FacebookYoutubeInstagram

Češi jsou milovníci kol

Slovácko Čtení 1. 11. 2018
Češi jsou milovníci kol

Lidé berou jízdu na kole jako relaxaci.

Foto: ilustrační foto

I když byste to možná neřekli, tak náš národ si velmi oblíbil cyklistiku. Není ale vždy všechno tak růžové, jak se zdá, Češi totiž často z kola padají, anebo jim kolo bývá mnohdy odcizeno.

Na kole se každý týden projede asi 60 procent naší populace. Nejčastěji jsou to dokonce lidé nad padesát let. Až tři pětiny cyklistů jízdu na kole považují za relaxaci a aktivní odpočinek, pro zbývající dvě pětiny kolo slouží jako dopravní prostředek, například pro cestu do práce. Pravidelně do práce na kole jezdí přibližně každý dvanáctý člověk.

Pády a ztráty

Ovšem téměř devadesát procent, tedy 87 %, cyklistů na kole spadlo, v 30 procentech případů si poškodili i kolo. Další smutnou zprávou je fakt, že každému čtvrtému cyklistovi bylo podle výzkumu kolo odcizeno. Svoje kolo má totiž pod cyklozámkem asi 77 procent dotazovaných respondentů. Avšak zbylých 23 % si své kolo nezamkne a vše ponechává náhodě. Poměrně dobrou zprávou je, že nechat někde kolo bez dozoru a odejít si troufnou jenom 3 procenta dotázaných. Zdá se, že Češi si svá kola vážně opatrují, téměř 70 % lidí si totiž uloží kolo do místnosti, kde je ještě opatří zámkem. V garáži nebo kůlně už dále lidé své kolo nezabezpečují. Co se týká útrat, tak Češi utratí za kolo přibližně 13 tisíc korun, pokud si chtějí pořídit horské kolo, tak se cena ještě o tisícikorunu zvýší. Pokud bychom se bavili o elektrokolech, tak tam se cena už pohybuje někde jinde. Tento typ kol ale letos zažívá velký boom, zakoupilo jej o asi 40 % více lidí než v loňském roce. Horské kolo má téměř polovina Čechů, třetina obyvatel si oblíbila krosové kolo a ryze silniční vlastní jen 12 % cyklistů.

Kolo a pojištění?

Pojistit kolo pro případ karambolu nebo odcizení má smysl, jelikož pády u českých cyklistů jsou až překvapivě časté. Každý druhý se s havárií, která měla jisté následky, setkal. Více to podle průzkumů zažívají muži než ženy a nejčastěji ve věku do třiceti let.

Co za pády stojí?

Sami cyklisti uvedli, že často je příčinou pádu nějaká překážka v cestě, nezvládnutí techniky jízdy, ztráta rovnováhy nebo příliš vysoká rychlost, kterou potvrdilo 16 procent vyznavačů kol. Ovšem vyznavačů rychlé jízdy je v našem státě mnoho, obvyklá je jízda 30 km/h, asi 20 % jezdí na kole rychlostí 40 kilometrů v hodině. Ženy jsou často opatrnější a jezdí výrazně pomaleji než muži.
I když Češi moc téma pojištění neřeší, nejběžnější je asi kolo si pojistit v rámci pojištění domácnosti. Ovšem možností jak si svůj bicykl pojistit je více. „V rámci pojištění domácnosti nabízíme navíc možnost pojištění cykloasistence, která se vztahuje na havárii, a k ní je možné si pojistit i odcizení konkrétního kola. A to na území celé Evropy, což ocení ti, kteří vyráží na zahraniční cyklovýlety. V jedné smlouvě si lze takto pojistit až 5 kol,” vysvětlil manažer majetkového pojištění Generali Ivo Satek.

Přišel úraz a vše se otočilo

Dříve jsem jezdil závodně na kole. Už jako malého kluka mě to velmi bavilo a na kole jsem se naučil jezdit hodně rychle, dřív než většina mých vrstevníků. Zkrátka jsem se na kole a při svižné jízdě cítil dobře. Když jsem jezdil vrcholově, tak jsem byl na kole stále, známí dokonce říkali, že mě nevidí jinak než s kolem, a že s ním snad i spím. Trénoval jsem doma, na trenažérech nebo jsem vyrážel do přírody, trénink jsem měl šestkrát týdně, často dvoufázově. Po čase mě to však přestalo bavit, můj odchod z této dráhy byl pozvolný. Hůř na tom byl můj kamarád, který se na tréninku ošklivě zranil a nemohl dál trénovat. Uteklo mu tak mnoho závodů. Zkrátka jeden pád a vše se najednou otočilo. K tomuto sportu už se nevrátil, i když ho má stále moc rád a moc mu chybí.

Adam, 37

Číslo týdne

60
Tolik procent lidí každý týden usedá na kolo.

Typy kol a Češi
Velmi oblíbená jsou v poslední době horská kola
• Silniční kola už má jen málokdo

• V průměru utratí Čech za kolo 13 tisíc korun

• Přibývají i elektrokola

Autor: nik

Vaše názory

Zpříjemněte si podzim koupáním v termálech!

Slovácko

Zpříjemněte si podzim koupáním v termálech!

Už dávno neplatí, že termály jsou jenom pro důchodce a že ti jediní je navštěvují. Termály jsou...

30. 10. 2018
Co jste netušili o porodu?

Slovácko

Co jste netušili o porodu?

V některé mamince slovo porod vyvolává negativní zkušenosti či mrazivé vzpomínky, ale znám i takové, co byly...

27. 10. 2018
Jak se uvolnit?

Slovácko

Jak se uvolnit?

Zcela se uvolnit a příjemně zrelaxovat není pro někoho, kdo chce mít zcela věci pod kontrolou, jednoduchá...

25. 10. 2018
Jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka?

Slovácko

Jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka?

Každý z nás se jistě setkal s tím, že ztratil někoho blízkého nebo někoho, koho měl rád....

23. 10. 2018
TOPlist