FacebookYoutubeInstagram

Auta stop! Začněme se hýbat

Slovácko Čtení 21. 9. 2017
Auta stop! Začněme se hýbat

Pro cestu do práce je nejideálnějším prostředkem kolo.

Foto: ilustrační foto

Místo autem půjdeme pěšky

Auto se za poslední léta stalo dopravním prostředkem, bez kterého si už život nedokážeme vůbec představit. Je to pro nás významné přemisťovadlo. Dostane nás téměř kamkoliv. Bezesporu je to vynález století, který nám pomáhá lépe zvládat každodenní strasti a radosti. Nicméně, máme také na výběr. Auto není jediný dopravní prostředek, který můžeme využívat. A to hned z několika důvodů. Pokud auto vyměníme za veřejný dopravní prostředek, nebo dokonce kolo či své nohy, začínáme podstatně šetřit životní prostředí, ve kterém žijeme. Mimo to, že ušetříme vzduch dalšího znečištění výfukovými plyny a popílkem, děláme také v případě využití kola nebo chůze něco pro své zdraví. A jak jistě víme, péče o něj je zásadní. 
Kdy použiju auto, kdy kolo a kdy půjdu pěšky?
Při přemisťování více přemýšlejme, jestli opravdu dopravní prostředek, který zvolíme, je nejvíce efektivní. "V průběhu let se má práce měnila. První cestování bylo za školou, tam jsem jezdila hlavně vlakem. Nakonec do Olomouce je to vlakem výhodnější a rychlejší. Poté mě práce dostala až do Brna, tam už tak výhodné vlakem jezdit nebylo, ale i tak jsem si raději než auto vybrala autobus. Poté jsem se zase vrátila zpátky domů do Uherského Hradiště. A protože pracuji ve Starém Městě a nutně ke své práci auto nepotřebuju, většinu roku se dopravuju na kole nebo autobusem," sděluje Petra (54) své zkušenosti s využitím dopravy.
Oslavme celoevropský den bez aut
I když třeba patříte zrovna mezi ty, kteří vědí, že auto ke své práci nutně potřebují, můžete aspoň jeden den v roce udělat výjimku. 22. září se slaví každý rok Evropský den bez aut. A i město Uherské Hradiště se již tradičně do oslav zapojí. Tato mezinárodní akce má za cíl poukázat na přijatelnější způsoby dopravy a na snížení intentizity městského automobilismu. Akce Evropský den bez aut proběhne v pátek 22. září na Masarykově náměstí, v ulici Nádražní a přilehlém parku od 9.00 do 15.00. U příležitosti tohoto dne upozorňujeme, že ulice přilehlé k náměstí budou uzavřeny - ulice Poštovní a Nádražní. Program akce bude bohatý. Maminky si od 13.00 v parku před obchodní akademií mohou vyzkoušet cvičení s kočárky. Také si budete moci zkusit čím dál populárnější sport nordic walking aneb chození s holemi. Nebudou chybět ani záchranné složky: hasiči, kteří předvedou vyprošťování z havarovaného vozidla, a policie. Doprovodný program budou mít připraveny také další organizace. Vůbec poprvé bude na akci předvedeno, kolik místa zabere jeden autobus pro 30 osob v porovnání s 30 auty a 30 jízdními koly. 
RADY
• Tam, kde můžete, choďte pěšky. Pokud máte obchod nebo poštu kousek, využijte kolo nebo své nohy. Při pohybu se uvolňují hormony štěstí, takže budete mít i lepší naládu.
• Sledujte jízdní řády a možnosti hromadných dopravních prostředků. Mnohdy se více vyplatí jet vlakem, než cestu absolvovat autem.
• Zkuste do práce cestovat jinak než autem. Když to bude na kole, můžete navíc ještě něco vyhrát. Každý rok totiž probíhá celostátní soutěž Do práce na kole.
• Navíc když použijete kolo nebo půjdete pěšky, ušetříte nemalé peníze za benzín.

Autor: mak

Vaše názory

Děti si mohou vyzkoušet školu nanečisto

Zlín

Děti si mohou vyzkoušet školu nanečisto

Nový výchovně vzdělávací institut – ACADEMIC SCHOOL – zve všechny zájemce na Den otevřených dveří. Rodiče...

19. 9. 2017
Jak lépe zvládnout rozchod?

Slovácko

Jak lépe zvládnout rozchod?

Rozchod je velmi závažný zásah do celé naší osobnosti. Je to úder do naší psychiky, sebehodnoty, sebevědomí...

19. 9. 2017
Pomazánka se zeleninovými špalíčky

Slovácko

Pomazánka se zeleninovými špalíčky

Ingredience zakysaná smetana rajčata klíčky čočky nebo mungo fazole olivový olej citronová šťáva sůl okurka, mrkev, paprika ...

18. 9. 2017
Něco sladkého na nervy - Tiramisu

Slovácko

Něco sladkého na nervy - Tiramisu

Ingredience 500 g mascarpone 5 lžic cukru krupice 5 vajec 2x malý panák Amaretta šálek silné kávy...

16. 9. 2017
TOPlist