FacebookYoutubeInstagram

Co jste netušili o porodu?

Slovácko Čtení 27. 10. 2018
Co jste netušili o porodu?

Zdvojnásobil se počet císařských řezů při porodech.

Foto: ilustrační foto

V některé mamince slovo porod vyvolává negativní zkušenosti či mrazivé vzpomínky, ale znám i takové, co byly z porodu nadšeny a šly by na sál klidně z fleku hned. Avšak všechny se shodují, že je to zázrak a jeden z nejsilnějších momentů v jejich životě.
Tento zázrak s sebou přináší mnoho palčivých témat, odpovědí na něž si nejsou jisté ani vícenásobné maminky. Jak dlouho bude porod trvat? Je rozdíl mezi tím, když rodím holčičku, nebo chlapečka? A další, které se v hlavě zejména prvorodičkám jenom sypou. Samozřejmě že toto téma v mnohých vyvolává strach, pocit úzkosti nebo znechucení, to je zcela přirozené.
Strach, epidural i stáří ovlivňují délku porodu
Matky stále často nechápou, že druhé dítě může klidně přicházet na svět výrazně déle než to první. Mnoho žen si totiž myslí, že první dítě trvá nejdéle a druhé už z nich vyletí jako špunt. To však není pravda. Příčina délky porodu není úplně známá, avšak existují faktory, které porodní dobu prodlužují. Například epidural sice utlumí porodní bolesti, ale dobu na porodním sále prodlouží, což chce jistě málokterá nastávající maminka. Podle odborníků ovlivní délku také stáří matky. Ty starší častěji rodí déle než ty mladší. Zkrátit dobu na porodním sále, v křečích a bolestech, si můžete také, když nebudete nervózní, ve stresu a budete naslouchat radám lékařů. Stres a neposlechnutí rad totiž zpomalují proces.
Údajně jsou i rozdíly mezi rozením holčičky a chlapečka. Holčičky jsou na světě rychleji, v průměru až o hodinu a půl. Po narození mají lepší Apgar skóre, tedy poporodní testy. Poslední rozdíl je údajně v tom, že při porodu holčičky je menší riziko komplikací, zkrátka se s nimi holky dokážou lépe popasovat.
A na závěr rady pro maminky, které už to mají "za pár" nebo dokonce přenášejí, ale miminku se stále nechce na svět. Triky, jak vyvolat porod. Jistě chápeme, že maminky už se svého miminka nemůžou dočkat a mají nachystanou celou výbavičku. Jak si tedy budoucí rodička může pomoct? Účinná je stimulace, masáž bradavek, údajně pomůže také pohlavní styk nebo fyzická námaha. Nemusíte se bát pustit se do úklidu nebo chodit do schodů a zase zpátky. Také můžete vyzkoušet pořádně kořeněný čaj a zaplout do horké vany. Teplá koupel je i skvělý relax a v kombinaci s čajem, do kterého přidáte zázvor, skořici, hřebíček, se věci dají do pohybu. Dále jsou velmi osvědčené bylinky, známé již po tisíciletí, ovšem pozor - i jimi se můžete předávkovat, stejně jako u léků, proto dbejte na doporučené množství. Vyzkoušet můžete opět skořici, levanduli, mateřídoušku, fenykl, ovšem v těhotenství byste se měla vyhýbat mátě.
Co si sbalit do porodnice
• OP, rodný list, průkaz zdravotní pojišťovny
• přezůvky, ručník, osuška, kapesníčky
• župan, hygienické a intimní potřeby
• pleny, mast

Autor: nik

Vaše názory

Jak se uvolnit?

Slovácko

Jak se uvolnit?

Zcela se uvolnit a příjemně zrelaxovat není pro někoho, kdo chce mít zcela věci pod kontrolou, jednoduchá...

25. 10. 2018
Jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka?

Slovácko

Jak se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka?

Každý z nás se jistě setkal s tím, že ztratil někoho blízkého nebo někoho, koho měl rád....

23. 10. 2018
Květiny, důležitá součást nejen nevěsty!

Slovácko

Květiny, důležitá součást nejen nevěsty!

Ke každé nevěstě neodmyslitelně patří kromě krásného vzhledu a honosných bílých šatů i svatební kytice, stejně jako...

21. 10. 2018
Ozvláštněte svoji svatbu svatebními tradicemi

Slovácko

Ozvláštněte svoji svatbu svatebními tradicemi

Historie svateb na našem území je doslova prošpikována nejrůznějšími svatebními zvyky, které mají zajistit jedno - lásku...

21. 10. 2018
TOPlist