FacebookYoutubeInstagram

Celer je pan Lék

Slovácko Čtení 9. 2. 2014
Celer je pan Lék

Čím dál častěji nám odborníci radí, že se máme vrátit k potravinám, které tvořily jídelníček našich předků. Jedním z nejlepších zdrojů vitamínů je celer. I když nepatří mezi nejoblíbenější zeleninu, mnozí z vás jistě nevědí, že v sobě ukrývá doslova balzám na zdraví. Celer, kterého je v současné době všude dostatek, používáme hlavně do polévek a vařených zeleninových jídel - může však být konzumován syrový či přidáván do salátů. Velkou výhodou této zeleniny je, že na rozdíl od ostatních druhů velice dobře snáší vysoké teploty, díky čemuž se zásadně neničí vitální látky.

Listy celeru jsou bohaté na vitamín A, zatímco kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin.

Snižuje hladinu cholesterolu

Pokud máte zvýšený cholesterol a doktor vám doporučí vyloučit z jídelníčku mastná jídla, proces uzdravení můžete urychlit tím, že budete pít celerový džus. Po dobu 3 týdnů vypijte každé ráno na lačno sklenku celerového džusu.

Zklidňuje nervový systém

Pití celerového džusu je skvělým řešením pro zklidnění nervového systému a také pro lidi, kteří trpí nespavosti. Jestliže máte tento problém, pijte sklenku celerového džusu každý večer hodinu před spaním.

Ulevuje od zácpy

Celer funguje jako účinné projímadlo. Jestliže trpíte zácpou, pijte celerový džus, nebo jezte celer v syrovém stavu.

Snižuje riziko rakoviny žaludku a tračníku.

Celer obsahuje složky, které mají protirakovinný účinek, proto vás konzumace celeru může ochránit před rakovinou žaludku. Z toho důvodu doktoři doporučují denní konzumaci celeru, pokud možno ve velkých dávkách.

Snižuje krevní tlak

Nedávná studie odhalila, že u lidí, kteří pijí celerový džus po dobu minimálně jednoho týdne, dochází k výraznému snížení krevního tlaku. Celer obsahuje složku, která napomáhá k uvolnění svalů kolem tepen a rozšiřuje cévy, čímž dochází k lepší cirkulaci krve.

Zlepšuje funkci ledvin

Konzumace celeru vede k lepší činnosti ledvin tím, že napomáhá tělu urychlit proces odstraňování toxinů. Navíc tento proces zabraňuje vzniku ledvinových kamenů. Abyste se vyhnuli tomuto problému, je doporučeno pít celerový džus ve velkých množstvích, nicméně konzumace čerstvého celeru je také velice prospěšná.

Pomáhá zhubnout

Celer je výživné jídlo, kterého úkolem je, kromě jiného, snížit apetit a chuť na sladká a mastná jídla. Umyjte celer, nakrájejte ho na plátky a jezte ho v průběhu celého dne. Na konci dne uvidíte, že jste snědli podstatně méně jídla.

Urychlí odstranění ledvinových kamenů

Celerový džus pomáhá rozložit a odstranit ledvinové kameny. Abyste dosáhli žádoucích výsledků, musíte celerový džus pít přibližně jeden měsíc. Zároveň se tím chráníte před vznikem dalších ledvinových kamenů.

Je regulátorem hormonů

Vědci zjistili, že celer obsahuje látku, která reguluje hormony u žen i u mužů. Navíc celerový džus zvyšuje plodnost, odstraňuje frigiditu a dokonce bojuje proti impotenci.

Pomáhá k detoxikaci těla

Jestliže se cítíte být unaveni, nebo jestliže jste v poslední době konzumovali jídla obsahující hodně chemických látek, či chcete-li své tělo pročistit, jezte celer a pijte celerový džus denně.

Autor: iva

Vaše názory

I chlapi můžou mít problémy s močením

Uherské Hradiště

I chlapi můžou mít problémy s močením

Začne to úplně nenápadně. Zpotíte se, podceníte oblečení a prochladnete. Ve vysokém pracovním nasazení máte málo času...

7. 2. 2014
Jak správně v zimě větrat?

Slovácko

Jak správně v zimě větrat?

Velká móda plastových oken s sebou kromě úspory tepla přinesla také vlhkost a plísně. Orosená okna a...

6. 2. 2014
Nekalé praktiky prodejců houstnou

Slovácko

Nekalé praktiky prodejců houstnou

Zazvoní telefon, vy jej zvednete a v telefonu slyšíte líbezný hlas, který vám začne nabízet -...

3. 2. 2014
K dobré kondici stačí půlhodinka

Slovácko

K dobré kondici stačí půlhodinka

Někteří z vás se po Vánocích snaží shodit nějaká ta kila. Mnozí se teprve rozhodují, kdy začnou...

30. 1. 2014
TOPlist