FacebookYoutubeInstagram

Chraňte se před rakovinou kůže!

Slovácko Čtení 11. 6. 2017
Chraňte se před rakovinou kůže!
Foto: ilustrační foto

Lepší je mít tělo zdravé nežli opálené

Vyjít si v takovém letním počasí s odhalenýma bílýma nohama je pro leckterou ženu nemyslitelné. A tak se při volných chvilkách sluní pod paprsky a chytají bronz. Kdo by nechtěl mít krásnou snědou kůži jako od moře? Jenže sluníčko je zrádné. Ozonová vrstva, která nás má chránit před ultrafialovým zářením, už není, co bývala, proto není opalování přímo zdravou aktivitou. Netýká se to však vyloženě jenom opalování, jakékoliv činnosti konané na přímém sluníčku ohrožují dospělé i děti. Chraňte se tedy před bolestivými spáleninami a předejděte úžehu. Dodržujte spolu s dětmi zásady správné ochrany.

Rizika slunečního působení

Slunce je pro člověka nepostradatelné. Kromě toho, že je nezbytné pro život na Zemi, působí i na naši psychiku. Potřebujeme jej k tvorbě vitaminu D, jenž je prospěšný pro naši kostru, a tedy velmi důkežitý pro děti, jejichž kosti se vyvíjejí. Sluníte-li se však bez jakékoliv ochrany, riskujete spálení pokožky, úžeh nebo úpal, dochází ke vzniku světlých i tmavých skvrn a jizviček na kůži. Také vám vznikají vrásky a pokožka rychleji stárne a vysušuje se. Zatímco úžeh vzniká spálením kůže, kdy dochází k podráždění mozku a jeho blan, u úpalu se jedná o přehřátí organismu špatným odváděním tepla a nedostatkem tekutin a ani se přitom nemusíte vystavovat přímému slunci.

Všeho s mírou

Každý člověk je jinak háklivý na UV záření. Podle toho jsou také určeny fototypy pleti, na jejichž základě by se měl člověk o svoji pokožku starat. Tak či tak v tomto případě platí, že méně je více. Chcete-li se opálit, vystavujte se slunci pozvolna. Děti by se měly pod paprsky zdržovat co nejméně. Chraňte sebe i ratolesti vhodným oblečení, pokrývkami hlavy a opalovacími krémy s vhodnými ochrannými faktory. Přípravky na opalování nejsou pouze k vodě, kdykoliv se vydáte ven, namažte části těla, které nemáte chráněné oblečením. A nešetřete množstvím! Pro děti jsou určeny speciální „opalováky“ s vysokými faktory.

Pozor na mylné názory

Není pravda, že mokré oblečení chrání lépe nežli suché. Ani to, že se ve vodě člověk nespálí. Opalovací krém neprodlouží člověku délku pobytu na sluníčku. Opálení lidé i ti snědé pleti se musejí chránit stejně jako ti neopálení či se světlou pletí. A také je omyl, myslíte-li si, že se musíte chránit pouze v době, kdy je největší teplo. Obecně platí, že si musíte dávat pozor na záření v době od 11 do 16 hodin. Také odrazy světla dopadající na kůži jsou nebezpečné. I když lehce fouká nebo sluníčko zakrývá lehký mrak, neznamená to, že záření není intenzivní a vy jste v bezpečí. A pozor si dávejte, nacházíte-li se ve vyšší nadmořské výšce. Na horách se totiž za slunečného počasí vystavujeme daleko většímu UV záření, a tím i riziku spálení pokožky. Naopak jako ochrana je zbytečné solárium, které nedokáže pokožku připravit na sluneční paprsky. Stejně tak samoopalovací krémy.

Zásady pobytu na slunci

•    slunit se postupně po malých dávkách

•    neopalovat se v poledne

•    s opalovacím krémem nešetřete, nezapomeňte na oči, uši, nos, znaménka a jizvy

•    nezdržujte se na přímém slunci dlouho

•    oči chraňte brýlemi s UV filtrem, hlavu zase pokrývkou

•    dodržujte pitný režim

•    mazejte se, i když jste ve stínu nebo je pod mrakem

•    používejte vhodné přípravky na opalování

•    spálenou kůži zchlaďte vodou, pro zklidnění použijte přípravky s obsahem panthenolu či aloe vera

Autor: pec

Vaše názory

Za hranicemi ochoty

Slovácko

Za hranicemi ochoty

Pomáhat druhým je pro některé lidi zásadní pozitivní vlastností. Ovšem ani tento džbánek není bezedný a nemůže...

9. 6. 2017
Na mšice bez chemie!

Slovácko

Na mšice bez chemie!

Vysává vašim rostlinám na zahrádce něco šťávu? Jsou to mšice. Zatočte s nimi co nejrychleji. Vyrobte si...

7. 6. 2017
Umíme pomáhat? Podejme ruce Lukáškovi!

Mařatice

Umíme pomáhat? Podejme ruce Lukáškovi!

Lukášek Ondrušek z Mařatic se narodil jako zdravé dítko, dobře prospíval a nebýval nemocný. Rád pobýval...

4. 6. 2017
Nevědomé ubližování

Slovácko

Nevědomé ubližování

Ženy berou svoji roli "maminky" s různou mírou zodpovědnosti. Samozřejmě všechny matky by měly ke svým dětem...

2. 6. 2017
TOPlist