží hod velikonoční a období Velikonoc, které symbolizuje poslední dny Ježíše Krista, jeho smrt ukřižováním a vzkříšení. Při pečení sladkého beránka z kynutého těsta s čokoládovou polevou vlastně ani netušíme, proč ho pečeme. Mnozí nevědí, proč dívky zdobí kraslice, kterými na pondělní pomlázku vítají a hostí své koledníky, kteří je vymrskají. Možná, že tyto otázky vyvstávají na mysli i vám. Pokud ano, zde jsou odpovědi.

Jaký je význam beránka a pomlázky?

Velikonoce jsou připomínkou smrti Ježíše Krista a oslavou jeho vzkříšení. Dříve podle dochovaných dokladů potírali obyvatelé své veřeje krví beránka. Ta je i jejich dům měla chránit před ničivými silami. Rozměr Ježíšovy smrti velmi ovlivnil křesťanské vnímání Velikonoc a symboly spojené s židovským svátkem pesach, jimiž jsou beránek a nekvašené chleby. Beránek vlastně představuje lid, který Stvořitel vede jako pastýř své stádo. Beránek, jakožto mládě ovce, je rovněž symbolem mláďátek, která se rodí na jaře, tedy i jara samotného a nového života.

Co se týče Velikonočního pondělí, tak jeho kořeny sahají opět do pohanských dob. V Evropě však pomlázku známe jenom my a naši slovenští sousedé. Podle historických odborníků se pojí pomlázka se slovem pomladit. Pomlázka má mnoho podob, může být jiná na vesnici na Slovácku a jiná ve městech. Když děvčata dostanou výprask zelenou větvičkou nebo pomlázkou spletenou z čerstvého vrbového proutí, měla by být po celý rok zdravá, svěží a krásná. Dřív se mrskali lidé navzájem. Nejdřív začal manžel u své manželky, ta mu to poté oplatila.

V dnešní době už moc lidé nepřemýšlejí nad původem těchto jednotlivých symbolů. Například beránka vnímáme spíše už jen jako určitou záruku a značku Velikonoc, která k nim neodmyslitelně patří, stejně jako vánočka na Vánoce. Až se tedy při velikonočním hodování do této sladké dobroty zakousnete, pak si třeba vzpomenete, co vlastně znamená.

Čtěte více
Autor: nik
Inzerce

Vaše názory

Jak se slaví Velikonoce v různých koutech světa?

Slovácko

Jak se slaví Velikonoce v různých koutech světa?

Velikonoce. Pro křesťana by to měly být ty nejdůležitější svátky v roce. Tradiční beránek, mazanec, pondělní „šlahačka“,...

17. 4. 2019
Co jíst a pít pro krásnou pleť!

Slovácko

Co jíst a pít pro krásnou pleť!

Krásná pleť je hlavně znakem zdravé pleti. Proto bychom měli mít na paměti, že chceme-li být krásné,...

12. 4. 2019
Zelený čaj je výtečný v mnohých oblastech!

Slovácko

Zelený čaj je výtečný v mnohých oblastech!

Zelený čaj je tak trochu zázrakem v kosmetice a bylinkářství. Nejen jeho pitím pomůžete pleti, vlasům, zubům...

10. 4. 2019
Jak pečovat o své nehty?

Slovácko

Jak pečovat o své nehty?

V následujícím článku se budeme zabývat nejen nemocemi a nepříjemnostmi, které nás mohou na nehtech potkat, ale...

8. 4. 2019
TOPlist