FacebookYoutubeInstagram

Prázdniny přináší starosti rodičům

Slovácko Čtení, Zajímavosti 22. 2. 2013
Inzerce

O případných nástrahách musíme s dětmi mluvit

Dnes začínají jarní prázdniny, radost pro děti a strašák pro rodiče, kteří si nemohou vzít dovolenou nebo nemají na to, aby svým dětem zajistili pobyt na jarním či příměstském táboře. Odhaduje se, že až čtvrtina dětí školního věku zůstává velkou část prázdnin sama doma. Mnozí z rodičů mají problémy se zajištěním dohledu pro své potomky, takže jim nezbývá nic jiného, než se spoléhat na to, že mají děti na mobilu.

Na většině vesnic není o prázdninách žádné denní vyžití. Ve městě jsou sice příměstské tábory, ale dojíždění je někdy problematické (týkalo by se stejně starších dětí). Ani samotné děti se nemohou vydat tam, kam by chtěly, protože se o ně rodiče bojí (bezpečnost, kriminalita, drogy). Vyřešit tento prázdninový problém mnoha rodin je velmi těžké. Doporučujeme přichystat dětem zajímavé činnosti, aby neměly možnost se nudit a vymýšlet hlouposti a hlavně poprosit sousedy o občasný dohled.

S dětmi si sedněte, promluvte o případném nebezpečí, které by se mohlo ve vaší nepřítomnosti přihodit. V klidu s nimi proberte nejrůznější varianty a modely situací, které by mohly nastat. Naučte je, jak se mají chovat. Zbytečně je ale nestrašte!

Nikoho nepustit domů

Pokud víte, že některý den nebudete v dosahu, musíte dítěti poskytnout číslo někoho blízkého, na koho se v případě nouze může obrátit. Musíte vašemu dítěti zdůraznit, že nesmí otevírat nikomu cizímu, a obzvláště že nikoho nesmí pouštět domů (opraváře, pány odečítající elektřinu, podomní prodejce, listonoše). Poraďte mu, co má dělat v případě, že u dveří bytu zazvoní cizí člověk a bude chtít pod nějakou záminkou pustit dovnitř. Trvejte na tom, že mu nikdy nesmí otevřít, ani kdyby dotyčný tvrdil, že je kolega či kamarád rodičů a potřebuje pomoci. Naučte je používat dveřní kukátko, řetěz a vyžadujte, aby se vždy se ptalo, kdo je za dveřmi.

Zuřivě se bránit

Rozhodně zdůrazněte, že nesmí chodit do cizích bytů podívat se třeba na koťátka, štěňátka. Ani lákavá nabídka zmrzliny nebo zhlédnutí pohádky by nemusely dopadnout dobře. Holky a kluci musí vědět, že nikomu nesmí dovolit sahat na svá intimní místa. Že nemusí dovolit, aby se jich někdo dotýkal, když oni sami nechtějí. Že mají v případě nebezpečí utíkat, křičet, mohou lhát, kopat a dělat všechno pro to, aby se dostali do bezpečí. Promluvte s nimi o tom, že nesmí mlčet, když by jim někdo dělal nebo říkal to, co nechtějí.

Nikomu neříkat, že jsou samotné

Při telefonických hovorech by se neměly zmiňovat o tom, že jsou doma samotné. U telefonu by mělo mít dítě připravený seznam důležitých čísel, která by mohlo v případě nějakého problému. Vysvětlete, že vás moc mrzí, že s nimi nemůžete trávit čas, a že se na ně nikdy nebudete zlobit, když přijdou s nějakým průšvihem nebo problémem. Pak je ale nesmíte zklamat.

Domluva předem je důležitá

Půjde-li dítě ven, měli byste se přesně domluvit, kam může, s kým a v kolik hodin se má vrátit, případně co si může nebo nesmí vzít s sebou (mobil, walkman, kolo, koloběžku atd.) Mladší děti by neměly bez dozoru manipulovat s elektrickým ani plynovým sporákem. (Čaj ke snídani můžete připravit dopředu. Oběd se dá ohřát v mikrovlnné troubě nebo posunout, až přijde některý z rodičů.)

Nuda je hlavní příčina nejrůznějších neštěstí, proto bychom dítě měli zaúkolovat domácími pracemi - podle věku. Vynesený koš nebo umyté nádobí ještě nikomu prázdniny nezkazily. Omezíte tím čas, který by dítě trávilo před televizní obrazovkou. Schovejte drastické filmy plné násilí a brutality. Pochvala od rodičů za zvládnutí každého dne by měla být samozřejmostí.

Pozor na počítač!

