FacebookYoutubeInstagram

Čas pro sebe

Slovácko Čtení 5. 9. 2017
Čas pro sebe

Čas pro sebe.

Foto: ilustrační fotografie

Umění jej nalézt a užít si ho

Často kolem sebe slyšíme větu: Nemám čas. A už vůbec ne pro sebe. Děti, práce, domácnost. Je to jako kolotoč a týdny se nám střídají a střídají a čas stále nenalézáme. Jak ale z toho ven? Jak si najít aspoň chvilku, která nás dokáže zregenerovat? Jde to, ale postupně, po malých krůčcích. Začněte například u věci, kterou děláte pravidelně 
a může se stát chvilkou, která bude jen vaše, která vás baví. Jde aspoň ze začátku o chviličku v podobě přečtení novin, vypití kávy, procházky se psem. Záleží podle vaší chuti.
Těch aktivit, které můžete dělat jenom vy, těch je spousta a určitě jich každý v hlavě máte hned několik. Teď jde jenom o to, kde nalézt prostor k tomu, abyste se mohli seberealizovat. Uvědomte si, že pokud si čas pro sebe nenajdete, nemůžete být spokojení. A nespokojený člověk nemůže být ani dobrým společníkem pro ostatní.
• zorganizujte si denní úkoly a priority a začleňte tam také čas pro sebe, pokud bude v plánu, je větší šance, že se k němu dostanete
• pokud máte děti a řešíte hlídání, domluvte se společně s partnerem na dnu a čase, kdy budu hlídat on a naopak
• pokud se někam utrhnete, zkuste přepnout mozek do fáze tady a teď a trénujte to, doma si bez vás zkrátka poradí
•  naučte se říkat ne setkání, která s vámi nejsou úplně  v souladu, využijte čas, který vám přes den zbývá, efektivněji
Co ale budu dělat?
Pokud jste začali přemýšlet o tom, že byste si chtěli nalézt trochu času pro sebe, a nevíte jak ho efektivně využít, zapátrejte v paměti. Vezměte si papír a začněte si psát aktivity nebo koníčky, které vás bavily v mládí nebo při studiích. Také si napište, z čeho máte v životě radost. Na základě toho zkuste vybrat ty činnosti, které by bylo možné zrealizovat a na které byste si vzhledem ke stávající situaci mohli nalézt čas. Doufáme, že jste vybrali dobře. A že postupně váš nový koníček budete včleňovat do vašeho denního programu. Protože to opravdu stojí za to, vyčistíte si hlavu, přijdete na nové myšlenky. Poté se vám bude také lépe pracovat a nejen to. Celkově se stanete spokojenějším. A uvidíte, že ostatní to na vás velmi rychle poznají.
"Často jsem se na tu slavnou větu, že nemám čas, odkazovala. Vlastně s odstupem času vím, že je to parádní výmluva k tomu nic nedělat a nepřejít do změny. Sebrala jsem všechno odhodlání a jednoho dne začala. Tehdy jsem byla nespokojená se svou váhou. Pracuji v několikapatrové budově a vždycky jsem používala výtah. Učinila jsem první krok: rozhodla jsem se každý den chodit do šestého patra do kanceláře pěšky a nejezdit výtahem. Bylo  to velmi dobré rozhodnutí, protože výsledky byly znát už za několik týdnů. Řekla jsem si, že budu pokračovat dál, jelikož po práci mám spoustu dalších povinností, které jistě nikomu nemusím popisovat. Však to znáte. Rozhodla jsem se tak do práce cestovat jinak než autem. Na pracovišti zůstávám celý den, a tak už je mým pravidlem cestovat v sezóně na kole. Jsem ráda, že jsem si našla svou cestu, která mi vyhovuje."

Věra (48), Uherské Hradiště

ČÍSLO TÝDNE: 168
To je počet hodin, který připadá na celý týden. Pokud pracujeme 40 hodin týdně a spíme 8 hodin denně, stále nám zbývá 72 hodin volného času.

Autor: mak

Vaše názory

Jablečný řez bez mouky

Slovácko

Jablečný řez bez mouky

Ingredience TĚSTO 4 lžíce mandlové mouky 3 lžíce kokosové mouky 2 vejce 2 lžíce kakaa NÁPLŇ 500...

3. 9. 2017
Dyňové zelí

Slovácko

Dyňové zelí

Ingredience máslová dýně nebo dýně Hokaido 1 střední cibule tuk na smažení (olivový, řepkový olej, ghí nebo...

2. 9. 2017
Jak ušetřit při koupi potravin?

Slovácko

Jak ušetřit při koupi potravin?

Známe to všichni, jíst se musí, ale někdy nám potraviny, které nakupujeme, dokážou pěkně zahýbat s peněženkou....

31. 8. 2017
Sebeláska versus sobectví

Slovácko

Sebeláska versus sobectví

Jestli jste někdy letěli letadlem, tak víte, že před letem probíhají poučení o bezpečnosti. A tam se...

29. 8. 2017
TOPlist