FacebookYoutubeInstagram

Celníci měli svůj svátek!

Slovácko Čtení 28. 1. 2019
Celníci měli svůj svátek!

Celní správa dnes....

Foto: ilustrační foto

Co jste o historii tohoto povolání nevěděli?

Předevčírem všichni celníci slavili Mezinárodní den celníků? Kam sahá historie tohoto povolání a co jste o něm zřejmě netušili?

Mezinárodní den tohoto povolání se slaví od roku 1982. V tento den se v roce 1953 konalo 1. zasedání Rady pro celní spolupráci v Bruselu. Od roku 1994 nese rada název Světová celní organizace (WCO). V roce 1965 se přidalo i tehdejší Československo. Po vstupu České republiky do Schengenského prostoru dohlíží celníci především na přepravované zboží a výběr cel. Celníci mají, v některých případech, pravomoce srovnatelné s pravomocemi Policie ČR.

Kam sahá historie

Samotné clo je velmi úzce odjakživa spojeno s vývojem obchodu a obchod je tak starý, jak je staré lidstvo samo. S prvními písemnými zmínkami o clech bychom se setkali již ve starověké Mezopotámii, kde cla tvořila část příjmů chrámů. Doklady o existenci celníků najdeme i v Bibli. Například v Novém zákoně, v evangeliu sv. Matouše, kde je zmínka o hostině Krista u celníka Matouše. Celní řemeslo patří tedy k jedněm z nejstarších povolání vůbec. V dobách starověkého Říma však toto povolání a samozřejmě jeho provozovatelé, celníci, byli svým židovským okolím opovrhováni. Vzhledem ke své důležitosti pro pokladnu panovníka bylo clo od dob Karla Velikého výhradním právem.

První dochovaný celní řád byl tzv. Raffenstettenský celní řád z let 903-906 pro obchod se Slovany na Dunaji, který upravoval vybírání poplatků za dovážené zboží na naše území a obchod s Byzantskou a Východofranskou říší.

Co se týká území českého státu, zde byl od nejstarších dob uzlovým bodem dálkového obchodu Praha a v ní nejstarší celnice v Týnském dvoře, nazývaná Ungelt, podle poplatku tam vybíraného. Do Prahy se vozila například sůl, šperky, drahé látky, koření a jiné. Z Čech pak vyváželi obchodníci kožešiny, slad, chmel, med a další zajímavé zboží.

Přehoupněme se však do roku 2004, kdy ČR vstoupila do Evropské unie. V tomto roce zanikly hraniční celní úřady. Výjimkou jsou mezinárodní letiště, např. letišti v Praze-Ruzyni. Celní správa tak ukončila pravidelné kontroly na hraničních  přechodech.

Celní správa dnes

Celní správa je bezpečnostním sborem a její činnost je součástí systému celního dohledu nad zbožím v rámci jednotného celního území Evropské unie. Dlouhodobě prioritní kompetencí celní správy je prosazování práv ochrany duševního vlastnictví. Celní správě přísluší i významné povinnosti související s ochranou národního kulturního dědictví, ale například i v oblasti nákladní silniční dopravy.

Standarta Celní správy ČR

•    je na zeleném podkladě

•    je na ní vyobrazen sv. Matouš, patron celníků

•    je na ní umístěn velký státní znak ČR

•    nad znakem je nápis celní správa a pod ním název státu, Česká republika

•    je lemována trikolorou s lipovými ratolestmi

Autor: nik

Vaše názory

Objevte spolu s námi hygge styl!

Slovácko

Objevte spolu s námi hygge styl!

Už jste někdy zaslechli pojem hygge nebo hygge styl? Vsadím se, že ano! A také jste si...

25. 1. 2019
Jak využít pěnu nebo gel na holení?

Slovácko

Jak využít pěnu nebo gel na holení?

Pokud máte doma pěnu na holení, se kterou si holíte nohy, tak zbystřete! Popřípadě můžete ukradnout pěnu...

23. 1. 2019
Oslavte dnes den objímání!

Slovácko

Oslavte dnes den objímání!

Žijeme v uspěchané době, navíc v době sociálních sítí, dotykových mobilů. Ale jaké následky může mít nedostatek...

21. 1. 2019
Období chřipek je tady! Jak jej hravě překonat?

Slovácko

Období chřipek je tady! Jak jej hravě překonat?

Je po Vánocích, kdy se každý dostává do formy a nechce se mu upustit od pojídání cukroví...

18. 1. 2019
TOPlist