Nebezpečí může číhat i doma u počítače. Nejrůznější sociální sítě (např. Facebook) zdaleka neskrývají jen nudící se kamarády, ale i pedofily a nejrůznější devianty. Ti se s oblibou schovávají za anonymní prostředí a vydávají se za jejich vrstevníky. Odborníci doporučují, aby děti do 12 let na sociální sítě měli mít zakázaný přístup. Pokud totiž není dítě poučené, může snadno naletět. Stačí, když prozradí dostatek o svém soukromí a se svým novým „kamarádem“ si domluví schůzku. Problém pak je na světě dřív, než se nadějete. I před takovou možností musíte děti varovat! O internetu a nástrahách, jaké skýtá, s dětmi otevřeně mluvte, upozorněte je, co všechno se může stát, a že si nikoho neznámého nemají ani virtuálně připouštět k tělu. Instalujte do počítače speciální software (lze stáhnout z internetu), který zabraňuje dětem navštívit stránky s nevhodným obsahem, například s pornem a násilím. Některé systémy Windows nabízejí v ovládacích panelech přímo nastavení rodičovské kontroly nad počítačem.

Nejdůležitější upozornění!

Nikomu neznámému nedůvěřovat, za žádných okolností nikam nechodit s cizím člověkem, i když by tvrdil, že zná rodiče.

Pokud se cizí dospělý obrátí na dítě se žádostí o pomoc, např. přečtení jmen na zvonku, hledání ztraceného pejska apod., být na pozoru a rychle odejít. Dítě může říct dotyčnému, ať se obrátí na dospělou osobu.

Nepouštět cizí osoby do domu, ať by měly jakoukoli výmluvu. Pokud je někdo podezřelý u dveří, raději počkat, než odejde. S cizími lidmi nejezdit zásadně výtahem.

Nikdy nenastupovat k nikomu cizímu do auta, ani kdyby tvrdil, že se něco stalo rodičům. Dítě poučte, že pro něj nikdy nikoho cizího nepošlete.

Za žádných okolností dítě nesmí připustit jakýkoli fyzický kontakt – pokud jej někdo začne osahávat, je třeba rychle utéct, nebo křičet, kopat, řvát, zkrátka na sebe upozornit.

V případě jakéhokoli problému se ihned obrátit na rodiče – v tomto případě je ideálním řešením nechat dítěti mobilní telefon.

Neposkytovat internetovým kamarádům svůj e-mail, ani číslo telefonu.

Nesdělovat jméno a příjmení, nebo dokonce adresu bydliště či název školy.

Nesetkávat se s těmito lidmi bez doprovodu rodičů nebo jiných osob.

 Nezatajovat před rodiči, s kým si dopisují nebo s kým se chtějí setkat.

V žádném případě nezasílat na vyžádání svoji fotografii, žadatelé ve většině případů zasílají foto, které patří jiné osobě.

Na agresivní e-maily nereagovat a oznámit rodičům.

Tipy na prázdninové výlety

Stopařská dílna na vsetínském zámku

Zima ještě nekončí, na procházkách zimní krajinou jsou stále k vidění stopy zvěře, která v přírodě žije. Od úterý 26. února do pátku 1. března je na vsetínském zámku připravena stopařská dílna a hry nejen pro děti a mládež. Program o jarních prázdninách začíná každý den ve stejný čas a to od 10.30, 11.30, 12.30, 13.30 a poslední 14.30. Pro účastníky prázdninového programu je připraveno poznávání a odlévání stop, výroba razítek se zvířaty, malování, kreslení a další tvořivé aktivity. Samozřejmě nebude chybět ani stopařská soutěž a připraveny jsou i zajímavé filmy o přírodě. Děti si odnesou nejen hodnotný zážitek, ale také pěkné ceny a třeba i odlitek vlastní stopy.

​Zlínská zoo

​Po loňském úspěchu se také během letošních jarních prázdnin od 25.2. - 3.3. mohou malí i velcí při návštěvě zoo kreativně vyřádit se stavebnicemi LEGO a LEGO DUPLO. Ve vzdělávacím centru Tyrolský dům mohou děti i dospělí dát volnost své fantazii a postavit, co je napadne. Zda postaví jedno zvíře, zoologickou zahradu nebo celé město je jen na nich. Ti, kteří jsou hraví, ale nechtějí nic stavět, si mohou zahrát stolní hry. Pobyt v zlínské zoo si navíc mohou všichni návštěvníci zpestřit při řešení kvízu věnovanému tapírům čabrakovým. Tento druh bude jednou z novinek letošního roku v ZOO. Až do 3. března mimořádně platí zvýhodněné zimní vstupné.

Aquaškolka zdarma

Během jarních prázdnin (od 25. 2. do 3. 3. 2013) bude pro návštěvníky aquaparku připravena nová služba – aquaškolka. V dětském výukovém bazénu bude pod vedením zkušených pedagogů Plavecké školy Uherské Hradiště připraven zábavně-tělovýchovný program pro děti od 3 do 10 let, a to denně od 11.00 do 17.00. Pro děti je připraven kvalitní zábavný program ve vodě a rodičům příležitost pro bezstarostné sportovní vyžití, relaxaci v zábavné zóně či romantický odpočinek ve wellness. Rodiče budou moci také zůstat se svými dětmi v aquaškolce.

Díky používaným plaveckým pomůckám je aquaškolka vhodná také pro děti neplavce. Délka pobytu dětí v aquaškolce je omezena maximálně na jednu hodinu. Tato služba bude návštěvníkům poskytována zdarma. 

 

Autor: IVA PAŠKOVÁ

Vaše názory

TOPlist