FacebookYoutubeInstagram

Chcete seknout s kouřením? Není to však vůbec jednoduché!

Slovácko Čtení 14. 4. 2018
Chcete seknout s kouřením? Není to však vůbec jednoduché!

60% kuřáků chce přestat s tímto zlozvykem.

Foto: ilustrační foto

Obecně je známo, že kouření škodí zdraví, a i když si toho je dost kuřáků vědomo, přesto nehodlají s touto neřestí přestat. Není se co divit, přestat není vůbec jednoduché.

O kuřáctví můžeme s čistým svědomím mluvit jako o nemoci, protože je zařazeno do drogových závislostí. Tudíž člověk, který chce s kouřením přestat, se léčí. Nemusí však hned běžet k lékaři. Rizik kuřáctví je velmi mnoho, kdybychom je tu všechny měli jmenovat, asi by nám nestačil papír. Stačí ale říct, že kouření cigaret nebo tabáku obecně není prospěšné žádné části našeho těla, spíše naopak. Má negativní vliv na srdce, kůži, plod u těhotné ženy, hrozí větší pravděpodobnost řady onemocnění a rakovin různého typu.

Jak vznikne závislost?

Vybudovat si závislost na těchto látkách a propadnout jim je poměrně snadné. Kromě psychické závislosti totiž vzniká i tělesná závislost, kterou má na svědomí látka zvaná nikotin. Je to návyková látka, droga. Tělo si k ní dovede vytvořit toleranci a k vyvolání příjemného pocitu je jí zapotřebí stále více a více, i mozek vyžaduje stále více této látky, na kterou si již zvykl. Psychická závislost na jakoukoliv látku vzniká poměrně rychle, přibližně po dvou letech se přidává i vazba fyzická.

Příznaky závislosti jsou zejména zvyšování počtu vykouřených cigaret, zanedbávání jiných aktivit, jak rodinných, tak i pracovních a sociálních, dále užívání této látky i přes povědomí o její škodlivosti. Téměř polovina kuřáků zemře na následky kouření přibližně o patnáct let dříve, než kdyby nekouřili. K tomu stačí jen jedna cigareta denně nebo také pasivní, nedobrovolné vdechování kouře.

Jak skoncovat s kouřením?

Pokud chcete skoncovat s kouřením, nejdůležitější je najít motivaci. Jednou takovou může být i ztráta času a financí. Kuřák, který kouří krabičku denně, tak utratí 2 000 korun měsíčně, což je ročně pěkná dovolená. Za každou nevykouřenou cigaretu si tedy do kasičky penízky uložte. Když se kuřák rozhodne změnit na nekuřáka, dochází u něj ke spoustě nově vytvořených problémů, například abstinenční příznaky, jako jsou potíže se spánkem, nadměrné pocení, nervozita, netrpělivost, podrážděnost, vztek, smutek, deprese a pocity strachu. Abyste tento proces vydrželi, zde je pár rad. Důležité je kromě motivace také vytvořit si svůj osobní rituál. Místo původního kouření cigarety si například dejte šálek kávy, i když, přiznejme si, to není úplně zdravější varianta, nebo si dejte něco dobrého k jídlu. Chuť na cigaretu zažene nějaká aktivita, například ranní sprcha, kino nebo telefonní hovor s kamarádem. Symptomy také můžete zahnat bylinkami, tinkturou z lípy a třezalky, dále vám může pomoci lékořice a kozlík lékařský. Pamatujte však, že pokud léčbu podstoupíte, nejste nekuřák, ale odnaučený kuřák, v tomto případě si nesmíte už nikdy zapálit, hrozí, že byste opět tomuto zlozvyku podlehli.

Když jsem myslel, že už mám vyhráno, tak jsem si znovu zapálil

„Aktivním kuřákem jsem byl téměř patnáct let, od svých patnácti let do třiceti. Vykouřil jsem úplně v pohodě půlku krabičky denně, někdy i více. Cigarety mi pomáhaly, aby pro mě bylo ráno příjemnější a lépe se mi vstávalo, abych zvládal stres po cestě do práce, v dopravní zácpě, v práci, na poradě s nadřízenými, doma. Asi ve třiceti se ve mně ale něco zlomilo a začal jsem nad tím, proč kouřím, více přemýšlet. Nejen, že to leze do peněz, ale například na kole nebo při tréninku na fotbale jsem už nikomu nestačil. Věděl jsem, že odvykání bude běh na dlouhou trať, ale za podpory své manželky jsem do toho šel. Několikrát jsem selhal a když jsem si myslel, že už mám vyhráno, tak jsem si znovu zapálil. Přesto jsem se odrazil ode dna a teď jsem za to vděčný.“

Marek, 35

Negativa kuřáků

• Nevýhody převyšují ve značné míře pozitiva kuřáctví

• Hrozí rakovina plic, jazyka, hrtanu, hltanu a další onemocnění

• U kuřaček je vyšší pravděpodobnost neplodnosti

• Snížená fyzická aktivita

Autor: nik

Vaše názory

Jak na správnou techniku při běhání?

Slovácko

Jak na správnou techniku při běhání?

Konečně můžeme sundat zimní bundy, vykouklo na nás sluníčko a i počasí je příjemnější. I mnoho běžců...

12. 4. 2018
Zavítají i na Slovácko bezobalové obchody?

Slovácko

Zavítají i na Slovácko bezobalové obchody?

Pokud nemám mylné informace, když je nepočítám jako součást jiného obchodu, tak na Slovácku se nenachází žádná...

10. 4. 2018
Jak zatočit s mastnými vlasy?

Slovácko

Jak zatočit s mastnými vlasy?

Zná to prakticky každá žena, trápení s vlasy, které musí často řešit. Zde je od nositelek bohatých...

9. 4. 2018
Proč chlapci šlahají dívky a ty je za to obdarovávají výslužkou?

Slovácko

Proč chlapci "šlahají" dívky a ty je za to obdarovávají výslužkou?

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem a slaví se po celém světě. Velikonoce otevírají bránu jara, s jejich...

1. 4. 2018
TOPlist