FacebookYoutubeInstagram

Co dělat, když nás přepadne fobie?

Slovácko Čtení 4. 9. 2018
Co dělat, když nás přepadne fobie?

FOBIE - je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným strachem z něčeho.

Foto: ilustrační obrázek

Fobie! Již při pomyšlení na toto slovo nám běhá mráz po zádech. Je to něco, co si nikdo nedokáže úplně vysvětlit, chorobný a úzkostný strach z různých objektů, lidí, zvířat a dalších jevů. Mnoho lidí má z něčeho fobii, aniž by si to uvědomovali, protože ani nevědí, že pro jejich slabost existuje pojmenování. Vždyť téměř polovinu Čechů trápí nějaké fobie. 
Pro člověka, kterého fobie dostihla, je velmi obtížné kontrolovat své chování v dané situaci, prakticky se nekontroluje a reaguje tak zvláštně, že nevíme, co v danou chvíli od něj můžeme očekávat. Příčin vzniku fobie může být vícero. Třeba traumatický zážitek spojený s nějakým objektem či situací, nebo již vrozená úzkost, která byla zachycena u 40 % případů. V dospělosti si však lidé často uvědomí, že se není čeho bát, a fobie sama od sebe nebo s pomocí odezní. Avšak nepříjemný zážitek a vyhýbavé chování nejspíš zůstává pořád.
Věděli jste, že..
Fobií je mnoho, kdybychom tu měli jmenovat všechny, tak by nám nejspíš nestačil papír. Ale přece jenom některé, zvláštní a úsměvné, vzpomenout můžeme. Názvy fobií jsou odvozeny zejména z řeckých nebo latinských výrazů. Například latinsky se řekne vlk lupus a strach z vlků nazýváme lupinofobie. Tento úzkostný stav může vzniknout třeba z dětství vlivem pohádky, kde se vlk objevuje v záporné roli. Nejčastěji se lidé bojí zvířat, snad pro každé je tedy nějaké označení fobie, například kynofobie je obava ze psů, hipofobie strach z koní, musofobie je úzkost z krys nebo z myší. Asi nejznámější fobií je označení pro strach z pavouků, kterým trpí nejvíce lidí, a to arachnofobie. Označení pro fobii ze všech zvířat obecně je celkem jednoduché - zoofobie.
Co se týká těch úsměvných a bizarních, tak například strach z přecházení silnice dostal název agyrofobie nebo eisoptrofobie je úzkost ze zrcadel, někdo má také pediofobii, tedy šílený strach z panenek. Existuje také fobie z tchyně, zvaná pentherafobie. Možná že po přečtení této věty jí bude trpět většina ženatých mužů, ve Spojených státech se dokonce tento strach léčí speciálními kurzy.
Při fobii nemůžete dýchat
Jistě si mnoho lidí teď nejspíš říká: Tak tuto fobii mám taky. Ale opravdové příznaky jsou následující. Při pohledu, dotyku či jiném kontaktu s daným objektem se jedinci zrychlí tep, buší mu srdce, nemůže dýchat, samozřejmě ani mluvit, má závratě, trpí nevolností a stavy na zvracení. V hlavě se mu odehrává nekonečný sled myšlenek, je zmatený, dezorientovaný, má obavu o svoje zdraví či život, někteří lidé reagují hystericky, jiní jsou nehybní a v šoku. Každopádně se cítí velmi ohrožení.
Způsobů léčby je více. Například mluvení o dané situaci s terapeutem, léčba šokem, která ovšem může mít i opačný a neblahý efekt, nebo expoziční terapie, kdy je pacient vystaven právě obávaným situacím!
Nejdivnější fobie
  • Alektorofobie - strach ze slepic
  • Dendrofobie - strach ze stromů
  • Chrometofobie - strach z peněz
  • Ombrofobie - strach z deště
  • Xanthofobie - strach ze žluté barvy
  • Zytofobie - strach z piva
Číslo týdne
 4 tolik milionů Čechů trpí nomofobií. Tedy strachem ze ztráty mobilního signálu.

Když vidím pavouka, mám mravenčení po celém těle
"Vím, že se ženy bojí obecně a logicky více než muži. Já mám šílený strach z pavouků. Zřejmě tak mám arachnofobii. Je to velmi nepříjemné, když totiž vidím pavouka, třeba jenom nakresleného na obrázku, nezačnu ječet ani pištět ani hystericky řvát, ale úplně ztuhnu. Nemůžu skoro mluvit a zůstanu nehybně stát v šoku. Začnu cítit mravenčení, nejdříve v dlaních a poté po celém těle. Začnu se potit, třást a nemůžu skoro dýchat. V tu chvíli mě přepadají ty nejčernější myšlenky, obavy z pavouka, obavy z toho, že mě například může usmrtit, a podobně. Vím, že je možnost se z této fobie vyléčit. Například blíž se seznámit s tímto tvorem, pozorovat jej, sáhnout si na něj a tak. Nedovedu si však představit, že bych se tomuto měla vystavit. A myslím si, že nikdo by se nepřátelil s tím, čeho se bojí, dobrovolně. I když je to způsob, jak překonat sám sebe."
Darina, 36

Autor: nik

Vaše názory

Nejčastější lidské zlozvyky a jak se jich zbavit?

Slovácko

Nejčastější lidské zlozvyky a jak se jich zbavit?

Ať hodí kamenem ten, koho netrápí nějaký zlozvyk. Podle mého názoru by se zřejmě nenašel nikdo. Ať...

30. 8. 2018
Jste už od rána bez energie?

Slovácko

Jste už od rána bez energie?

Ráno vstanete a hned byste nejraději zalezli do postele, neprobere vás ani káva, ani studená sprcha. Dochází...

28. 8. 2018
Jste spíše noční sova, nebo ranní skřivan?

Slovácko

Jste spíše noční sova, nebo ranní skřivan?

Lidé se kromě mnohých dalších rysů dělí na noční sovy a ranní skřivany. Neliší se ovšem jenom...

23. 8. 2018
Hubnutí nemusí bolet!

Slovácko

Hubnutí nemusí bolet!

O hubnutí toho bylo napsáno až příliš. Z každé strany módních časopisů, z každého rohu trafiky se...

20. 8. 2018
TOPlist