FacebookYoutubeInstagram

Atletický stadion už nese jméno legendární Dany Zátopkové!

Uherské Hradiště Atletika 30. 8. 2018
Atletický stadion už nese jméno legendární Dany Zátopkové!
Foto: sal

Olympijská vítězka z Helsinek přispěla 500 tisíc na nákup nové vrhačské klece

Atletický stadion v Uherském Hradišti se po šestnácti letech života dočkal pojmenování po legendární olympijské vítězce Daně Zátopkové! „Startovní zeď“ s její typickou kresbou, jak s oštěpem v ruce prohání manžela Emila, slavnostně pokřtil Oldřich Svojanovský. Neděle 26. srpna 2018 tak vstoupí do historie klubu, který za rok oslaví 100. narozeniny.

„Je to pro mě obrovská pocta, v mládí jsem tady prožila mnoho krásných chvil, zvlášť když jsem hrála házenou a učila se sportovnímu umění, které mi dalo základ k získání olympijských i jiných medailí v hodu oštěpem,“ vzkázala do Uherské Hradiště Dana Zátopková, olympijská vítězka z Helsinek (1952), která 20. září 2002 stadion slavnostně otevírala.

Na levý břeh řeky Moravy tentokrát ale nepřijela. „Mám zdravotní problémy, nezlobte se,“ omlouvala se fanouškům legenda, která za necelý měsíc oslaví 96. narozeniny. „Obavy o její zdraví jsou ale zbytečné, jen jí tolik neslouží nohy. Vždycky mi říká: Kdyby mě tak jako hlava poslouchaly nohy, ještě si spolu zatancujeme,“ svěřil se Oldřich Svojanovský, dlouholetý přítel Zátopkové a dvojnásobný olympijský medailista na dvojce s kormidelníkem.

Dana Zátopková je čestnou občankou Uherského Hradiště, ve kterém vyrůstala. Ve městě prožila dětství i mládí a slavila první sportovní úspěchy.

Na „svůj“ stadion věnovala z úspor půl milionu korun, s jejichž pomocí klub koupil novou vrhačskou klec za 700 tisíc. „Slíbila jsem, že jim pomůžu. Za to všechno, co jsem tu prožila,“ vysvětlila Zátopková.

Klec si odbyla premiéru na víkendovém republikovém šampionátu družstev.„Pojmenování atletického stadionu bylo jen otázkou vhodného termínu, nikdy nikoho ani nenapadlo, že ponese jméno někoho jiného než Dany Zátopkové,“ prohlásil starosta Stanislav Blaha.

„Danu jsme přemlouvali deset, patnáct let, o přejmenování nechtěla zpočátku slyšet, bránila se, že bude přezátopkováno… Až letos nám dala požehnání,“ prozradil Květoslav Tichavský, předseda atletického klubu Slovácká Slavia Uherské Hradiště.

Autor: Petr ČECH

Vaše názory

Start už v sobotu!

Uherské Hradiště

Start už v sobotu!

Atletický svátek čeká Uherské Hradiště! Městský stadion se totiž poslední srpnový víkend stane dějištěm mistrovství republiky družstev,...

23. 8. 2018
Šampionát se blíží, přijede i Dana Zátopková?

Uherské Hradiště

Šampionát se blíží, přijede i Dana Zátopková?

Atletický svátek čeká Uherské Hradiště! Městský stadion se poslední srpnový víkend stane dějištěm mistrovství republiky družstev, na...

15. 8. 2018
Bojovaly o vítězství

Uherské Hradiště

Bojovaly o vítězství

Atletky Slovácké Slavie Uherské Hradiště ve třetím kole I. ligy dokonale využily výhody domácího stadionu a v...

14. 7. 2018
Atleti druzí, vyhráli Majerčák s Kuntem

Uherské Hradiště

Atleti druzí, vyhráli Majerčák s Kuntem

Atleti Tomáš Zajíc a Jakub Kunt ze Slovácké Slavie Uherské Hradiště prokázali výbornou formu před blížícím se...

11. 7. 2018
TOPlist